Valresultat Säter 2010

I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Säter med 33,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (42,8 %). Valdeltagandet var 83,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Säter ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.

Se Säter på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
83,6 %
Röstberättigade
8 638
Avgivna röster
7 225
Län
Dalarnas län

Riksdagsvalet 2010 i Säter

Riksdagsvalet 2010 i Säter: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 39233,8 %
MModeraterna1 85626,2 %
CCenterpartiet82811,7 %
SDSverigedemokraterna5527,8 %
VVänsterpartiet4005,6 %
MPMiljöpartiet de gröna3474,9 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3244,6 %
KDKristdemokraterna2994,2 %
Övriga partier871,2 %

Landstingsvalet 2010 i Säter

Landstingsvalet 2010 i Säter: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 53537,4 %
MModeraterna1 43121,1 %
CCenterpartiet1 06315,7 %
VVänsterpartiet3565,3 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3545,2 %
SDSverigedemokraterna2974,4 %
KDKristdemokraterna2704,0 %
MPMiljöpartiet de gröna2543,8 %
dspdsp1792,6 %
Övriga partier340,5 %

Kommunvalet 2010 i Säter

Kommunvalet 2010 i Säter: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 96742,8 %
CCenterpartiet1 38920,0 %
MModeraterna1 08615,7 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4576,6 %
SDSverigedemokraterna2784,0 %
VVänsterpartiet2663,8 %
MPMiljöpartiet de gröna2533,7 %
KDKristdemokraterna2223,2 %
Övriga partier100,1 %

Partiernas utveckling i Säter 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Säter i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har M gjort (+6,1 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • C
  • SD
  • V
  • MP
  • L
  • KD
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Säter per valår
Parti200620102014201820222026
S37,3 %33,8 %33,6 %29,8 %30,9 %28,4 %
M20,1 %26,2 %18,6 %17,0 %16,6 %18,8 %
C15,7 %11,7 %10,4 %12,4 %7,9 %7,5 %
SD2,5 %7,8 %18,8 %21,7 %26,7 %23,8 %
V6,6 %5,6 %5,4 %6,3 %4,5 %4,5 %
MP3,8 %4,9 %3,8 %2,5 %3,0 %3,9 %
L4,9 %4,6 %2,9 %3,1 %2,6 %4,0 %
KD5,6 %4,2 %3,2 %6,2 %6,5 %7,6 %
Övr3,6 %1,2 %3,2 %1,1 %1,3 %1,5 %
Valdeltagande78,6 %83,6 %87,3 %88,9 %87,3 %87,2 %

Valdeltagande i Säter 2006–2026

Kommunen mot länet (Dalarna).

75808590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Säter 2010

Så skiljer sig Säter från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Centerpartiet, som fick 11,7 % i Säter mot 6,6 % i hela landet — en skillnad på 5,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • C +5,1
  • S +3,1
  • SD +2,1
  • V +0,0

Svagare än i riket

  • M −3,9
  • FP −2,5
  • MP −2,4
  • KD −1,4

Förändring sedan valet 2006

Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Säter, från 20,1 % till 26,2 % (+6,1 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 15,7 % till 11,7 % (−4,0).

  • M +6,1
  • SD +5,3
  • C −4,0
  • S −3,5
  • KD −1,4
  • MP +1,1
  • V −1,0
  • FP −0,3

Valdeltagande i Säter

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 83,6 %, vilket är 1,0 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Säter på plats 180 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Säter är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 78,6 % i Säter 1 till 84,0 % i Gustafs N.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Säter 2 (44,5 %) och sitt svagaste i Stora Skedvi (24,0 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 4, Moderaterna i 2 av 6 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Säter är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 15,7 % i kommunvalet mot 26,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 10,5 procentenheter.

  • M −10,5
  • S +9,1
  • C +8,4
  • SD −3,8
  • FP +2,0
  • V −1,8
  • MP −1,2
  • KD −1,0

Största parti i Säter sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Säter i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Säter per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna28,4 %87,2 %
2022Socialdemokraterna30,9 %87,3 %
2018Socialdemokraterna29,8 %88,9 %
2014Socialdemokraterna33,6 %87,3 %
2010Socialdemokraterna33,8 %83,6 %
2006Socialdemokraterna37,3 %78,6 %

Valresultat per valdistrikt i Säter 2010

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Säter. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Säter, riksdagsvalet och kommunvalet 2010
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Gustafs NM29,1 %S33,4 %84,0 %
Gustafs SS36,0 %S41,5 %80,3 %
Stora SkedviM28,3 %C34,7 %80,7 %
Säter 1S42,5 %S55,9 %78,6 %
Säter 2S44,5 %S56,4 %79,7 %
Säter 3S34,4 %S46,5 %82,3 %

Utforska valdistrikten i Säter på kartan

Fler kommuner i Dalarnas län

Hela valresultatet för Dalarnas län 2010 · Alla kommuner 2010