Valresultat Malung-Sälen 2022

I riksdagsvalet 2022 blev Sverigedemokraterna största parti i Malung-Sälen med 32,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (36,0 %). Valdeltagandet var 86,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Malung-Sälen ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 7 valdistrikt.

Se Malung-Sälen på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
86,4 %
Röstberättigade
7 983
Avgivna röster
6 896
Län
Dalarnas län

Riksdagsvalet 2022 i Malung-Sälen

Riksdagsvalet 2022 i Malung-Sälen: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SDSverigedemokraterna2 18032,1 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 77726,2 %
MModeraterna1 28018,9 %
KDKristdemokraterna4406,5 %
CCenterpartiet3685,4 %
VVänsterpartiet2794,1 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2223,3 %
MPMiljöpartiet de gröna1281,9 %
Övriga partier1121,7 %

Regionvalet 2022 i Malung-Sälen

Regionvalet 2022 i Malung-Sälen: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 92529,1 %
MModeraterna1 59524,1 %
SDSverigedemokraterna1 22218,5 %
KDKristdemokraterna4056,1 %
CCenterpartiet3946,0 %
DSDalarnas Sjukvårdsparti3905,9 %
VVänsterpartiet3465,2 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2313,5 %
MPMiljöpartiet de gröna781,2 %
Övriga partier280,4 %

Kommunvalet 2022 i Malung-Sälen

Kommunvalet 2022 i Malung-Sälen: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 45236,0 %
MModeraterna1 63424,0 %
SDSverigedemokraterna97414,3 %
LOLandsbygdspartiet Oberoende76111,2 %
VVänsterpartiet3685,4 %
CCenterpartiet3374,9 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1902,8 %
Övriga partier981,4 %

Partiernas utveckling i Malung-Sälen 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Malung-Sälen i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+7,6 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • SD
  • S
  • M
  • KD
  • C
  • V
  • L
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Malung-Sälen per valår
Parti200620102014201820222026
SD2,1 %5,7 %17,3 %24,6 %32,1 %27,5 %
S37,9 %36,5 %36,2 %29,0 %26,2 %25,2 %
M26,2 %30,0 %22,6 %19,0 %18,9 %21,8 %
KD3,7 %2,6 %2,4 %5,9 %6,5 %9,2 %
C11,8 %8,2 %8,6 %9,3 %5,4 %5,0 %
V7,9 %6,7 %4,7 %6,1 %4,1 %3,5 %
L6,2 %5,8 %3,7 %3,2 %3,3 %4,3 %
MP2,4 %3,0 %2,7 %1,7 %1,9 %2,3 %
Övr1,8 %1,5 %1,9 %1,3 %1,7 %1,2 %
Valdeltagande80,0 %82,8 %85,3 %87,0 %86,4 %85,3 %

Valdeltagande i Malung-Sälen 2006–2026

Kommunen mot länet (Dalarna).

77,58082,58587,590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Malung-Sälen 2022

Så skiljer sig Malung-Sälen från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 32,1 % i Malung-Sälen mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 11,6 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +11,6
  • KD +1,1

Svagare än i riket

  • S −4,1
  • MP −3,2
  • V −2,6
  • L −1,3

Förändring sedan valet 2018

Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Malung-Sälen, från 24,6 % till 32,1 % (+7,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 9,3 % till 5,4 % (−3,9).

  • SD +7,6
  • C −3,9
  • S −2,8
  • V −2,0
  • KD +0,5
  • MP +0,2
  • L +0,1
  • M −0,1

Valdeltagande i Malung-Sälen

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 86,4 %, vilket är 2,2 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Malung-Sälen på plats 86 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Malung-Sälen är indelad i 7 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 76,3 % i Malung Ö till 89,1 % i Malungsfors.

Sverigedemokraterna fick sitt starkaste stöd i Yttermalung (43,1 %) och sitt svagaste i Transtrand (24,4 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Sverigedemokraterna i 4, Socialdemokraterna i 2, Moderaterna i 1 av 7 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Malung-Sälen är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 14,3 % i kommunvalet mot 32,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 17,8 procentenheter.

  • SD −17,8
  • S +9,8
  • KD −5,7
  • M +5,1
  • V +1,3
  • L −0,5
  • C −0,5

Största parti i Malung-Sälen sedan 2006

Största parti har skiftat i Malung-Sälen under perioden 2006–2022: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Malung-Sälen per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Sverigedemokraterna27,5 %85,3 %
2022Sverigedemokraterna32,1 %86,4 %
2018Socialdemokraterna29,0 %87,0 %
2014Socialdemokraterna36,2 %85,3 %
2010Socialdemokraterna36,5 %82,8 %
2006Socialdemokraterna37,9 %80,0 %

Valresultat per valdistrikt i Malung-Sälen 2022

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 7 valdistrikten i Malung-Sälen. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Malung-Sälen, riksdagsvalet och kommunvalet 2022
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
LimaSD41,8 %M38,5 %84,2 %
Malung SS32,1 %S45,4 %78,2 %
Malung VSD33,4 %S42,0 %80,7 %
Malung ÖS33,7 %S44,9 %76,3 %
MalungsforsSD41,4 %LO27,7 %89,1 %
TranstrandM29,2 %M37,9 %86,8 %
YttermalungSD43,1 %S38,8 %81,9 %

Utforska valdistrikten i Malung-Sälen på kartan

Fler kommuner i Dalarnas län

Hela valresultatet för Dalarnas län 2022 · Alla kommuner 2022