Valresultat Rättvik 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Rättvik med 26,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Centerpartiet flest röster (33,0 %). Valdeltagandet var 87,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Rättvik ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 87,2 %
- Röstberättigade
- 8 884
- Avgivna röster
- 7 745
- Län
- Dalarnas län
Riksdagsvalet 2018 i Rättvik
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 043 | 26,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 787 | 23,4 % |
| MModeraterna | 1 287 | 16,8 % |
| CCenterpartiet | 933 | 12,2 % |
| KDKristdemokraterna | 544 | 7,1 % |
| VVänsterpartiet | 464 | 6,1 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 237 | 3,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 228 | 3,0 % |
| Övriga partier | 121 | 1,6 % |
Landstingsvalet 2018 i Rättvik
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 740 | 23,3 % |
| MModeraterna | 1 500 | 20,1 % |
| CCenterpartiet | 1 109 | 14,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 984 | 13,2 % |
| dspdsp | 819 | 11,0 % |
| KDKristdemokraterna | 573 | 7,7 % |
| VVänsterpartiet | 387 | 5,2 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 195 | 2,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 151 | 2,0 % |
| Övriga partier | 19 | 0,3 % |
Kommunvalet 2018 i Rättvik
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| CCenterpartiet | 2 511 | 33,0 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 941 | 25,5 % |
| MModeraterna | 1 158 | 15,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 146 | 15,1 % |
| KDKristdemokraterna | 327 | 4,3 % |
| VVänsterpartiet | 300 | 3,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 128 | 1,7 % |
| Övriga partier | 98 | 1,3 % |
Partiernas utveckling i Rättvik 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Rättvik i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har SD gjort (+6,3 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- KD
- V
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 36,3 % | 34,1 % | 31,7 % | 26,7 % | 28,6 % | 26,4 % |
| SD | 2,6 % | 6,1 % | 17,0 % | 23,4 % | 29,2 % | 25,0 % |
| M | 22,1 % | 26,5 % | 21,4 % | 16,8 % | 16,5 % | 19,5 % |
| C | 15,5 % | 11,2 % | 10,2 % | 12,2 % | 6,9 % | 6,6 % |
| KD | 5,6 % | 4,9 % | 3,4 % | 7,1 % | 7,4 % | 8,4 % |
| V | 4,0 % | 3,7 % | 4,5 % | 6,1 % | 3,7 % | 3,4 % |
| L | 5,8 % | 5,1 % | 3,6 % | 3,1 % | 2,6 % | 4,0 % |
| MP | 3,9 % | 6,2 % | 4,8 % | 3,0 % | 3,7 % | 4,6 % |
| Övr | 4,2 % | 2,2 % | 3,4 % | 1,6 % | 1,4 % | 1,9 % |
| Valdeltagande | 74,9 % | 81,8 % | 84,6 % | 87,2 % | 86,0 % | 85,2 % |
Valdeltagande i Rättvik 2006–2026
Kommunen mot länet (Dalarna).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Rättvik 2018
Så skiljer sig Rättvik från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Sverigedemokraterna, som fick 23,4 % i Rättvik mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 5,8 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +5,8
- C +3,6
- KD +0,8
Svagare än i riket
- M −3,0
- L −2,4
- V −1,9
- S −1,5
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Rättvik, från 17,0 % till 23,4 % (+6,3 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 31,7 % till 26,7 % (−4,9).
- SD +6,3
- S −4,9
- M −4,5
- KD +3,7
- C +2,0
- MP −1,8
- FI −1,6
- V +1,6
Valdeltagande i Rättvik
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 87,2 %, vilket är 0,0 procentenheter under riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Rättvik på plats 153 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Rättvik är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 79,9 % i Rättvik V till 89,8 % i Vikarbyn.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Rättvik V (30,5 %) och sitt svagaste i Rättvik S (22,6 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 3, Sverigedemokraterna i 2, Moderaterna i 1 av 6 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Rättvik är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 33,0 % i kommunvalet mot 12,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 20,8 procentenheter.
- C +20,8
- SD −8,3
- KD −2,8
- V −2,1
- M −1,6
- L −1,4
- S −1,2
Största parti i Rättvik sedan 2006
Största parti har skiftat i Rättvik under perioden 2006–2018: Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 26,4 % | 85,2 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 29,2 % | 86,0 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 26,7 % | 87,2 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 31,7 % | 84,6 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 34,1 % | 81,8 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 36,3 % | 74,9 % |
Valresultat per valdistrikt i Rättvik 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Rättvik. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Boda-Gärdsjö | SD | 29,0 % | C | 36,1 % | 82,3 % |
| Ore | SD | 36,0 % | SD | 37,0 % | 81,6 % |
| Rättvik C | S | 29,4 % | C | 29,1 % | 85,2 % |
| Rättvik S | M | 22,8 % | C | 33,7 % | 88,5 % |
| Rättvik V | S | 30,5 % | C | 34,2 % | 79,9 % |
| Vikarbyn | S | 28,5 % | C | 37,2 % | 89,8 % |
Fler kommuner i Dalarnas län
Hela valresultatet för Dalarnas län 2018 · Alla kommuner 2018