Valresultat Hedemora 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Hedemora med 29,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (25,9 %). Valdeltagandet var 83,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Hedemora ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 8 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 83,3 %
- Röstberättigade
- 11 840
- Avgivna röster
- 9 867
- Län
- Dalarnas län
Riksdagsvalet 2022 i Hedemora
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 887 | 29,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 810 | 28,8 % |
| MModeraterna | 1 570 | 16,1 % |
| KDKristdemokraterna | 608 | 6,2 % |
| CCenterpartiet | 608 | 6,2 % |
| VVänsterpartiet | 549 | 5,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 341 | 3,5 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 202 | 2,1 % |
| Övriga partier | 168 | 1,7 % |
Regionvalet 2022 i Hedemora
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 890 | 30,4 % |
| MModeraterna | 1 956 | 20,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 724 | 18,1 % |
| CCenterpartiet | 756 | 8,0 % |
| VVänsterpartiet | 603 | 6,3 % |
| KDKristdemokraterna | 585 | 6,2 % |
| DSDalarnas Sjukvårdsparti | 534 | 5,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 236 | 2,5 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 142 | 1,5 % |
| Övriga partier | 73 | 0,8 % |
Kommunvalet 2022 i Hedemora
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 494 | 25,9 % |
| MModeraterna | 2 123 | 22,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 612 | 16,7 % |
| CCenterpartiet | 1 083 | 11,2 % |
| KommuKommunlistan | 1 014 | 10,5 % |
| VVänsterpartiet | 541 | 5,6 % |
| KDKristdemokraterna | 395 | 4,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 223 | 2,3 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 125 | 1,3 % |
| Övriga partier | 31 | 0,3 % |
Partiernas utveckling i Hedemora 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Hedemora i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+6,3 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- KD
- V
- MP
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 41,0 % | 36,4 % | 35,0 % | 30,6 % | 29,6 % | 28,2 % |
| SD | 3,1 % | 8,3 % | 17,5 % | 22,5 % | 28,8 % | 25,1 % |
| M | 19,4 % | 23,9 % | 17,7 % | 15,2 % | 16,1 % | 17,1 % |
| C | 12,2 % | 9,6 % | 9,3 % | 10,0 % | 6,2 % | 6,3 % |
| KD | 5,2 % | 4,6 % | 3,1 % | 6,9 % | 6,2 % | 7,4 % |
| V | 7,4 % | 6,4 % | 6,1 % | 7,5 % | 5,6 % | 5,8 % |
| MP | 4,5 % | 6,1 % | 4,5 % | 2,9 % | 3,5 % | 4,3 % |
| L | 4,1 % | 3,5 % | 2,8 % | 2,7 % | 2,1 % | 3,4 % |
| Övr | 3,0 % | 1,3 % | 4,1 % | 1,7 % | 1,7 % | 2,3 % |
| Valdeltagande | 77,1 % | 81,8 % | 84,6 % | 85,8 % | 83,3 % | 82,6 % |
Valdeltagande i Hedemora 2006–2026
Kommunen mot länet (Dalarna).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Hedemora 2022
Så skiljer sig Hedemora från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 28,8 % i Hedemora mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 8,3 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +8,3
- KD +0,9
Svagare än i riket
- M −3,0
- L −2,5
- MP −1,6
- V −1,1
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Hedemora, från 22,5 % till 28,8 % (+6,3 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 10,0 % till 6,2 % (−3,7).
- SD +6,3
- C −3,7
- V −1,8
- S −0,9
- M +0,9
- KD −0,7
- MP +0,6
- L −0,6
Valdeltagande i Hedemora
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 83,3 %, vilket är 0,9 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Hedemora på plats 216 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Hedemora är indelad i 8 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 77,0 % i Hedemora SÖ till 85,7 % i Husby.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Långshyttan (38,3 %) och sitt svagaste i Husby (24,8 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 5, Sverigedemokraterna i 3 av 8 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Hedemora är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 16,7 % i kommunvalet mot 28,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 12,1 procentenheter.
- SD −12,1
- M +5,9
- C +5,0
- S −3,8
- KD −2,1
- MP −1,2
- V −0,0
Största parti i Hedemora sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Hedemora i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 28,2 % | 82,6 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 29,6 % | 83,3 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 30,6 % | 85,8 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 35,0 % | 84,6 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 36,4 % | 81,8 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 41,0 % | 77,1 % |
Valresultat per valdistrikt i Hedemora 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 8 valdistrikten i Hedemora. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Garpenberg | SD | 33,1 % | SD | 24,2 % | 77,0 % |
| Hedemora NV | S | 27,6 % | M | 29,6 % | 80,7 % |
| Hedemora NÖ | S | 29,4 % | S | 28,2 % | 78,2 % |
| Hedemora SV | S | 31,3 % | S | 29,9 % | 79,1 % |
| Hedemora SÖ | S | 29,5 % | S | 26,3 % | 77,0 % |
| Husby | SD | 26,6 % | C | 20,4 % | 85,7 % |
| Långshyttan | S | 38,3 % | Kommu | 39,9 % | 79,3 % |
| Vikmanshyttan | SD | 38,6 % | S | 30,1 % | 83,7 % |
Fler kommuner i Dalarnas län
Hela valresultatet för Dalarnas län 2022 · Alla kommuner 2022