Valresultat Ludvika 2022

I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Ludvika med 35,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (29,7 %). Valdeltagandet var 84,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Ludvika ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 15 valdistrikt.

Se Ludvika på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
84,3 %
Röstberättigade
19 610
Avgivna röster
16 536
Län
Dalarnas län

Riksdagsvalet 2022 i Ludvika

Riksdagsvalet 2022 i Ludvika: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna5 74935,2 %
SDSverigedemokraterna4 58928,1 %
MModeraterna2 30014,1 %
VVänsterpartiet1 0066,2 %
KDKristdemokraterna7694,7 %
CCenterpartiet7544,6 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4772,9 %
MPMiljöpartiet de gröna4612,8 %
Övriga partier2221,4 %

Regionvalet 2022 i Ludvika

Regionvalet 2022 i Ludvika: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna5 47133,9 %
MModeraterna3 27520,3 %
SDSverigedemokraterna2 68616,7 %
VVänsterpartiet1 2057,5 %
CCenterpartiet9005,6 %
KDKristdemokraterna8645,4 %
DSDalarnas Sjukvårdsparti8315,2 %
MPMiljöpartiet de gröna4442,8 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3492,2 %
Övriga partier910,6 %

Kommunvalet 2022 i Ludvika

Kommunvalet 2022 i Ludvika: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna4 84029,7 %
MModeraterna3 45721,2 %
SDSverigedemokraterna2 46915,2 %
VVänsterpartiet1 4689,0 %
CCenterpartiet1 4008,6 %
MPMiljöpartiet de gröna6343,9 %
KDKristdemokraterna5783,5 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4652,9 %
DaladDalademokraterna4482,7 %
KommuKommunistiska Partiet3001,8 %
Övriga partier2361,4 %

Partiernas utveckling i Ludvika 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Ludvika i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+4,9 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • V
  • KD
  • C
  • L
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Ludvika per valår
Parti200620102014201820222026
S49,4 %45,1 %40,6 %35,4 %35,2 %32,4 %
SD3,0 %7,6 %20,0 %23,2 %28,1 %24,6 %
M16,5 %20,7 %15,4 %14,1 %14,1 %16,9 %
V10,0 %8,2 %7,6 %8,3 %6,2 %7,4 %
KD4,0 %3,3 %2,4 %4,5 %4,7 %5,7 %
C6,1 %3,9 %4,1 %6,6 %4,6 %4,7 %
L4,3 %5,0 %3,1 %3,5 %2,9 %3,1 %
MP3,2 %5,1 %4,6 %2,9 %2,8 %3,3 %
Övr3,6 %1,1 %2,2 %1,6 %1,4 %1,9 %
Valdeltagande77,5 %82,6 %85,5 %87,1 %84,3 %83,1 %

Valdeltagande i Ludvika 2006–2026

Kommunen mot länet (Dalarna).

75808590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Ludvika 2022

Så skiljer sig Ludvika från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 28,1 % i Ludvika mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 7,6 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +7,6
  • S +4,9

Svagare än i riket

  • M −5,0
  • MP −2,3
  • C −2,1
  • L −1,7

Förändring sedan valet 2018

Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Ludvika, från 23,2 % till 28,1 % (+4,9 procentenheter). Störst tapp gjorde Vänsterpartiet, som gick från 8,3 % till 6,2 % (−2,1).

  • SD +4,9
  • V −2,1
  • C −1,9
  • L −0,6
  • S −0,2
  • KD +0,2
  • MP −0,1
  • M −0,0

Valdeltagande i Ludvika

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 84,3 %, vilket är 0,1 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Ludvika på plats 180 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Ludvika är indelad i 15 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 72,3 % i Näset till 89,7 % i Knutsbo.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Fredriksberg (49,5 %) och sitt svagaste i Sunnansjö-Saxdalen (27,8 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 10, Sverigedemokraterna i 5 av 15 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Ludvika är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 15,2 % i kommunvalet mot 28,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 13,0 procentenheter.

  • SD −13,0
  • M +7,1
  • S −5,5
  • C +4,0
  • V +2,8
  • KD −1,2

Största parti i Ludvika sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Ludvika i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Ludvika per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna32,4 %83,1 %
2022Socialdemokraterna35,2 %84,3 %
2018Socialdemokraterna35,4 %87,1 %
2014Socialdemokraterna40,6 %85,5 %
2010Socialdemokraterna45,1 %82,6 %
2006Socialdemokraterna49,4 %77,5 %

Valresultat per valdistrikt i Ludvika 2022

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 15 valdistrikten i Ludvika. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Ludvika, riksdagsvalet och kommunvalet 2022
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Björkås-StallbackenSD40,0 %SD24,2 %80,4 %
Blötberget-GonäsSD34,9 %S26,6 %85,1 %
FredriksbergS49,5 %S38,7 %78,5 %
HögbergetS34,6 %S27,3 %81,7 %
KnutsboS36,7 %M29,2 %89,7 %
Kyrkbyn-NyhammarS33,7 %S32,3 %81,7 %
LorentsbergaS39,5 %S29,7 %86,1 %
Ludvika gårdS40,4 %S31,3 %79,8 %
Ludvika UlrikaS34,7 %S31,5 %79,6 %
MagnetenS33,2 %S30,2 %79,3 %
MarnäsS38,2 %S33,0 %78,9 %
NäsetS48,9 %S43,7 %72,3 %
Sunnansjö-SaxdalenSD34,9 %M24,1 %85,5 %
Sörvik-HåksbergSD30,7 %M31,2 %86,6 %
ÖrabergetSD37,5 %S29,4 %80,3 %

Utforska valdistrikten i Ludvika på kartan

Fler kommuner i Dalarnas län

Hela valresultatet för Dalarnas län 2022 · Alla kommuner 2022