Valresultat Ronneby 2014

I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Ronneby med 36,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (35,7 %). Valdeltagandet var 86,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Ronneby ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 19 valdistrikt.

Se Ronneby på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
86,8 %
Röstberättigade
21 746
Avgivna röster
18 869
Län
Blekinge län

Riksdagsvalet 2014 i Ronneby

Riksdagsvalet 2014 i Ronneby: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna6 73136,0 %
SDSverigedemokraterna4 02821,5 %
MModeraterna3 33517,8 %
CCenterpartiet1 2896,9 %
VVänsterpartiet9725,2 %
MPMiljöpartiet de gröna7323,9 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)6533,5 %
KDKristdemokraterna5342,9 %
FIFeministiskt initiativ2741,5 %
Övriga partier1470,8 %

Landstingsvalet 2014 i Ronneby

Landstingsvalet 2014 i Ronneby: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna6 51935,3 %
MModeraterna3 31217,9 %
SDSverigedemokraterna2 73114,8 %
CCenterpartiet1 4147,7 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 1976,5 %
VVänsterpartiet1 1286,1 %
BlpBlp9695,2 %
MPMiljöpartiet de gröna7243,9 %
KDKristdemokraterna4062,2 %
Övriga partier750,4 %

Kommunvalet 2014 i Ronneby

Kommunvalet 2014 i Ronneby: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna6 66235,7 %
MModeraterna3 27217,5 %
SDSverigedemokraterna2 99416,1 %
CCenterpartiet1 7399,3 %
VVänsterpartiet9895,3 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)9335,0 %
ROPROP9194,9 %
MPMiljöpartiet de gröna7083,8 %
KDKristdemokraterna3011,6 %
Övriga partier1300,7 %

Partiernas utveckling i Ronneby 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Ronneby i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+10,6 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • C
  • V
  • MP
  • L
  • KD
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Ronneby per valår
Parti200620102014201820222026
S41,9 %34,7 %36,0 %29,9 %30,7 %27,6 %
SD5,9 %10,9 %21,5 %29,4 %31,1 %26,2 %
M21,2 %26,8 %17,8 %16,2 %16,3 %15,8 %
C9,0 %7,5 %6,9 %7,0 %4,6 %5,7 %
V6,2 %5,9 %5,2 %5,5 %4,7 %7,2 %
MP3,3 %5,0 %3,9 %2,1 %2,5 %3,5 %
L5,8 %4,7 %3,5 %3,2 %3,3 %4,6 %
KD4,5 %3,5 %2,9 %5,2 %5,4 %8,0 %
Övr2,1 %1,0 %2,3 %1,3 %1,6 %1,4 %
Valdeltagande81,8 %85,6 %86,8 %87,7 %85,4 %85,2 %

Valdeltagande i Ronneby 2006–2026

Kommunen mot länet (Blekinge).

808284868890%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Ronneby 2014

Så skiljer sig Ronneby från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Sverigedemokraterna, som fick 21,5 % i Ronneby mot 12,9 % i hela landet — en skillnad på 8,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +8,7
  • S +5,0
  • C +0,8

Svagare än i riket

  • M −5,5
  • MP −3,0
  • FP −1,9
  • KD −1,7

Förändring sedan valet 2010

Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Ronneby, från 10,9 % till 21,5 % (+10,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 26,8 % till 17,8 % (−9,0).

  • SD +10,6
  • M −9,0
  • S +1,3
  • FI +1,2
  • FP −1,2
  • MP −1,1
  • KD −0,7
  • V −0,7

Valdeltagande i Ronneby

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 86,8 %, vilket är 1,0 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Ronneby på plats 103 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Ronneby är indelad i 19 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 72,7 % i Espedalen till 92,8 % i Varan.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Älgbacken (52,7 %) och sitt svagaste i Bräkne-Hoby Landsbygd (23,7 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 18, Sverigedemokraterna i 1 av 19 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Ronneby är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 16,1 % i kommunvalet mot 21,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,5 procentenheter.

  • SD −5,5
  • C +2,4
  • FP +1,5
  • M −0,3
  • S −0,3
  • MP −0,1
  • V +0,1

Största parti i Ronneby sedan 2006

Största parti har skiftat i Ronneby under perioden 2006–2014: Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Ronneby per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna27,6 %85,2 %
2022Sverigedemokraterna31,1 %85,4 %
2018Socialdemokraterna29,9 %87,7 %
2014Socialdemokraterna36,0 %86,8 %
2010Socialdemokraterna34,7 %85,6 %
2006Socialdemokraterna41,9 %81,8 %

Valresultat per valdistrikt i Ronneby 2014

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 19 valdistrikten i Ronneby. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Ronneby, riksdagsvalet och kommunvalet 2014
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Backaryd-ÖljehultS28,8 %S25,8 %84,3 %
BlekanS37,4 %S36,5 %82,5 %
Bräkne-Hoby LandsbygdS23,7 %S22,9 %87,4 %
Bräkne-Hoby SamhälleS40,6 %S38,3 %84,9 %
CentrumS40,2 %S37,8 %81,7 %
EspedalenS47,3 %S46,1 %72,7 %
FredriksbergS33,2 %S34,7 %87,1 %
Förkärla-Listerby NS31,9 %S32,3 %87,9 %
Hasselstad-EringsbodaSD28,1 %C27,1 %85,0 %
Hjortsberga-EdestadS37,0 %S36,4 %86,9 %
HultaS36,3 %S38,1 %91,7 %
HäggatorpS44,6 %S44,3 %83,9 %
KallebergaS42,0 %S43,4 %86,7 %
KallingeS48,5 %S49,1 %86,3 %
Listerby SS29,3 %S27,5 %89,8 %
LugnetS32,4 %S31,7 %85,7 %
PersborgS33,0 %S33,7 %87,3 %
VaranS26,3 %S29,2 %92,8 %
ÄlgbackenS52,7 %S50,8 %74,7 %

Utforska valdistrikten i Ronneby på kartan

Fler kommuner i Blekinge län

Hela valresultatet för Blekinge län 2014 · Alla kommuner 2014