Valresultat Avesta 2022

I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Avesta med 35,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (41,7 %). Valdeltagandet var 84,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Avesta ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 12 valdistrikt.

Se Avesta på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
84,1 %
Röstberättigade
17 253
Avgivna röster
14 504
Län
Dalarnas län

Riksdagsvalet 2022 i Avesta

Riksdagsvalet 2022 i Avesta: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna5 12235,7 %
SDSverigedemokraterna4 00627,9 %
MModeraterna2 19615,3 %
KDKristdemokraterna7745,4 %
CCenterpartiet6974,9 %
VVänsterpartiet6574,6 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3712,6 %
MPMiljöpartiet de gröna3162,2 %
Övriga partier2051,4 %

Regionvalet 2022 i Avesta

Regionvalet 2022 i Avesta: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna5 54839,1 %
MModeraterna2 96020,9 %
SDSverigedemokraterna2 42217,1 %
KDKristdemokraterna7155,0 %
CCenterpartiet7014,9 %
VVänsterpartiet6764,8 %
DSDalarnas Sjukvårdsparti6024,2 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2401,7 %
MPMiljöpartiet de gröna1771,2 %
Övriga partier1481,0 %

Kommunvalet 2022 i Avesta

Kommunvalet 2022 i Avesta: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna5 97241,7 %
MModeraterna3 13421,9 %
SDSverigedemokraterna2 52917,7 %
CCenterpartiet8455,9 %
VVänsterpartiet6204,3 %
KDKristdemokraterna5433,8 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2641,8 %
MPMiljöpartiet de gröna2141,5 %
Övriga partier1891,3 %

Partiernas utveckling i Avesta 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Avesta i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+3,2 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • KD
  • C
  • V
  • L
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Avesta per valår
Parti200620102014201820222026
S46,3 %44,1 %41,8 %34,8 %35,7 %32,1 %
SD4,0 %7,2 %19,4 %24,7 %27,9 %24,4 %
M19,2 %22,9 %15,4 %15,8 %15,3 %18,7 %
KD4,4 %3,5 %3,0 %5,0 %5,4 %5,9 %
C8,5 %6,3 %5,6 %6,7 %4,9 %4,9 %
V6,7 %5,4 %5,6 %6,5 %4,6 %6,2 %
L4,8 %4,8 %3,1 %2,9 %2,6 %3,6 %
MP3,3 %4,9 %3,6 %2,2 %2,2 %2,6 %
Övr2,8 %1,0 %2,5 %1,3 %1,4 %1,5 %
Valdeltagande79,4 %83,7 %86,0 %86,7 %84,1 %84,0 %

Valdeltagande i Avesta 2006–2026

Kommunen mot länet (Dalarna).

77,58082,58587,590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Avesta 2022

Så skiljer sig Avesta från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 27,9 % i Avesta mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 7,4 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +7,4
  • S +5,4
  • KD +0,1

Svagare än i riket

  • M −3,8
  • MP −2,9
  • V −2,2
  • L −2,0

Förändring sedan valet 2018

Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Avesta, från 24,7 % till 27,9 % (+3,2 procentenheter). Störst tapp gjorde Vänsterpartiet, som gick från 6,5 % till 4,6 % (−1,9).

  • SD +3,2
  • V −1,9
  • C −1,9
  • S +0,9
  • M −0,5
  • KD +0,4
  • L −0,3
  • MP −0,0

Valdeltagande i Avesta

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 84,1 %, vilket är 0,1 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Avesta på plats 189 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Avesta är indelad i 12 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 66,6 % i Krylbo till 89,7 % i Skogsbo N.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Avesta S (42,8 %) och sitt svagaste i By (22,6 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 9, Sverigedemokraterna i 3 av 12 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Avesta är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 17,7 % i kommunvalet mot 27,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 10,3 procentenheter.

  • SD −10,3
  • M +6,6
  • S +6,0
  • KD −1,6
  • C +1,0
  • V −0,2

Största parti i Avesta sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Avesta i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Avesta per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna32,1 %84,0 %
2022Socialdemokraterna35,7 %84,1 %
2018Socialdemokraterna34,8 %86,7 %
2014Socialdemokraterna41,8 %86,0 %
2010Socialdemokraterna44,1 %83,7 %
2006Socialdemokraterna46,3 %79,4 %

Valresultat per valdistrikt i Avesta 2022

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 12 valdistrikten i Avesta. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Avesta, riksdagsvalet och kommunvalet 2022
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Avesta CS40,3 %S46,8 %74,7 %
Avesta NS39,4 %S47,7 %83,8 %
Avesta SS42,8 %S49,4 %72,5 %
Avesta VS37,6 %S44,4 %76,2 %
BySD28,0 %S26,6 %86,4 %
FolkärnaSD29,6 %S30,2 %89,2 %
ForsSD32,4 %S34,5 %87,3 %
HorndalS34,7 %S38,3 %79,4 %
KarlboS32,9 %S40,4 %85,9 %
KrylboS41,3 %S49,5 %66,6 %
Skogsbo CS38,6 %S44,7 %84,2 %
Skogsbo NS32,2 %S36,3 %89,7 %

Utforska valdistrikten i Avesta på kartan

Fler kommuner i Dalarnas län

Hela valresultatet för Dalarnas län 2022 · Alla kommuner 2022