Valresultat Borlänge 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Borlänge med 37,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (34,2 %). Valdeltagandet var 86,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Borlänge ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 25 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 86,2 %
- Röstberättigade
- 37 298
- Avgivna röster
- 32 146
- Län
- Dalarnas län
Riksdagsvalet 2014 i Borlänge
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 11 825 | 37,3 % |
| MModeraterna | 5 713 | 18,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 5 617 | 17,7 % |
| VVänsterpartiet | 1 953 | 6,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 768 | 5,6 % |
| CCenterpartiet | 1 615 | 5,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 181 | 3,7 % |
| KDKristdemokraterna | 1 001 | 3,2 % |
| FIFeministiskt initiativ | 733 | 2,3 % |
| OVRövriga partier | 334 | 1,1 % |
Landstingsvalet 2014 i Borlänge
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 11 533 | 36,1 % |
| MModeraterna | 5 581 | 17,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 4 551 | 14,2 % |
| VVänsterpartiet | 2 450 | 7,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 105 | 6,6 % |
| CCenterpartiet | 2 045 | 6,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 313 | 4,1 % |
| KDKristdemokraterna | 1 170 | 3,7 % |
| dspdsp | 765 | 2,4 % |
| Övriga partier | 475 | 1,5 % |
Kommunvalet 2014 i Borlänge
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 11 027 | 34,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 6 045 | 18,8 % |
| MModeraterna | 4 781 | 14,8 % |
| VVänsterpartiet | 2 394 | 7,4 % |
| CCenterpartiet | 2 111 | 6,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 851 | 5,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 244 | 3,9 % |
| OfaOfa | 1 047 | 3,3 % |
| KDKristdemokraterna | 920 | 2,9 % |
| 11611161 | 599 | 1,9 % |
| Övriga partier | 186 | 0,6 % |
Partiernas utveckling i Borlänge 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Borlänge i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+8,5 procentenheter).
- S
- M
- SD
- V
- MP
- C
- L
- Övr
- KD
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 45,7 % | 39,6 % | 37,3 % | 32,7 % | 34,0 % | 33,0 % |
| M | 18,7 % | 23,2 % | 18,0 % | 17,1 % | 16,7 % | 18,0 % |
| SD | 3,6 % | 9,2 % | 17,7 % | 20,3 % | 24,5 % | 20,8 % |
| V | 7,1 % | 6,6 % | 6,2 % | 7,6 % | 6,0 % | 7,7 % |
| MP | 4,3 % | 6,0 % | 5,6 % | 3,9 % | 3,7 % | 4,6 % |
| C | 7,3 % | 5,4 % | 5,1 % | 7,4 % | 5,3 % | 5,2 % |
| L | 5,6 % | 5,0 % | 3,7 % | 4,4 % | 3,5 % | 3,9 % |
| Övr | 3,2 % | 1,5 % | 3,4 % | 1,5 % | 1,5 % | 1,9 % |
| KD | 4,4 % | 3,5 % | 3,2 % | 5,1 % | 4,8 % | 5,1 % |
| Valdeltagande | 79,7 % | 84,9 % | 86,2 % | 87,2 % | 83,1 % | 83,7 % |
Valdeltagande i Borlänge 2006–2026
Kommunen mot länet (Dalarna).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Borlänge 2014
Så skiljer sig Borlänge från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Socialdemokraterna, som fick 37,3 % i Borlänge mot 31,0 % i hela landet — en skillnad på 6,2 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +6,2
- SD +4,8
- V +0,4
- OVR +0,1
Svagare än i riket
- M −5,3
- FP −1,7
- KD −1,4
- MP −1,3
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Borlänge, från 9,2 % till 17,7 % (+8,5 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 23,2 % till 18,0 % (−5,2).
- SD +8,5
- M −5,2
- S −2,3
- FI +2,0
- FP −1,3
- OVR +0,8
- V −0,5
- MP −0,5
Valdeltagande i Borlänge
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 86,2 %, vilket är 0,4 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Borlänge på plats 127 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Borlänge är indelad i 25 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 76,3 % i Bullermyren till 91,6 % i Färjegårdarna - Årby - Hytting.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Bullermyren (51,9 %) och sitt svagaste i Torsång (24,7 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 24, Moderaterna i 1 av 25 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Borlänge är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 14,8 % i kommunvalet mot 18,0 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,2 procentenheter.
- M −3,2
- S −3,0
- C +1,5
- V +1,3
- SD +1,1
- KD −0,3
- MP +0,2
- FP +0,1
Största parti i Borlänge sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Borlänge i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 33,0 % | 83,7 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 34,0 % | 83,1 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 32,7 % | 87,2 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 37,3 % | 86,2 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 39,6 % | 84,9 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 45,7 % | 79,7 % |
Valresultat per valdistrikt i Borlänge 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 25 valdistrikten i Borlänge. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bergslagsbyn | S | 37,7 % | S | 32,0 % | 90,3 % |
| Bullermyren | S | 51,9 % | S | 45,7 % | 76,3 % |
| Centrum - Mjälga | S | 33,1 % | S | 30,6 % | 78,1 % |
| Domnarvet V | S | 38,1 % | S | 34,4 % | 85,2 % |
| Domnarvet Ö | S | 40,6 % | S | 36,3 % | 83,6 % |
| Färjegårdarna - Årby - Hytting | S | 36,2 % | S | 33,5 % | 91,6 % |
| Gylle - Åselby | S | 34,0 % | S | 28,0 % | 87,2 % |
| Gylletäppan | S | 39,0 % | S | 34,9 % | 85,9 % |
| Hagalund N | S | 40,3 % | S | 38,2 % | 82,2 % |
| Hagalund V | S | 41,0 % | S | 38,6 % | 82,2 % |
| Hagalund Ö - Ringen | S | 43,0 % | S | 37,9 % | 82,8 % |
| Hushagen - Forssa | S | 39,8 % | S | 35,9 % | 83,7 % |
| Jakobsgårdarna | S | 42,9 % | S | 40,7 % | 80,2 % |
| Kvarnsveden V | S | 41,5 % | S | 38,9 % | 86,3 % |
| Kvarnsveden Ö | S | 45,7 % | S | 42,2 % | 84,8 % |
| Kyrkbygden - Söder Tuna | S | 29,1 % | S | 25,2 % | 85,4 % |
| Mats Knuts - Nygårdarna | S | 35,3 % | S | 32,6 % | 91,5 % |
| Norr Amsberg | S | 30,7 % | S | 27,2 % | 88,3 % |
| Ornäs | S | 28,9 % | S | 26,3 % | 90,8 % |
| Skräddarbacken | S | 37,0 % | S | 35,3 % | 88,3 % |
| Tjärna Ängar - Paradiset | S | 42,1 % | S | 46,2 % | 78,6 % |
| Tjärna Ängar - Övre Tjärna | S | 42,0 % | S | 39,3 % | 85,0 % |
| Torsång | M | 31,3 % | M | 25,9 % | 90,0 % |
| Väster Tuna - Idkerberget | S | 29,5 % | SD | 30,0 % | 86,4 % |
| Östermalm | S | 33,0 % | S | 30,0 % | 82,7 % |
Fler kommuner i Dalarnas län
Hela valresultatet för Dalarnas län 2014 · Alla kommuner 2014