Valresultat Dalarnas län 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Dalarnas län med 29,5 % av rösterna. Valdeltagandet i länet var 85,0 %. Nedan ser du röstfördelningen för alla tre valen i länet samt resultatet per kommun — och på kartan ända ner på valdistriktsnivå.

Se Dalarnas län på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
85,0 %
Röstberättigade
223 713
Avgivna röster
190 170
Kommuner i länet
15

Riksdagsvalet 2026 i Dalarnas län

Riksdagsvalet 2026 i Dalarnas län: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna55 45129,5 %
SDSverigedemokraterna41 86322,3 %
MModeraterna34 47718,4 %
KDKristdemokraterna13 2947,1 %
CCenterpartiet12 2006,5 %
VVänsterpartiet10 8145,8 %
MPMiljöpartiet de gröna8 9134,7 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)7 5794,0 %
Övriga partier3 2591,7 %

Regionvalet 2026 i Region Dalarna — röster och mandat

Regionfullmäktige i Region Dalarna har 83 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 27 mandat (−2 sedan 2022), följt av Moderaterna med 17 och Sverigedemokraterna med 13.

Regionvalet 2026 i Region Dalarna: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna58 38831,5 %27(−2)
MModeraterna38 10020,5 %17(+1)
SDSverigedemokraterna27 52614,8 %13(−1)
KDKristdemokraterna14 8108,0 %7(+1)
CCenterpartiet14 1137,6 %6(−1)
VVänsterpartiet12 7426,9 %6(±0)
DSDalarnas Sjukvårdsparti9 2005,0 %4(−1)
MPMiljöpartiet de gröna6 1053,3 %3(+3)
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3 4011,8 %
Övriga partier1 0210,6 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Kommunvalet 2026 i Dalarnas län

Kommunvalet 2026 i Dalarnas län: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna56 72230,2 %
MModeraterna37 88920,2 %
SDSverigedemokraterna25 84613,8 %
CCenterpartiet20 87911,1 %
KDKristdemokraterna12 1566,5 %
VVänsterpartiet11 6546,2 %
MPMiljöpartiet de gröna7 2853,9 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)5 3622,9 %
MorapMorapartiet2 7851,5 %
BygdeBygdepartiet2 1651,2 %
Övriga partier4 9682,6 %

Partiernas utveckling i Dalarnas län 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Dalarnas län i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−3,4 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • KD
  • C
  • V
  • MP
  • L
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Dalarnas län per valår
Parti200620102014201820222026
S40,6 %37,5 %35,4 %30,7 %31,7 %29,5 %
SD2,8 %7,0 %16,8 %20,8 %25,7 %22,3 %
M21,0 %25,1 %19,0 %16,7 %16,4 %18,4 %
KD5,4 %4,4 %3,5 %6,1 %6,0 %7,1 %
C10,8 %7,9 %7,8 %10,0 %6,5 %6,5 %
V6,6 %5,9 %5,8 %7,3 %5,3 %5,8 %
MP4,2 %5,9 %5,1 %3,3 %3,8 %4,7 %
L5,1 %4,9 %3,4 %3,6 %3,1 %4,0 %
Övr3,5 %1,5 %3,3 %1,5 %1,5 %1,7 %
Valdeltagande78,7 %83,8 %86,2 %87,6 %85,4 %85,0 %

Valdeltagande i Dalarnas län 2006–2026

Länet mot riket.

77,58082,58587,590%200620102014201820222026
  • Länet
  • Riket

Analys av valresultatet i Dalarnas län 2026

Så skiljer sig Dalarnas län från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 22,3 % i Dalarnas län mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 4,8 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +4,8
  • S +1,5
  • KD +0,9

Svagare än i riket

  • V −2,6
  • M −1,5
  • MP −1,4
  • L −1,3

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Moderaterna mest i Dalarnas län, från 16,4 % till 18,4 % (+1,9 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 25,7 % till 22,3 % (−3,4).

  • SD −3,4
  • S −2,1
  • M +1,9
  • KD +1,1
  • MP +0,9
  • L +0,9
  • V +0,4
  • C −0,0

Valdeltagande i Dalarnas län

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 85,0 %, vilket är 0,1 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %.

Skillnader mellan valdistrikten

Dalarnas län är indelad i 167 valdistrikt, och skillnaderna inom länet är betydande: valdeltagandet varierar från 64,6 % i Vansbro till 92,8 % i Torsång.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Tjärna Allé (51,8 %) och sitt svagaste i Skattungbyn-Kallmora (16,2 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 116, Sverigedemokraterna i 47, Moderaterna i 4 av 167 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Dalarnas län är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 13,8 % i kommunvalet mot 22,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 8,5 procentenheter.

  • SD −8,5
  • C +4,6
  • M +1,8
  • L −1,2
  • MP −0,9
  • S +0,7
  • KD −0,6
  • V +0,5

Största parti i Dalarnas län sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Dalarnas län i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Dalarnas län per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna29,5 %85,0 %
2022Socialdemokraterna31,7 %85,4 %
2018Socialdemokraterna30,7 %87,6 %
2014Socialdemokraterna35,4 %86,2 %
2010Socialdemokraterna37,5 %83,8 %
2006Socialdemokraterna40,6 %78,7 %

Valresultat per kommun i Dalarnas län 2026

Största parti i riksdagsvalet per kommun. Klicka på en kommun för hela valresultatet — riksdagsval, regionval och kommunval, och resultatet i varje valdistrikt.

Största parti och valdeltagande per kommun i Dalarnas län, riksdagsvalet 2026
KommunStörsta partiAndelValdeltagande
AvestaS32,1 %84,0 %
BorlängeS33,0 %83,7 %
FalunS29,1 %87,2 %
GagnefS25,5 %86,2 %
HedemoraS28,2 %82,6 %
LeksandS26,7 %87,3 %
LudvikaS32,4 %83,1 %
Malung-SälenSD27,5 %85,3 %
MoraS27,3 %84,8 %
OrsaSD27,4 %83,2 %
RättvikS26,4 %85,2 %
SmedjebackenS34,2 %85,1 %
SäterS28,4 %87,2 %
VansbroS26,3 %82,1 %
ÄlvdalenSD32,7 %84,3 %

Andra län 2026

Valresultat för alla kommuner 2026