Valresultat Ludvika 2018

I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Ludvika med 35,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (32,3 %). Valdeltagandet var 87,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Ludvika ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 18 valdistrikt.

Se Ludvika på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
87,1 %
Röstberättigade
19 629
Avgivna röster
17 092
Län
Dalarnas län

Riksdagsvalet 2018 i Ludvika

Riksdagsvalet 2018 i Ludvika: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna5 97335,4 %
SDSverigedemokraterna3 91523,2 %
MModeraterna2 37714,1 %
VVänsterpartiet1 3928,3 %
CCenterpartiet1 1056,6 %
KDKristdemokraterna7624,5 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)5913,5 %
MPMiljöpartiet de gröna4902,9 %
Övriga partier2631,6 %

Landstingsvalet 2018 i Ludvika

Landstingsvalet 2018 i Ludvika: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna5 36431,5 %
MModeraterna3 19118,7 %
SDSverigedemokraterna2 55915,0 %
VVänsterpartiet1 4768,7 %
CCenterpartiet1 2367,2 %
dspdsp1 1466,7 %
KDKristdemokraterna7914,6 %
MPMiljöpartiet de gröna6353,7 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4712,8 %
Övriga partier1831,1 %

Kommunvalet 2018 i Ludvika

Kommunvalet 2018 i Ludvika: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna5 57332,3 %
MModeraterna3 66921,2 %
SDSverigedemokraterna2 71015,7 %
CCenterpartiet1 5248,8 %
VVänsterpartiet1 4148,2 %
MPMiljöpartiet de gröna8394,9 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4512,6 %
KDKristdemokraterna4002,3 %
KK3632,1 %
NMRNMR2191,3 %
Övriga partier1140,7 %

Partiernas utveckling i Ludvika 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Ludvika i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har S gjort (−5,2 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • V
  • C
  • KD
  • L
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Ludvika per valår
Parti200620102014201820222026
S49,4 %45,1 %40,6 %35,4 %35,2 %32,4 %
SD3,0 %7,6 %20,0 %23,2 %28,1 %24,6 %
M16,5 %20,7 %15,4 %14,1 %14,1 %16,9 %
V10,0 %8,2 %7,6 %8,3 %6,2 %7,4 %
C6,1 %3,9 %4,1 %6,6 %4,6 %4,7 %
KD4,0 %3,3 %2,4 %4,5 %4,7 %5,7 %
L4,3 %5,0 %3,1 %3,5 %2,9 %3,1 %
MP3,2 %5,1 %4,6 %2,9 %2,8 %3,3 %
Övr3,6 %1,1 %2,2 %1,6 %1,4 %1,9 %
Valdeltagande77,5 %82,6 %85,5 %87,1 %84,3 %83,1 %

Valdeltagande i Ludvika 2006–2026

Kommunen mot länet (Dalarna).

75808590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Ludvika 2018

Så skiljer sig Ludvika från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Socialdemokraterna, som fick 35,4 % i Ludvika mot 28,3 % i hela landet — en skillnad på 7,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +7,1
  • SD +5,7
  • V +0,2

Svagare än i riket

  • M −5,7
  • C −2,1
  • L −2,0
  • KD −1,8

Förändring sedan valet 2014

Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Ludvika, från 20,0 % till 23,2 % (+3,2 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 40,6 % till 35,4 % (−5,2).

  • S −5,2
  • SD +3,2
  • C +2,4
  • KD +2,1
  • MP −1,7
  • FI −1,3
  • M −1,3
  • V +0,6

Valdeltagande i Ludvika

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 87,1 %, vilket är 0,1 procentenheter under riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Ludvika på plats 157 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Ludvika är indelad i 18 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 74,8 % i Näset till 93,3 % i Knutsbo.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Fredriksberg (54,2 %) och sitt svagaste i Sörvik-Håksberg (29,1 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 16, Sverigedemokraterna i 2 av 18 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Ludvika är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 15,7 % i kommunvalet mot 23,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,5 procentenheter.

  • SD −7,5
  • M +7,1
  • S −3,2
  • C +2,3
  • KD −2,2
  • L −0,9
  • V −0,1

Största parti i Ludvika sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Ludvika i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Ludvika per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna32,4 %83,1 %
2022Socialdemokraterna35,2 %84,3 %
2018Socialdemokraterna35,4 %87,1 %
2014Socialdemokraterna40,6 %85,5 %
2010Socialdemokraterna45,1 %82,6 %
2006Socialdemokraterna49,4 %77,5 %

Valresultat per valdistrikt i Ludvika 2018

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 18 valdistrikten i Ludvika. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Ludvika, riksdagsvalet och kommunvalet 2018
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
BjörkåsS37,5 %S31,4 %82,7 %
Blötberget-GonäsS34,1 %S29,4 %86,4 %
FredriksbergS54,2 %S49,6 %85,9 %
HögbergetS29,5 %S29,8 %86,9 %
KarlbergS37,2 %S32,6 %83,2 %
KnutsboS35,7 %S31,1 %93,3 %
Kyrkbyn-NyhammarS36,9 %S34,1 %83,5 %
LorentsbergaS35,3 %S32,1 %89,0 %
Ludvika gårdS36,2 %S38,2 %85,6 %
Ludvika UlrikaS35,3 %S33,8 %84,9 %
MagnetenS37,0 %S33,5 %82,2 %
MarnäsS40,0 %S36,6 %84,5 %
NäsetS46,5 %S45,1 %74,8 %
RävvålaSD33,1 %S24,6 %88,8 %
StallbackenSD37,7 %SD33,2 %83,5 %
SunnansjöS29,7 %M28,2 %88,0 %
Sörvik-HåksbergS29,1 %M32,6 %89,6 %
ÖrabergetS35,2 %S28,4 %84,3 %

Utforska valdistrikten i Ludvika på kartan

Fler kommuner i Dalarnas län

Hela valresultatet för Dalarnas län 2018 · Alla kommuner 2018