Valresultat Rättvik 2022

I riksdagsvalet 2022 blev Sverigedemokraterna största parti i Rättvik med 29,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (28,3 %). Valdeltagandet var 86,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Rättvik ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.

Se Rättvik på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
86,0 %
Röstberättigade
9 064
Avgivna röster
7 791
Län
Dalarnas län

Riksdagsvalet 2022 i Rättvik

Riksdagsvalet 2022 i Rättvik: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SDSverigedemokraterna2 24629,2 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 20128,6 %
MModeraterna1 27016,5 %
KDKristdemokraterna5727,4 %
CCenterpartiet5286,9 %
VVänsterpartiet2813,7 %
MPMiljöpartiet de gröna2813,7 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2012,6 %
Övriga partier1061,4 %

Regionvalet 2022 i Rättvik

Regionvalet 2022 i Rättvik: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 21129,5 %
SDSverigedemokraterna1 38818,5 %
MModeraterna1 28617,1 %
CCenterpartiet79110,5 %
KDKristdemokraterna6749,0 %
DSDalarnas Sjukvårdsparti5056,7 %
VVänsterpartiet3094,1 %
MPMiljöpartiet de gröna1512,0 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1281,7 %
Övriga partier580,8 %

Kommunvalet 2022 i Rättvik

Kommunvalet 2022 i Rättvik: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 17628,3 %
CCenterpartiet1 80223,5 %
SDSverigedemokraterna1 40218,3 %
MModeraterna1 30116,9 %
KDKristdemokraterna5276,9 %
VVänsterpartiet2833,7 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)931,2 %
Övriga partier951,2 %

Partiernas utveckling i Rättvik 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Rättvik i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+5,8 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • SD
  • S
  • M
  • KD
  • C
  • MP
  • V
  • L
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Rättvik per valår
Parti200620102014201820222026
SD2,6 %6,1 %17,0 %23,4 %29,2 %25,0 %
S36,3 %34,1 %31,7 %26,7 %28,6 %26,4 %
M22,1 %26,5 %21,4 %16,8 %16,5 %19,5 %
KD5,6 %4,9 %3,4 %7,1 %7,4 %8,4 %
C15,5 %11,2 %10,2 %12,2 %6,9 %6,6 %
MP3,9 %6,2 %4,8 %3,0 %3,7 %4,6 %
V4,0 %3,7 %4,5 %6,1 %3,7 %3,4 %
L5,8 %5,1 %3,6 %3,1 %2,6 %4,0 %
Övr4,2 %2,2 %3,4 %1,6 %1,4 %1,9 %
Valdeltagande74,9 %81,8 %84,6 %87,2 %86,0 %85,2 %

Valdeltagande i Rättvik 2006–2026

Kommunen mot länet (Dalarna).

7075808590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Rättvik 2022

Så skiljer sig Rättvik från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 29,2 % i Rättvik mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 8,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +8,7
  • KD +2,1
  • C +0,2

Svagare än i riket

  • V −3,1
  • M −2,6
  • L −2,0
  • S −1,7

Förändring sedan valet 2018

Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Rättvik, från 23,4 % till 29,2 % (+5,8 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 12,2 % till 6,9 % (−5,3).

  • SD +5,8
  • C −5,3
  • V −2,4
  • S +1,9
  • MP +0,7
  • L −0,5
  • KD +0,3
  • M −0,3

Valdeltagande i Rättvik

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 86,0 %, vilket är 1,7 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Rättvik på plats 99 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Rättvik är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 77,0 % i Rättvik V till 89,5 % i Vikarbyn.

Sverigedemokraterna fick sitt starkaste stöd i Ore (44,3 %) och sitt svagaste i Rättvik S (23,4 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 4, Sverigedemokraterna i 2 av 6 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Rättvik är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 23,5 % i kommunvalet mot 6,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 16,6 procentenheter.

  • C +16,6
  • SD −11,0
  • MP −2,9
  • KD −0,6
  • M +0,4
  • S −0,3
  • V +0,0

Största parti i Rättvik sedan 2006

Största parti har skiftat i Rättvik under perioden 2006–2022: Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Rättvik per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna26,4 %85,2 %
2022Sverigedemokraterna29,2 %86,0 %
2018Socialdemokraterna26,7 %87,2 %
2014Socialdemokraterna31,7 %84,6 %
2010Socialdemokraterna34,1 %81,8 %
2006Socialdemokraterna36,3 %74,9 %

Valresultat per valdistrikt i Rättvik 2022

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Rättvik. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Rättvik, riksdagsvalet och kommunvalet 2022
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Boda-GärdsjöSD34,8 %S26,5 %81,3 %
OreSD44,3 %SD40,3 %82,2 %
Rättvik CS31,8 %S31,0 %83,3 %
Rättvik SS26,7 %C27,3 %87,4 %
Rättvik VS30,3 %S29,8 %77,0 %
VikarbynS31,6 %S29,9 %89,5 %

Utforska valdistrikten i Rättvik på kartan

Fler kommuner i Dalarnas län

Hela valresultatet för Dalarnas län 2022 · Alla kommuner 2022