Valresultat Sölvesborg 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Sölvesborg med 33,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (42,5 %). Valdeltagandet var 87,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Sölvesborg ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 10 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 87,0 %
- Röstberättigade
- 13 273
- Avgivna röster
- 11 553
- Län
- Blekinge län
Riksdagsvalet 2014 i Sölvesborg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 775 | 33,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 860 | 25,0 % |
| MModeraterna | 2 595 | 22,7 % |
| CCenterpartiet | 522 | 4,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 441 | 3,9 % |
| VVänsterpartiet | 363 | 3,2 % |
| KDKristdemokraterna | 341 | 3,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 322 | 2,8 % |
| FIFeministiskt initiativ | 145 | 1,3 % |
| Övriga partier | 75 | 0,7 % |
Landstingsvalet 2014 i Sölvesborg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 068 | 36,2 % |
| MModeraterna | 2 478 | 22,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 270 | 20,2 % |
| SoLSoL | 512 | 4,6 % |
| CCenterpartiet | 472 | 4,2 % |
| VVänsterpartiet | 431 | 3,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 394 | 3,5 % |
| KDKristdemokraterna | 316 | 2,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 270 | 2,4 % |
| Övriga partier | 29 | 0,3 % |
Kommunvalet 2014 i Sölvesborg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 847 | 42,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 539 | 22,3 % |
| MModeraterna | 2 177 | 19,1 % |
| CCenterpartiet | 451 | 4,0 % |
| VVänsterpartiet | 410 | 3,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 288 | 2,5 % |
| SoLpSoLp | 240 | 2,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 237 | 2,1 % |
| KDKristdemokraterna | 193 | 1,7 % |
| Övriga partier | 22 | 0,2 % |
Partiernas utveckling i Sölvesborg 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Sölvesborg i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+12,8 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- MP
- V
- KD
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 41,3 % | 34,4 % | 33,0 % | 27,8 % | 26,7 % | 24,0 % |
| SD | 7,9 % | 12,2 % | 25,0 % | 31,2 % | 35,4 % | 32,8 % |
| M | 27,0 % | 31,5 % | 22,7 % | 19,1 % | 19,2 % | 19,1 % |
| C | 5,6 % | 4,8 % | 4,6 % | 5,7 % | 3,7 % | 3,9 % |
| MP | 2,2 % | 4,1 % | 3,9 % | 2,1 % | 1,8 % | 2,2 % |
| V | 4,6 % | 4,0 % | 3,2 % | 3,7 % | 3,2 % | 3,7 % |
| KD | 5,1 % | 4,0 % | 3,0 % | 6,1 % | 5,9 % | 7,6 % |
| L | 4,6 % | 4,1 % | 2,8 % | 3,1 % | 3,0 % | 5,2 % |
| Övr | 1,7 % | 0,9 % | 1,9 % | 1,2 % | 1,1 % | 1,4 % |
| Valdeltagande | 81,0 % | 85,0 % | 87,0 % | 88,3 % | 86,2 % | 85,2 % |
Valdeltagande i Sölvesborg 2006–2026
Kommunen mot länet (Blekinge).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Sölvesborg 2014
Så skiljer sig Sölvesborg från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Sverigedemokraterna, som fick 25,0 % i Sölvesborg mot 12,9 % i hela landet — en skillnad på 12,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +12,1
- S +2,0
Svagare än i riket
- MP −3,0
- FP −2,6
- V −2,5
- FI −1,9
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Sölvesborg, från 12,2 % till 25,0 % (+12,8 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 31,5 % till 22,7 % (−8,8).
- SD +12,8
- M −8,8
- S −1,4
- FP −1,3
- FI +1,1
- KD −1,0
- V −0,9
- C −0,3
Valdeltagande i Sölvesborg
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 87,0 %, vilket är 1,2 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Sölvesborg på plats 90 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Sölvesborg är indelad i 10 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 80,0 % i Furulund till 89,1 % i Falkvik.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Hjortakroken (40,9 %) och sitt svagaste i Hörvik m fl (22,0 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 6, Sverigedemokraterna i 2, Moderaterna i 2 av 10 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Sölvesborg är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 42,5 % i kommunvalet mot 33,0 % i riksdagsvalet — en skillnad på 9,5 procentenheter.
- S +9,5
- M −3,6
- SD −2,7
- MP −1,3
- C −0,6
- V +0,4
Största parti i Sölvesborg sedan 2006
Största parti har skiftat i Sölvesborg under perioden 2006–2014: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 32,8 % | 85,2 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 35,4 % | 86,2 % |
| 2018 | Sverigedemokraterna | 31,2 % | 88,3 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 33,0 % | 87,0 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 34,4 % | 85,0 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 41,3 % | 81,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Sölvesborg 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 10 valdistrikten i Sölvesborg. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Falkvik | S | 36,6 % | S | 54,5 % | 89,1 % |
| Furulund | S | 39,5 % | S | 46,8 % | 80,0 % |
| Gammalstorp m fl | SD | 30,9 % | S | 29,4 % | 83,8 % |
| Hjortakroken | S | 40,9 % | S | 51,6 % | 81,2 % |
| Hällevik m fl | M | 30,9 % | S | 30,9 % | 86,7 % |
| Hörvik m fl | M | 31,3 % | S | 30,3 % | 86,8 % |
| Mjällby m fl | S | 35,2 % | S | 40,4 % | 83,9 % |
| Möllebacken | S | 32,7 % | S | 47,9 % | 86,7 % |
| Norje m fl | S | 37,6 % | S | 40,8 % | 87,4 % |
| Siretorp m fl | SD | 29,2 % | S | 37,5 % | 89,1 % |
Fler kommuner i Blekinge län
Hela valresultatet för Blekinge län 2014 · Alla kommuner 2014