Valresultat Leksand 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Leksand med 26,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Centerpartiet flest röster (29,1 %). Valdeltagandet var 89,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Leksand ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 9 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 89,5 %
- Röstberättigade
- 12 357
- Avgivna röster
- 11 057
- Län
- Dalarnas län
Riksdagsvalet 2018 i Leksand
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 860 | 26,1 % |
| MModeraterna | 2 142 | 19,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 776 | 16,2 % |
| CCenterpartiet | 1 408 | 12,9 % |
| KDKristdemokraterna | 1 038 | 9,5 % |
| VVänsterpartiet | 771 | 7,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 399 | 3,6 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 396 | 3,6 % |
| Övriga partier | 154 | 1,4 % |
Landstingsvalet 2018 i Leksand
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 414 | 22,6 % |
| MModeraterna | 2 117 | 19,8 % |
| CCenterpartiet | 1 592 | 14,9 % |
| KDKristdemokraterna | 1 302 | 12,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 904 | 8,5 % |
| VVänsterpartiet | 830 | 7,8 % |
| dspdsp | 827 | 7,7 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 377 | 3,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 287 | 2,7 % |
| Övriga partier | 40 | 0,4 % |
Kommunvalet 2018 i Leksand
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| CCenterpartiet | 3 181 | 29,1 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 271 | 20,8 % |
| MModeraterna | 1 678 | 15,4 % |
| KDKristdemokraterna | 966 | 8,8 % |
| VVänsterpartiet | 861 | 7,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 844 | 7,7 % |
| ByPByP | 712 | 6,5 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 255 | 2,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 117 | 1,1 % |
| Övriga partier | 36 | 0,3 % |
Partiernas utveckling i Leksand 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Leksand i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har SD gjort (+4,4 procentenheter).
- S
- M
- SD
- C
- KD
- V
- MP
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 31,4 % | 28,9 % | 29,4 % | 26,1 % | 29,8 % | 26,7 % |
| M | 25,3 % | 31,4 % | 23,7 % | 19,6 % | 18,6 % | 19,9 % |
| SD | 1,5 % | 4,0 % | 11,8 % | 16,2 % | 21,4 % | 18,3 % |
| C | 13,6 % | 9,4 % | 10,0 % | 12,9 % | 7,9 % | 8,5 % |
| KD | 10,6 % | 8,8 % | 7,4 % | 9,5 % | 8,1 % | 10,1 % |
| V | 4,7 % | 4,1 % | 4,9 % | 7,0 % | 5,1 % | 4,7 % |
| MP | 4,8 % | 6,5 % | 5,8 % | 3,6 % | 4,2 % | 5,4 % |
| L | 5,0 % | 5,3 % | 3,8 % | 3,6 % | 3,6 % | 5,0 % |
| Övr | 3,0 % | 1,5 % | 3,2 % | 1,4 % | 1,2 % | 1,3 % |
| Valdeltagande | 81,1 % | 85,0 % | 87,5 % | 89,5 % | 87,8 % | 87,3 % |
Valdeltagande i Leksand 2006–2026
Kommunen mot länet (Dalarna).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Leksand 2018
Så skiljer sig Leksand från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Centerpartiet, som fick 12,9 % i Leksand mot 8,6 % i hela landet — en skillnad på 4,3 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- C +4,3
- KD +3,2
Svagare än i riket
- S −2,1
- L −1,9
- SD −1,3
- V −1,0
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Leksand, från 11,8 % till 16,2 % (+4,4 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 23,7 % till 19,6 % (−4,2).
- SD +4,4
- M −4,2
- S −3,3
- C +2,9
- V +2,2
- MP −2,2
- FI −2,1
- KD +2,0
Valdeltagande i Leksand
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 89,5 %, vilket är 2,3 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Leksand på plats 42 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Leksand är indelad i 9 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 78,5 % i Leksandsnoret till 88,3 % i Leksand Ö.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Leksandsnoret (29,9 %) och sitt svagaste i Siljansnäs (24,1 %). Partiet var största parti i samtliga 9 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Leksand är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 29,1 % i kommunvalet mot 12,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 16,3 procentenheter.
- C +16,3
- SD −8,5
- S −5,3
- M −4,2
- MP −2,6
- L −1,3
- V +0,8
- KD −0,6
Största parti i Leksand sedan 2006
Största parti har skiftat i Leksand under perioden 2006–2018: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 26,7 % | 87,3 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 29,8 % | 87,8 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 26,1 % | 89,5 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 29,4 % | 87,5 % |
| 2010 | Moderaterna | 31,4 % | 85,0 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 31,4 % | 81,1 % |
Valresultat per valdistrikt i Leksand 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 9 valdistrikten i Leksand. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Edshult - Åkerö - Övermo mfl | S | 24,9 % | C | 31,5 % | 85,4 % |
| Häradsbygden - Heden - Djura mfl | S | 27,4 % | C | 28,2 % | 87,2 % |
| Insjön V - Ål-Kilen | S | 28,3 % | C | 23,4 % | 84,8 % |
| Insjön Ö | S | 26,8 % | S | 21,2 % | 85,1 % |
| Leksand V | S | 25,5 % | C | 33,8 % | 83,4 % |
| Leksand Ö | S | 27,9 % | C | 34,6 % | 88,3 % |
| Leksandsnoret | S | 29,9 % | S | 25,9 % | 78,5 % |
| Siljansnäs | S | 24,1 % | C | 28,6 % | 85,6 % |
| Tällberg mfl | S | 24,3 % | C | 35,4 % | 84,7 % |
Fler kommuner i Dalarnas län
Hela valresultatet för Dalarnas län 2018 · Alla kommuner 2018