Valresultat Ludvika 2014

I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Ludvika med 40,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (35,0 %). Valdeltagandet var 85,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Ludvika ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 18 valdistrikt.

Se Ludvika på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
85,5 %
Röstberättigade
20 005
Avgivna röster
17 099
Län
Dalarnas län

Riksdagsvalet 2014 i Ludvika

Riksdagsvalet 2014 i Ludvika: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna6 83640,6 %
SDSverigedemokraterna3 36320,0 %
MModeraterna2 59015,4 %
VVänsterpartiet1 2877,6 %
MPMiljöpartiet de gröna7804,6 %
CCenterpartiet6914,1 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)5223,1 %
KDKristdemokraterna4022,4 %
FIFeministiskt initiativ2871,7 %
Övriga partier830,5 %

Landstingsvalet 2014 i Ludvika

Landstingsvalet 2014 i Ludvika: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna5 79234,9 %
MModeraterna3 71022,4 %
SDSverigedemokraterna1 85711,2 %
VVänsterpartiet1 4939,0 %
CCenterpartiet1 0966,6 %
MPMiljöpartiet de gröna9155,5 %
dspdsp7764,7 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)5393,2 %
KDKristdemokraterna3652,2 %
Övriga partier550,3 %

Kommunvalet 2014 i Ludvika

Kommunvalet 2014 i Ludvika: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna5 90435,0 %
MModeraterna3 49820,7 %
SDSverigedemokraterna2 33113,8 %
VVänsterpartiet1 3417,9 %
MPMiljöpartiet de gröna1 2377,3 %
CCenterpartiet1 0396,2 %
BOPBOP5673,4 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4932,9 %
KDKristdemokraterna2181,3 %
KK1821,1 %
Övriga partier750,4 %

Partiernas utveckling i Ludvika 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Ludvika i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+12,4 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • V
  • MP
  • C
  • L
  • KD
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Ludvika per valår
Parti200620102014201820222026
S49,4 %45,1 %40,6 %35,4 %35,2 %32,4 %
SD3,0 %7,6 %20,0 %23,2 %28,1 %24,6 %
M16,5 %20,7 %15,4 %14,1 %14,1 %16,9 %
V10,0 %8,2 %7,6 %8,3 %6,2 %7,4 %
MP3,2 %5,1 %4,6 %2,9 %2,8 %3,3 %
C6,1 %3,9 %4,1 %6,6 %4,6 %4,7 %
L4,3 %5,0 %3,1 %3,5 %2,9 %3,1 %
KD4,0 %3,3 %2,4 %4,5 %4,7 %5,7 %
Övr3,6 %1,1 %2,2 %1,6 %1,4 %1,9 %
Valdeltagande77,5 %82,6 %85,5 %87,1 %84,3 %83,1 %

Valdeltagande i Ludvika 2006–2026

Kommunen mot länet (Dalarna).

75808590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Ludvika 2014

Så skiljer sig Ludvika från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Socialdemokraterna, som fick 40,6 % i Ludvika mot 31,0 % i hela landet — en skillnad på 9,6 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +9,6
  • SD +7,1
  • V +1,9

Svagare än i riket

  • M −7,9
  • FP −2,3
  • MP −2,3
  • KD −2,2

Förändring sedan valet 2010

Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Ludvika, från 7,6 % till 20,0 % (+12,4 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 20,7 % till 15,4 % (−5,3).

  • SD +12,4
  • M −5,3
  • S −4,5
  • FP −1,9
  • FI +1,6
  • KD −0,9
  • V −0,6
  • MP −0,5

Valdeltagande i Ludvika

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 85,5 %, vilket är 0,3 procentenheter under riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Ludvika på plats 174 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Ludvika är indelad i 18 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 73,9 % i Näset till 91,0 % i Knutsbo.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Fredriksberg (59,6 %) och sitt svagaste i Sunnansjö (30,9 %). Partiet var största parti i samtliga 18 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Ludvika är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 13,8 % i kommunvalet mot 20,0 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,2 procentenheter.

  • SD −6,2
  • S −5,6
  • M +5,3
  • MP +2,7
  • C +2,1
  • V +0,3
  • FP −0,2

Största parti i Ludvika sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Ludvika i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Ludvika per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna32,4 %83,1 %
2022Socialdemokraterna35,2 %84,3 %
2018Socialdemokraterna35,4 %87,1 %
2014Socialdemokraterna40,6 %85,5 %
2010Socialdemokraterna45,1 %82,6 %
2006Socialdemokraterna49,4 %77,5 %

Valresultat per valdistrikt i Ludvika 2014

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 18 valdistrikten i Ludvika. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Ludvika, riksdagsvalet och kommunvalet 2014
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
BjörkåsS47,8 %S36,7 %81,4 %
Blötberget-GonäsS41,6 %S34,3 %85,5 %
FredriksbergS59,6 %S54,5 %86,3 %
HögbergetS32,5 %S27,9 %85,6 %
KarlbergS42,8 %S38,6 %79,7 %
KnutsboS35,2 %M30,8 %91,0 %
Kyrkbyn-NyhammarS41,5 %S37,4 %82,9 %
LorentsbergaS38,8 %S31,4 %89,0 %
Ludvika gårdS45,3 %S40,7 %82,8 %
Ludvika UlrikaS39,3 %S32,1 %80,7 %
MagnetenS41,5 %S33,9 %82,8 %
MarnäsS40,7 %S34,8 %82,9 %
NäsetS47,8 %S43,8 %73,9 %
RävvålaS38,8 %S33,6 %86,6 %
StallbackenS41,7 %S34,6 %84,4 %
SunnansjöS30,9 %M25,9 %84,6 %
Sörvik-HåksbergS33,6 %S31,0 %85,3 %
ÖrabergetS50,0 %S42,6 %84,6 %

Utforska valdistrikten i Ludvika på kartan

Fler kommuner i Dalarnas län

Hela valresultatet för Dalarnas län 2014 · Alla kommuner 2014