Valresultat Karlskrona 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Karlskrona med 36,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (37,9 %). Valdeltagandet var 87,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Karlskrona ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 39 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 87,9 %
- Röstberättigade
- 49 012
- Avgivna röster
- 43 095
- Län
- Blekinge län
Riksdagsvalet 2014 i Karlskrona
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 15 522 | 36,3 % |
| MModeraterna | 8 848 | 20,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 6 603 | 15,5 % |
| CCenterpartiet | 2 493 | 5,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 309 | 5,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 225 | 5,2 % |
| VVänsterpartiet | 1 954 | 4,6 % |
| KDKristdemokraterna | 1 674 | 3,9 % |
| FIFeministiskt initiativ | 755 | 1,8 % |
| Övriga partier | 344 | 0,8 % |
Landstingsvalet 2014 i Karlskrona
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 17 201 | 40,5 % |
| MModeraterna | 7 961 | 18,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 5 278 | 12,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 678 | 6,3 % |
| CCenterpartiet | 2 382 | 5,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 312 | 5,4 % |
| VVänsterpartiet | 2 212 | 5,2 % |
| KDKristdemokraterna | 1 790 | 4,2 % |
| Övriga partier | 610 | 1,4 % |
Kommunvalet 2014 i Karlskrona
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 16 147 | 37,9 % |
| MModeraterna | 8 374 | 19,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 5 691 | 13,4 % |
| CCenterpartiet | 2 664 | 6,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 539 | 6,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 431 | 5,7 % |
| VVänsterpartiet | 2 375 | 5,6 % |
| KDKristdemokraterna | 1 435 | 3,4 % |
| KapKap | 716 | 1,7 % |
| Övriga partier | 200 | 0,5 % |
Partiernas utveckling i Karlskrona 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Karlskrona i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har M gjort (−8,0 procentenheter).
- S
- M
- SD
- C
- MP
- L
- V
- KD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 40,3 % | 35,3 % | 36,3 % | 31,2 % | 31,9 % | 29,7 % |
| M | 23,4 % | 28,7 % | 20,7 % | 18,4 % | 19,0 % | 20,1 % |
| SD | 5,9 % | 8,9 % | 15,5 % | 21,6 % | 24,4 % | 20,2 % |
| C | 7,1 % | 5,6 % | 5,8 % | 7,2 % | 5,4 % | 6,0 % |
| MP | 4,0 % | 5,6 % | 5,4 % | 3,4 % | 3,4 % | 4,4 % |
| L | 7,5 % | 6,5 % | 5,2 % | 5,2 % | 4,3 % | 5,3 % |
| V | 4,4 % | 4,4 % | 4,6 % | 5,5 % | 4,6 % | 5,6 % |
| KD | 5,8 % | 4,3 % | 3,9 % | 6,2 % | 5,9 % | 7,3 % |
| Övr | 1,6 % | 0,8 % | 2,6 % | 1,3 % | 1,2 % | 1,3 % |
| Valdeltagande | 83,3 % | 87,3 % | 87,9 % | 89,9 % | 87,8 % | 87,4 % |
Valdeltagande i Karlskrona 2006–2026
Kommunen mot länet (Blekinge).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Karlskrona 2014
Så skiljer sig Karlskrona från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Socialdemokraterna, som fick 36,3 % i Karlskrona mot 31,0 % i hela landet — en skillnad på 5,3 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +5,3
- SD +2,6
Svagare än i riket
- M −2,6
- MP −1,5
- FI −1,4
- V −1,1
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Karlskrona, från 8,9 % till 15,5 % (+6,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 28,7 % till 20,7 % (−8,0).
- M −8,0
- SD +6,6
- FI +1,5
- FP −1,3
- S +1,0
- KD −0,4
- C +0,3
- V +0,2
Valdeltagande i Karlskrona
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 87,9 %, vilket är 2,1 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Karlskrona på plats 53 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Karlskrona är indelad i 39 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 66,0 % i Kungsmarken till 92,3 % i Nättraby S.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Kungsmarken (68,9 %) och sitt svagaste i Hästö (20,4 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 34, Moderaterna i 5 av 39 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Karlskrona är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 13,4 % i kommunvalet mot 15,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 2,1 procentenheter.
- SD −2,1
- S +1,6
- M −1,0
- V +1,0
- MP +0,6
- KD −0,5
- FP +0,5
- C +0,4
Största parti i Karlskrona sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Karlskrona i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 29,7 % | 87,4 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 31,9 % | 87,8 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 31,2 % | 89,9 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 36,3 % | 87,9 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 35,3 % | 87,3 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 40,3 % | 83,3 % |
Valresultat per valdistrikt i Karlskrona 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 39 valdistrikten i Karlskrona. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Aspö | S | 37,4 % | S | 37,8 % | 87,6 % |
| Bergåsa m.fl. | M | 26,3 % | S | 26,9 % | 84,6 % |
| Fridlevstad | S | 35,7 % | S | 37,1 % | 88,3 % |
| Galgamarken | S | 40,3 % | S | 41,8 % | 78,5 % |
| Hasslö | S | 46,9 % | S | 48,3 % | 90,4 % |
| Hogland m.fl. | S | 39,0 % | S | 41,3 % | 82,1 % |
| Hästö | M | 31,9 % | M | 34,5 % | 90,2 % |
| Jämjö N | S | 42,3 % | S | 44,4 % | 89,3 % |
| Jämjö S | S | 42,6 % | S | 45,7 % | 86,6 % |
| Kristianopel | S | 30,8 % | S | 31,8 % | 84,2 % |
| Kronotorp m.fl. | S | 45,2 % | S | 44,3 % | 85,4 % |
| Kungsmarken | S | 68,9 % | S | 68,2 % | 66,0 % |
| Kättilsmåla | S | 33,5 % | S | 31,3 % | 89,0 % |
| Lyckeby V | S | 46,6 % | S | 48,6 % | 83,4 % |
| Lyckeby Ö | S | 32,6 % | S | 34,9 % | 90,2 % |
| Långö-Gräsvik | S | 28,8 % | S | 30,2 % | 83,7 % |
| Marieberg m.fl. | S | 48,7 % | S | 52,6 % | 72,4 % |
| Mariedal-Backabo | S | 38,9 % | S | 40,8 % | 80,3 % |
| Möllebacken m.fl. | S | 32,4 % | S | 33,7 % | 85,3 % |
| Nättraby S | M | 29,4 % | S | 31,7 % | 92,3 % |
| Nättraby V | S | 41,4 % | S | 43,1 % | 87,5 % |
| Nättraby Ö | M | 30,1 % | S | 30,0 % | 91,1 % |
| Pantarholmen | S | 39,4 % | S | 41,2 % | 80,2 % |
| Ramdala | S | 34,2 % | S | 35,3 % | 90,9 % |
| Rosenfeldt m.fl. | S | 32,3 % | S | 32,6 % | 86,3 % |
| Rödeby N | S | 42,3 % | S | 42,9 % | 88,2 % |
| Rödeby S | S | 42,4 % | S | 44,2 % | 87,5 % |
| Saltö-Björkholmen | S | 30,8 % | S | 32,8 % | 88,4 % |
| Sillhövda | S | 33,4 % | S | 32,8 % | 82,4 % |
| Spandelstorp m.fl. | S | 40,0 % | S | 41,2 % | 87,1 % |
| Strömsberg | S | 38,1 % | S | 39,1 % | 88,5 % |
| Sturkö | S | 41,2 % | S | 42,8 % | 89,4 % |
| Torhamn | S | 31,5 % | S | 32,0 % | 87,8 % |
| Torskors-Hässlegården | S | 36,0 % | S | 39,2 % | 92,0 % |
| Trossö Ö | S | 32,1 % | S | 33,1 % | 84,7 % |
| Tving | S | 33,6 % | S | 32,1 % | 84,8 % |
| Verkö m.fl. | M | 35,9 % | M | 34,6 % | 90,7 % |
| Västerudd | S | 34,4 % | S | 36,6 % | 80,5 % |
| Wachtmeister m.fl. | S | 34,9 % | S | 37,4 % | 85,9 % |
Fler kommuner i Blekinge län
Hela valresultatet för Blekinge län 2014 · Alla kommuner 2014