Valresultat Säter 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Säter med 30,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (34,1 %). Valdeltagandet var 87,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Säter ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 87,3 %
- Röstberättigade
- 8 789
- Avgivna röster
- 7 672
- Län
- Dalarnas län
Riksdagsvalet 2022 i Säter
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 337 | 30,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 017 | 26,7 % |
| MModeraterna | 1 256 | 16,6 % |
| CCenterpartiet | 594 | 7,9 % |
| KDKristdemokraterna | 494 | 6,5 % |
| VVänsterpartiet | 344 | 4,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 229 | 3,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 196 | 2,6 % |
| Övriga partier | 96 | 1,3 % |
Regionvalet 2022 i Säter
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 590 | 34,8 % |
| MModeraterna | 1 392 | 18,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 162 | 15,6 % |
| CCenterpartiet | 701 | 9,4 % |
| KDKristdemokraterna | 529 | 7,1 % |
| VVänsterpartiet | 377 | 5,1 % |
| DSDalarnas Sjukvårdsparti | 371 | 5,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 149 | 2,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 135 | 1,8 % |
| Övriga partier | 43 | 0,6 % |
Kommunvalet 2022 i Säter
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 559 | 34,1 % |
| MModeraterna | 1 571 | 21,0 % |
| CCenterpartiet | 1 151 | 15,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 099 | 14,7 % |
| KDKristdemokraterna | 375 | 5,0 % |
| VVänsterpartiet | 341 | 4,5 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 229 | 3,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 157 | 2,1 % |
| Övriga partier | 14 | 0,2 % |
Partiernas utveckling i Säter 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Säter i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+5,0 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- KD
- V
- MP
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 37,3 % | 33,8 % | 33,6 % | 29,8 % | 30,9 % | 28,4 % |
| SD | 2,5 % | 7,8 % | 18,8 % | 21,7 % | 26,7 % | 23,8 % |
| M | 20,1 % | 26,2 % | 18,6 % | 17,0 % | 16,6 % | 18,8 % |
| C | 15,7 % | 11,7 % | 10,4 % | 12,4 % | 7,9 % | 7,5 % |
| KD | 5,6 % | 4,2 % | 3,2 % | 6,2 % | 6,5 % | 7,6 % |
| V | 6,6 % | 5,6 % | 5,4 % | 6,3 % | 4,5 % | 4,5 % |
| MP | 3,8 % | 4,9 % | 3,8 % | 2,5 % | 3,0 % | 3,9 % |
| L | 4,9 % | 4,6 % | 2,9 % | 3,1 % | 2,6 % | 4,0 % |
| Övr | 3,6 % | 1,2 % | 3,2 % | 1,1 % | 1,3 % | 1,5 % |
| Valdeltagande | 78,6 % | 83,6 % | 87,3 % | 88,9 % | 87,3 % | 87,2 % |
Valdeltagande i Säter 2006–2026
Kommunen mot länet (Dalarna).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Säter 2022
Så skiljer sig Säter från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 26,7 % i Säter mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 6,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +6,1
- KD +1,2
- C +1,1
- S +0,6
Svagare än i riket
- M −2,5
- V −2,2
- MP −2,1
- L −2,0
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Säter, från 21,7 % till 26,7 % (+5,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 12,4 % till 7,9 % (−4,6).
- SD +5,0
- C −4,6
- V −1,7
- S +1,1
- L −0,5
- MP +0,5
- KD +0,4
- M −0,3
Valdeltagande i Säter
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 87,3 %, vilket är 3,1 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Säter på plats 59 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Säter är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 82,4 % i Säter 1 till 88,6 % i Gustafs N.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Säter 1 (40,9 %) och sitt svagaste i Stora Skedvi (21,2 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 3, Sverigedemokraterna i 3 av 6 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Säter är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 14,7 % i kommunvalet mot 26,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 12,0 procentenheter.
- SD −12,0
- C +7,5
- M +4,4
- S +3,2
- KD −1,5
- MP −0,9
- V +0,0
Största parti i Säter sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Säter i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 28,4 % | 87,2 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 30,9 % | 87,3 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 29,8 % | 88,9 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 33,6 % | 87,3 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 33,8 % | 83,6 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 37,3 % | 78,6 % |
Valresultat per valdistrikt i Säter 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Säter. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Gustafs N | SD | 26,7 % | S | 28,5 % | 88,6 % |
| Gustafs S | SD | 28,5 % | S | 32,3 % | 83,3 % |
| Stora Skedvi | SD | 31,9 % | C | 26,3 % | 85,3 % |
| Säter 1 | S | 40,9 % | S | 47,5 % | 82,4 % |
| Säter 2 | S | 38,5 % | S | 44,3 % | 82,7 % |
| Säter 3 | S | 34,2 % | S | 37,0 % | 88,2 % |
Fler kommuner i Dalarnas län
Hela valresultatet för Dalarnas län 2022 · Alla kommuner 2022