Valresultat Borlänge 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Borlänge med 33,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (34,6 %). Valdeltagandet var 83,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Borlänge ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 28 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 83,7 %
- Röstberättigade
- 39 713
- Avgivna röster
- 33 241
- Län
- Dalarnas län
Riksdagsvalet 2026 i Borlänge
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 10 840 | 33,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 6 823 | 20,8 % |
| MModeraterna | 5 903 | 18,0 % |
| VVänsterpartiet | 2 518 | 7,7 % |
| CCenterpartiet | 1 698 | 5,2 % |
| KDKristdemokraterna | 1 683 | 5,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 498 | 4,6 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 279 | 3,9 % |
| Övriga partier | 626 | 1,9 % |
Regionvalet 2026 i Borlänge
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 11 375 | 34,6 % |
| MModeraterna | 6 310 | 19,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 5 360 | 16,3 % |
| VVänsterpartiet | 2 802 | 8,5 % |
| KDKristdemokraterna | 1 959 | 6,0 % |
| CCenterpartiet | 1 803 | 5,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 232 | 3,8 % |
| DSDalarnas Sjukvårdsparti | 1 083 | 3,3 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 700 | 2,1 % |
| Övriga partier | 207 | 0,6 % |
Kommunvalet 2026 i Borlänge — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Borlänge har 61 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 21 mandat (±0 sedan 2022), följt av Moderaterna med 12 och Sverigedemokraterna med 11.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 11 411 | 34,6 % | 21(±0) |
| MModeraterna | 6 481 | 19,6 % | 12(+1) |
| SDSverigedemokraterna | 5 674 | 17,2 % | 11(±0) |
| VVänsterpartiet | 2 485 | 7,5 % | 5(+1) |
| CCenterpartiet | 2 310 | 7,0 % | 4(−1) |
| KDKristdemokraterna | 1 610 | 4,9 % | 3(−1) |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 381 | 4,2 % | 3(+1) |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 199 | 3,6 % | 2(−1) |
| Övriga partier | 476 | 1,4 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Borlänge 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Borlänge i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−3,7 procentenheter).
- S
- SD
- M
- V
- C
- KD
- MP
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 45,7 % | 39,6 % | 37,3 % | 32,7 % | 34,0 % | 33,0 % |
| SD | 3,6 % | 9,2 % | 17,7 % | 20,3 % | 24,5 % | 20,8 % |
| M | 18,7 % | 23,2 % | 18,0 % | 17,1 % | 16,7 % | 18,0 % |
| V | 7,1 % | 6,6 % | 6,2 % | 7,6 % | 6,0 % | 7,7 % |
| C | 7,3 % | 5,4 % | 5,1 % | 7,4 % | 5,3 % | 5,2 % |
| KD | 4,4 % | 3,5 % | 3,2 % | 5,1 % | 4,8 % | 5,1 % |
| MP | 4,3 % | 6,0 % | 5,6 % | 3,9 % | 3,7 % | 4,6 % |
| L | 5,6 % | 5,0 % | 3,7 % | 4,4 % | 3,5 % | 3,9 % |
| Övr | 3,2 % | 1,5 % | 3,4 % | 1,5 % | 1,5 % | 1,9 % |
| Valdeltagande | 79,7 % | 84,9 % | 86,2 % | 87,2 % | 83,1 % | 83,7 % |
Valdeltagande i Borlänge 2006–2026
Kommunen mot länet (Dalarna).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Borlänge 2026
Så skiljer sig Borlänge från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Socialdemokraterna, som fick 33,0 % i Borlänge mot 28,0 % i hela landet — en skillnad på 5,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +5,0
- SD +3,3
Svagare än i riket
- M −1,9
- C −1,9
- MP −1,6
- L −1,4
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Vänsterpartiet mest i Borlänge, från 6,0 % till 7,7 % (+1,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 24,5 % till 20,8 % (−3,7).
- SD −3,7
- V +1,6
- M +1,2
- S −1,0
- MP +0,9
- KD +0,4
- L +0,4
- C −0,1
Valdeltagande i Borlänge
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 83,7 %, vilket är 1,2 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Borlänge på plats 196 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Borlänge är indelad i 28 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 69,0 % i Hagalund Ö - Ringen till 92,8 % i Torsång.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Tjärna Allé (51,8 %) och sitt svagaste i Väster Tuna - Idkerberget (19,6 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 24, Sverigedemokraterna i 3, Moderaterna i 1 av 28 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Borlänge är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 17,2 % i kommunvalet mot 20,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,6 procentenheter.
- SD −3,6
- C +1,8
- M +1,7
- S +1,6
- MP −0,4
- L −0,3
- KD −0,2
- V −0,1
Största parti i Borlänge sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Borlänge i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 33,0 % | 83,7 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 34,0 % | 83,1 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 32,7 % | 87,2 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 37,3 % | 86,2 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 39,6 % | 84,9 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 45,7 % | 79,7 % |
Valresultat per valdistrikt i Borlänge 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 28 valdistrikten i Borlänge. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bergslagsbyn | S | 34,9 % | S | 35,3 % | 85,0 % |
| Bullermyren | S | 45,0 % | S | 51,0 % | 69,4 % |
| Centrum - Mjälga | S | 33,3 % | S | 31,5 % | 83,9 % |
| Centrum - Norra | S | 32,1 % | S | 34,8 % | 78,5 % |
| Domnarvet V | S | 31,7 % | S | 36,2 % | 87,9 % |
| Domnarvet Ö | S | 33,7 % | S | 35,2 % | 81,8 % |
| Färjegårdarna - Årby - Hytting | S | 32,7 % | S | 34,1 % | 87,1 % |
| Gylle-Åselby-Buskåker | S | 27,2 % | S | 28,3 % | 82,6 % |
| Gylletäppan | S | 33,8 % | S | 33,6 % | 82,2 % |
| Hagalund N | S | 36,0 % | S | 39,4 % | 72,7 % |
| Hagalund V | S | 34,9 % | S | 36,2 % | 78,9 % |
| Hagalund Ö - Ringen | S | 38,2 % | S | 41,6 % | 69,0 % |
| Hushagen - Forssa | S | 35,7 % | S | 39,7 % | 81,5 % |
| Jakobsgårdarna | S | 42,9 % | S | 45,2 % | 78,6 % |
| Kvarnsveden Södra | S | 39,3 % | S | 41,1 % | 85,8 % |
| Kvarnsveden V | S | 33,0 % | S | 34,6 % | 83,1 % |
| Kvarnsveden Ö | S | 33,6 % | S | 36,2 % | 82,5 % |
| Kyrkbygden - Söder Tuna | SD | 29,9 % | SD | 25,8 % | 86,8 % |
| Mats Knuts - Nygårdarna | S | 29,6 % | S | 30,4 % | 88,1 % |
| Norr Amsberg | SD | 27,5 % | S | 26,1 % | 85,4 % |
| Ornäs | S | 25,7 % | M | 25,7 % | 89,2 % |
| Skräddarbacken | S | 31,9 % | S | 32,4 % | 87,3 % |
| Tjärna Allé | S | 51,8 % | S | 53,5 % | 69,8 % |
| Tjärna Ängar - Paradiset | S | 43,9 % | S | 44,2 % | 77,3 % |
| Tjärna Ängar - Övre Tjärna | S | 45,2 % | S | 45,3 % | 81,4 % |
| Torsång | M | 28,7 % | M | 36,6 % | 92,8 % |
| Väster Tuna - Idkerberget | SD | 33,2 % | SD | 28,1 % | 86,3 % |
| Östermalm | S | 30,8 % | S | 31,8 % | 78,7 % |
Fler kommuner i Dalarnas län
Hela valresultatet för Dalarnas län 2026 · Alla kommuner 2026