Valresultat Gagnef 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Gagnef med 25,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (20,5 %). Valdeltagandet var 86,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Gagnef ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 7 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 86,2 %
- Röstberättigade
- 8 023
- Avgivna röster
- 6 913
- Län
- Dalarnas län
Riksdagsvalet 2026 i Gagnef
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 736 | 25,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 686 | 24,8 % |
| MModeraterna | 1 136 | 16,7 % |
| KDKristdemokraterna | 700 | 10,3 % |
| CCenterpartiet | 542 | 8,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 333 | 4,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 285 | 4,2 % |
| VVänsterpartiet | 272 | 4,0 % |
| Övriga partier | 117 | 1,7 % |
Regionvalet 2026 i Gagnef
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 676 | 25,3 % |
| MModeraterna | 1 145 | 17,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 004 | 15,2 % |
| KDKristdemokraterna | 926 | 14,0 % |
| CCenterpartiet | 890 | 13,4 % |
| VVänsterpartiet | 298 | 4,5 % |
| DSDalarnas Sjukvårdsparti | 285 | 4,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 248 | 3,7 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 119 | 1,8 % |
| Övriga partier | 35 | 0,5 % |
Kommunvalet 2026 i Gagnef — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Gagnef har 35 mandat. Socialdemokraterna och Centerpartiet fick flest, 7 mandat vardera.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 381 | 20,5 % | 7(±0) |
| CCenterpartiet | 1 257 | 18,7 % | 7(±0) |
| KDKristdemokraterna | 1 012 | 15,0 % | 5(−1) |
| MModeraterna | 891 | 13,2 % | 5(+1) |
| SDSverigedemokraterna | 854 | 12,7 % | 4(±0) |
| KSKommunal Samling | 652 | 9,7 % | 3(±0) |
| MPMiljöpartiet de gröna | 333 | 5,0 % | 2(+1) |
| VVänsterpartiet | 192 | 2,9 % | 1(−1) |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 144 | 2,1 % | 1(±0) |
| Övriga partier | 9 | 0,1 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Gagnef 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Gagnef i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−3,0 procentenheter).
- S
- SD
- M
- KD
- C
- MP
- L
- V
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 38,7 % | 34,9 % | 32,7 % | 27,4 % | 27,0 % | 25,5 % |
| SD | 2,7 % | 7,3 % | 17,3 % | 21,8 % | 27,8 % | 24,8 % |
| M | 18,1 % | 23,7 % | 18,1 % | 14,4 % | 15,3 % | 16,7 % |
| KD | 7,3 % | 5,7 % | 4,2 % | 8,5 % | 9,0 % | 10,3 % |
| C | 16,4 % | 12,3 % | 11,6 % | 13,7 % | 8,2 % | 8,0 % |
| MP | 3,9 % | 6,1 % | 4,3 % | 2,8 % | 3,9 % | 4,9 % |
| L | 4,0 % | 4,1 % | 3,1 % | 3,8 % | 2,9 % | 4,2 % |
| V | 5,7 % | 5,0 % | 5,1 % | 6,1 % | 4,9 % | 4,0 % |
| Övr | 3,0 % | 1,1 % | 3,5 % | 1,6 % | 1,0 % | 1,7 % |
| Valdeltagande | 79,8 % | 85,8 % | 88,1 % | 89,3 % | 87,9 % | 86,2 % |
Valdeltagande i Gagnef 2006–2026
Kommunen mot länet (Dalarna).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Gagnef 2026
Så skiljer sig Gagnef från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 24,8 % i Gagnef mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 7,3 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +7,3
- KD +4,1
- C +0,9
Svagare än i riket
- V −4,4
- M −3,2
- S −2,5
- MP −1,2
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Moderaterna mest i Gagnef, från 15,3 % till 16,7 % (+1,4 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 27,8 % till 24,8 % (−3,0).
- SD −3,0
- S −1,5
- M +1,4
- L +1,3
- KD +1,3
- MP +1,0
- V −0,9
- C −0,3
Valdeltagande i Gagnef
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 86,2 %, vilket är 1,3 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Gagnef på plats 88 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Gagnef är indelad i 7 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 76,8 % i Djurås till 86,3 % i Gagnef.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Bäsna (27,5 %) och sitt svagaste i Floda (23,0 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Sverigedemokraterna i 4, Socialdemokraterna i 3 av 7 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Gagnef är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 12,7 % i kommunvalet mot 24,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 12,1 procentenheter.
- SD −12,1
- C +10,7
- S −5,0
- KD +4,8
- M −3,4
- L −2,0
- V −1,1
- MP +0,1
Största parti i Gagnef sedan 2006
Största parti har skiftat i Gagnef under perioden 2006–2026: Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 25,5 % | 86,2 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 27,8 % | 87,9 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 27,4 % | 89,3 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 32,7 % | 88,1 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 34,9 % | 85,8 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 38,7 % | 79,8 % |
Valresultat per valdistrikt i Gagnef 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 7 valdistrikten i Gagnef. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Björbo | SD | 28,5 % | KS | 27,8 % | 83,7 % |
| Bäsna | SD | 28,4 % | S | 23,0 % | 85,2 % |
| Djurmo | S | 25,6 % | C | 19,9 % | 84,7 % |
| Djurås | S | 25,9 % | C | 21,9 % | 76,8 % |
| Floda | SD | 25,2 % | C | 23,9 % | 83,0 % |
| Gagnef | S | 26,2 % | C | 21,8 % | 86,3 % |
| Mockfjärd | SD | 28,7 % | S | 24,0 % | 79,7 % |
Fler kommuner i Dalarnas län
Hela valresultatet för Dalarnas län 2026 · Alla kommuner 2026