Valresultat Smedjebacken 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Smedjebacken med 39,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (48,8 %). Valdeltagandet var 88,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Smedjebacken ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 7 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 88,1 %
- Röstberättigade
- 8 564
- Avgivna röster
- 7 545
- Län
- Dalarnas län
Riksdagsvalet 2018 i Smedjebacken
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 900 | 39,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 702 | 22,9 % |
| MModeraterna | 1 037 | 13,9 % |
| VVänsterpartiet | 563 | 7,6 % |
| CCenterpartiet | 468 | 6,3 % |
| KDKristdemokraterna | 335 | 4,5 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 183 | 2,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 158 | 2,1 % |
| Övriga partier | 94 | 1,3 % |
Landstingsvalet 2018 i Smedjebacken
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 830 | 38,7 % |
| MModeraterna | 1 157 | 15,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 014 | 13,9 % |
| CCenterpartiet | 559 | 7,6 % |
| dspdsp | 525 | 7,2 % |
| VVänsterpartiet | 522 | 7,1 % |
| KDKristdemokraterna | 346 | 4,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 170 | 2,3 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 166 | 2,3 % |
| Övriga partier | 21 | 0,3 % |
Kommunvalet 2018 i Smedjebacken
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 619 | 48,8 % |
| MModeraterna | 1 079 | 14,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 067 | 14,4 % |
| CCenterpartiet | 743 | 10,0 % |
| VVänsterpartiet | 378 | 5,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 251 | 3,4 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 153 | 2,1 % |
| KDKristdemokraterna | 102 | 1,4 % |
| Övriga partier | 20 | 0,3 % |
Partiernas utveckling i Smedjebacken 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Smedjebacken i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har S gjort (−5,2 procentenheter).
- S
- SD
- M
- V
- C
- KD
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 53,8 % | 50,9 % | 44,1 % | 39,0 % | 36,3 % | 34,2 % |
| SD | 2,1 % | 6,4 % | 18,5 % | 22,9 % | 30,5 % | 26,2 % |
| M | 16,1 % | 19,7 % | 15,0 % | 13,9 % | 14,1 % | 17,4 % |
| V | 7,6 % | 6,7 % | 6,7 % | 7,6 % | 5,3 % | 4,5 % |
| C | 7,4 % | 5,1 % | 5,4 % | 6,3 % | 4,1 % | 4,0 % |
| KD | 3,5 % | 2,7 % | 2,1 % | 4,5 % | 4,1 % | 5,5 % |
| L | 3,1 % | 3,4 % | 1,9 % | 2,5 % | 1,9 % | 3,3 % |
| MP | 2,8 % | 4,1 % | 3,6 % | 2,1 % | 2,4 % | 2,9 % |
| Övr | 3,6 % | 1,1 % | 2,6 % | 1,3 % | 1,2 % | 1,9 % |
| Valdeltagande | 79,7 % | 85,2 % | 87,4 % | 88,1 % | 86,4 % | 85,1 % |
Valdeltagande i Smedjebacken 2006–2026
Kommunen mot länet (Dalarna).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Smedjebacken 2018
Så skiljer sig Smedjebacken från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Socialdemokraterna, som fick 39,0 % i Smedjebacken mot 28,3 % i hela landet — en skillnad på 10,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +10,7
- SD +5,3
Svagare än i riket
- M −5,9
- L −3,0
- C −2,3
- MP −2,3
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Smedjebacken, från 18,5 % till 22,9 % (+4,4 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 44,1 % till 39,0 % (−5,2).
- S −5,2
- SD +4,4
- KD +2,4
- FI −1,6
- MP −1,5
- M −1,1
- V +0,9
- C +0,9
Valdeltagande i Smedjebacken
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 88,1 %, vilket är 0,9 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Smedjebacken på plats 104 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Smedjebacken är indelad i 7 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 83,1 % i Smedjebacken C till 89,2 % i Sörbo-Vad.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Smedjebacken C (54,4 %) och sitt svagaste i Söderbärke-Malingsbo (27,4 %). Partiet var största parti i samtliga 7 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Smedjebacken är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 48,8 % i kommunvalet mot 39,0 % i riksdagsvalet — en skillnad på 9,8 procentenheter.
- S +9,8
- SD −8,5
- C +3,7
- KD −3,1
- V −2,5
- M +0,6
Största parti i Smedjebacken sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Smedjebacken i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 34,2 % | 85,1 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 36,3 % | 86,4 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 39,0 % | 88,1 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 44,1 % | 87,4 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 50,9 % | 85,2 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 53,8 % | 79,7 % |
Valresultat per valdistrikt i Smedjebacken 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 7 valdistrikten i Smedjebacken. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Hagge-Harnäs m.fl. | S | 32,2 % | S | 40,0 % | 87,7 % |
| Morgårdshammar-Gubbo | S | 43,1 % | S | 53,2 % | 86,9 % |
| Smedjebacken C | S | 54,4 % | S | 64,1 % | 83,1 % |
| Smedjebacken N | S | 43,1 % | S | 53,6 % | 85,9 % |
| Smedjebacken S | S | 42,5 % | S | 57,8 % | 83,9 % |
| Söderbärke-Malingsbo | S | 27,4 % | S | 35,6 % | 87,5 % |
| Sörbo-Vad | S | 34,6 % | S | 39,6 % | 89,2 % |
Fler kommuner i Dalarnas län
Hela valresultatet för Dalarnas län 2018 · Alla kommuner 2018