Valresultat Rättvik 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Rättvik med 26,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (31,5 %). Valdeltagandet var 85,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Rättvik ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 85,2 %
- Röstberättigade
- 9 091
- Avgivna röster
- 7 750
- Län
- Dalarnas län
Riksdagsvalet 2026 i Rättvik
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 014 | 26,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 913 | 25,0 % |
| MModeraterna | 1 492 | 19,5 % |
| KDKristdemokraterna | 642 | 8,4 % |
| CCenterpartiet | 504 | 6,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 352 | 4,6 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 309 | 4,0 % |
| VVänsterpartiet | 263 | 3,4 % |
| Övriga partier | 148 | 1,9 % |
Regionvalet 2026 i Rättvik
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 152 | 28,9 % |
| MModeraterna | 1 551 | 20,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 319 | 17,7 % |
| CCenterpartiet | 682 | 9,1 % |
| KDKristdemokraterna | 682 | 9,1 % |
| DSDalarnas Sjukvårdsparti | 449 | 6,0 % |
| VVänsterpartiet | 289 | 3,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 195 | 2,6 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 93 | 1,2 % |
| Övriga partier | 45 | 0,6 % |
Kommunvalet 2026 i Rättvik — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Rättvik har 39 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 13 mandat (+2 sedan 2022), följt av Moderaterna med 8 och Centerpartiet med 8.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 398 | 31,5 % | 13(+2) |
| CCenterpartiet | 1 582 | 20,8 % | 8(−2) |
| MModeraterna | 1 471 | 19,3 % | 8(+1) |
| SDSverigedemokraterna | 1 321 | 17,3 % | 7(±0) |
| KDKristdemokraterna | 453 | 5,9 % | 2(−1) |
| VVänsterpartiet | 241 | 3,2 % | 1(±0) |
| Övriga partier | 151 | 2,0 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Rättvik 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Rättvik i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−4,2 procentenheter).
- S
- SD
- M
- KD
- C
- MP
- L
- V
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 36,3 % | 34,1 % | 31,7 % | 26,7 % | 28,6 % | 26,4 % |
| SD | 2,6 % | 6,1 % | 17,0 % | 23,4 % | 29,2 % | 25,0 % |
| M | 22,1 % | 26,5 % | 21,4 % | 16,8 % | 16,5 % | 19,5 % |
| KD | 5,6 % | 4,9 % | 3,4 % | 7,1 % | 7,4 % | 8,4 % |
| C | 15,5 % | 11,2 % | 10,2 % | 12,2 % | 6,9 % | 6,6 % |
| MP | 3,9 % | 6,2 % | 4,8 % | 3,0 % | 3,7 % | 4,6 % |
| L | 5,8 % | 5,1 % | 3,6 % | 3,1 % | 2,6 % | 4,0 % |
| V | 4,0 % | 3,7 % | 4,5 % | 6,1 % | 3,7 % | 3,4 % |
| Övr | 4,2 % | 2,2 % | 3,4 % | 1,6 % | 1,4 % | 1,9 % |
| Valdeltagande | 74,9 % | 81,8 % | 84,6 % | 87,2 % | 86,0 % | 85,2 % |
Valdeltagande i Rättvik 2006–2026
Kommunen mot länet (Dalarna).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Rättvik 2026
Så skiljer sig Rättvik från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 25,0 % i Rättvik mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 7,6 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +7,6
- KD +2,2
Svagare än i riket
- V −5,0
- S −1,6
- MP −1,5
- L −1,3
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Moderaterna mest i Rättvik, från 16,5 % till 19,5 % (+3,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 29,2 % till 25,0 % (−4,2).
- SD −4,2
- M +3,0
- S −2,3
- L +1,4
- KD +1,0
- MP +1,0
- C −0,3
- V −0,2
Valdeltagande i Rättvik
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 85,2 %, vilket är 0,4 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Rättvik på plats 116 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Rättvik är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 75,5 % i Rättvik V till 86,7 % i Vikarbyn.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Rättvik C (30,4 %) och sitt svagaste i Boda-Gärdsjö (23,1 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 3, Sverigedemokraterna i 2, Moderaterna i 1 av 6 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Rättvik är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 20,8 % i kommunvalet mot 6,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 14,2 procentenheter.
- C +14,2
- SD −7,7
- S +5,1
- MP −3,6
- L −3,4
- KD −2,5
- V −0,3
- M −0,2
Största parti i Rättvik sedan 2006
Största parti har skiftat i Rättvik under perioden 2006–2026: Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 26,4 % | 85,2 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 29,2 % | 86,0 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 26,7 % | 87,2 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 31,7 % | 84,6 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 34,1 % | 81,8 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 36,3 % | 74,9 % |
Valresultat per valdistrikt i Rättvik 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Rättvik. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Boda-Gärdsjö | SD | 31,2 % | S | 28,4 % | 79,1 % |
| Ore | SD | 38,9 % | SD | 41,1 % | 79,4 % |
| Rättvik C | S | 30,4 % | S | 35,7 % | 81,8 % |
| Rättvik S | M | 25,8 % | S | 29,2 % | 85,2 % |
| Rättvik V | S | 29,0 % | S | 33,3 % | 75,5 % |
| Vikarbyn | S | 29,9 % | S | 34,7 % | 86,7 % |
Fler kommuner i Dalarnas län
Hela valresultatet för Dalarnas län 2026 · Alla kommuner 2026