Valresultat Hedemora 2018

I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Hedemora med 30,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (28,7 %). Valdeltagandet var 85,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Hedemora ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 8 valdistrikt.

Se Hedemora på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
85,8 %
Röstberättigade
11 584
Avgivna röster
9 942
Län
Dalarnas län

Riksdagsvalet 2018 i Hedemora

Riksdagsvalet 2018 i Hedemora: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 00430,6 %
SDSverigedemokraterna2 21322,5 %
MModeraterna1 49815,2 %
CCenterpartiet97910,0 %
VVänsterpartiet7337,5 %
KDKristdemokraterna6806,9 %
MPMiljöpartiet de gröna2852,9 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2612,7 %
Övriga partier1711,7 %

Landstingsvalet 2018 i Hedemora

Landstingsvalet 2018 i Hedemora: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 91529,9 %
MModeraterna1 74317,9 %
SDSverigedemokraterna1 34513,8 %
CCenterpartiet1 06810,9 %
VVänsterpartiet7397,6 %
dspdsp6937,1 %
KDKristdemokraterna6456,6 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3143,2 %
MPMiljöpartiet de gröna2432,5 %
Övriga partier570,6 %

Kommunvalet 2018 i Hedemora

Kommunvalet 2018 i Hedemora: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 84128,7 %
MModeraterna1 67816,9 %
CCenterpartiet1 53115,5 %
SDSverigedemokraterna1 31813,3 %
KLHKLH1 18912,0 %
VVänsterpartiet5545,6 %
KDKristdemokraterna2933,0 %
MPMiljöpartiet de gröna2342,4 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2332,4 %
Övriga partier290,3 %

Partiernas utveckling i Hedemora 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Hedemora i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har SD gjort (+5,1 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • C
  • V
  • KD
  • MP
  • L
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Hedemora per valår
Parti200620102014201820222026
S41,0 %36,4 %35,0 %30,6 %29,6 %28,2 %
SD3,1 %8,3 %17,5 %22,5 %28,8 %25,1 %
M19,4 %23,9 %17,7 %15,2 %16,1 %17,1 %
C12,2 %9,6 %9,3 %10,0 %6,2 %6,3 %
V7,4 %6,4 %6,1 %7,5 %5,6 %5,8 %
KD5,2 %4,6 %3,1 %6,9 %6,2 %7,4 %
MP4,5 %6,1 %4,5 %2,9 %3,5 %4,3 %
L4,1 %3,5 %2,8 %2,7 %2,1 %3,4 %
Övr3,0 %1,3 %4,1 %1,7 %1,7 %2,3 %
Valdeltagande77,1 %81,8 %84,6 %85,8 %83,3 %82,6 %

Valdeltagande i Hedemora 2006–2026

Kommunen mot länet (Dalarna).

75808590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Hedemora 2018

Så skiljer sig Hedemora från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Sverigedemokraterna, som fick 22,5 % i Hedemora mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 5,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +5,0
  • S +2,3
  • C +1,4
  • KD +0,6

Svagare än i riket

  • M −4,6
  • L −2,8
  • MP −1,5
  • V −0,5

Förändring sedan valet 2014

Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Hedemora, från 17,5 % till 22,5 % (+5,1 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 35,0 % till 30,6 % (−4,5).

  • SD +5,1
  • S −4,5
  • KD +3,8
  • M −2,4
  • FI −2,1
  • MP −1,6
  • ÖVR −1,6
  • V +1,4

Valdeltagande i Hedemora

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 85,8 %, vilket är 1,4 procentenheter under riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Hedemora på plats 220 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Hedemora är indelad i 8 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 78,4 % i Garpenberg till 86,0 % i Vikmanshyttan.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Långshyttan (40,6 %) och sitt svagaste i Husby (21,2 %). Partiet var största parti i samtliga 8 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Hedemora är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 13,3 % i kommunvalet mot 22,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 9,2 procentenheter.

  • SD −9,2
  • C +5,5
  • KD −4,0
  • S −1,9
  • V −1,9
  • M +1,7

Största parti i Hedemora sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Hedemora i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Hedemora per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna28,2 %82,6 %
2022Socialdemokraterna29,6 %83,3 %
2018Socialdemokraterna30,6 %85,8 %
2014Socialdemokraterna35,0 %84,6 %
2010Socialdemokraterna36,4 %81,8 %
2006Socialdemokraterna41,0 %77,1 %

Valresultat per valdistrikt i Hedemora 2018

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 8 valdistrikten i Hedemora. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Hedemora, riksdagsvalet och kommunvalet 2018
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
GarpenbergS32,1 %S26,5 %78,4 %
Hedemora NVS28,2 %S29,8 %84,5 %
Hedemora NÖS31,3 %S31,3 %84,6 %
Hedemora SVS29,9 %S30,8 %84,9 %
Hedemora SÖS31,5 %S33,0 %82,1 %
HusbyS21,2 %C30,0 %85,3 %
LångshyttanS40,6 %KLH47,3 %81,7 %
VikmanshyttanS34,1 %S33,8 %86,0 %

Utforska valdistrikten i Hedemora på kartan

Fler kommuner i Dalarnas län

Hela valresultatet för Dalarnas län 2018 · Alla kommuner 2018