Valresultat Falun 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Falun med 31,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (37,2 %). Valdeltagandet var 85,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Falun ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 35 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 85,4 %
- Röstberättigade
- 43 469
- Avgivna röster
- 37 101
- Län
- Dalarnas län
Riksdagsvalet 2010 i Falun
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 11 523 | 31,5 % |
| MModeraterna | 10 558 | 28,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 963 | 8,1 % |
| CCenterpartiet | 2 942 | 8,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 092 | 5,7 % |
| VVänsterpartiet | 2 009 | 5,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 007 | 5,5 % |
| KDKristdemokraterna | 1 813 | 5,0 % |
| Övriga partier | 652 | 1,8 % |
Landstingsvalet 2010 i Falun
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 11 908 | 33,9 % |
| MModeraterna | 10 121 | 28,8 % |
| CCenterpartiet | 2 824 | 8,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 286 | 6,5 % |
| VVänsterpartiet | 1 932 | 5,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 692 | 4,8 % |
| KDKristdemokraterna | 1 522 | 4,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 262 | 3,6 % |
| SamvSamv | 761 | 2,2 % |
| dspdsp | 569 | 1,6 % |
| Övriga partier | 259 | 0,7 % |
Kommunvalet 2010 i Falun
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 13 197 | 37,2 % |
| MModeraterna | 8 535 | 24,1 % |
| CCenterpartiet | 3 003 | 8,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 357 | 6,6 % |
| FAPFAP | 2 113 | 6,0 % |
| VVänsterpartiet | 1 762 | 5,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 540 | 4,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 395 | 3,9 % |
| KDKristdemokraterna | 1 272 | 3,6 % |
| Övriga partier | 291 | 0,8 % |
Partiernas utveckling i Falun 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Falun i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har M gjort (+3,5 procentenheter).
- S
- M
- MP
- C
- L
- V
- SD
- KD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 34,1 % | 31,5 % | 30,2 % | 28,0 % | 31,4 % | 29,1 % |
| M | 25,4 % | 28,9 % | 23,2 % | 19,7 % | 18,6 % | 19,6 % |
| MP | 5,9 % | 8,1 % | 7,2 % | 4,9 % | 6,2 % | 7,7 % |
| C | 10,5 % | 8,0 % | 8,0 % | 11,8 % | 8,1 % | 8,4 % |
| L | 6,2 % | 5,7 % | 4,5 % | 4,6 % | 4,0 % | 4,6 % |
| V | 5,8 % | 5,5 % | 5,9 % | 8,2 % | 6,0 % | 6,0 % |
| SD | 2,5 % | 5,5 % | 12,8 % | 15,3 % | 18,6 % | 16,4 % |
| KD | 6,0 % | 5,0 % | 3,8 % | 6,0 % | 5,6 % | 6,8 % |
| Övr | 3,6 % | 1,8 % | 4,3 % | 1,5 % | 1,5 % | 1,5 % |
| Valdeltagande | 80,4 % | 85,4 % | 87,4 % | 88,8 % | 87,0 % | 87,2 % |
Valdeltagande i Falun 2006–2026
Kommunen mot länet (Dalarna).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Falun 2010
Så skiljer sig Falun från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Centerpartiet, som fick 8,0 % i Falun mot 6,6 % i hela landet — en skillnad på 1,5 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- C +1,5
- S +0,9
- MP +0,8
Svagare än i riket
- FP −1,3
- M −1,2
- KD −0,6
- SD −0,2
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Falun, från 25,4 % till 28,9 % (+3,5 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 34,1 % till 31,5 % (−2,5).
- M +3,5
- SD +3,0
- S −2,5
- C −2,5
- MP +2,2
- KD −1,0
- SPI −0,9
- FP −0,5
Valdeltagande i Falun
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 85,4 %, vilket är 0,7 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Falun på plats 90 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Falun är indelad i 35 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 75,6 % i Herrhagen till 88,3 % i Stenslund.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Grycksbo (52,4 %) och sitt svagaste i Lugnet (21,5 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 19, Socialdemokraterna i 16 av 35 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Falun är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 37,2 % i kommunvalet mot 31,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,7 procentenheter.
- S +5,7
- M −4,8
- SD −1,6
- MP −1,5
- FP −1,4
- KD −1,4
- V −0,5
- C +0,4
Största parti i Falun sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Falun i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 29,1 % | 87,2 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 31,4 % | 87,0 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 28,0 % | 88,8 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 30,2 % | 87,4 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 31,5 % | 85,4 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 34,1 % | 80,4 % |
Valresultat per valdistrikt i Falun 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 35 valdistrikten i Falun. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Aspeboda | M | 30,1 % | S | 25,1 % | 88,3 % |
| Bjursås V | S | 34,4 % | S | 35,9 % | 82,3 % |
| Bjursås Ö och Sågmyra | S | 37,2 % | S | 40,3 % | 80,9 % |
| Boda och Toftbyn | M | 31,7 % | S | 29,2 % | 83,2 % |
| Bojsenburg | S | 46,4 % | S | 49,0 % | 77,1 % |
| Borgärdet och Lumsheden | S | 30,6 % | S | 34,2 % | 80,6 % |
| Britsarvet | M | 31,3 % | S | 34,6 % | 85,5 % |
| Danholn och Karlsbyheden | S | 33,5 % | S | 40,4 % | 83,7 % |
| Elsborg | S | 34,9 % | S | 41,7 % | 78,4 % |
| Enviken | S | 31,5 % | C | 31,4 % | 79,2 % |
| Gruvan | M | 36,1 % | S | 37,0 % | 85,2 % |
| Gruvriset | S | 32,9 % | S | 35,9 % | 86,4 % |
| Grycksbo | S | 52,4 % | S | 56,4 % | 82,6 % |
| Herrhagen | S | 48,4 % | S | 50,6 % | 75,6 % |
| Hosjö Näs | S | 31,9 % | S | 40,7 % | 87,1 % |
| Hosjö Sandviken | M | 33,0 % | S | 39,7 % | 84,8 % |
| Hyttgården | M | 32,5 % | S | 32,6 % | 83,3 % |
| Hälsingberg | S | 31,2 % | S | 37,5 % | 84,7 % |
| Hälsinggården | M | 33,0 % | S | 38,9 % | 85,4 % |
| Karlberg | M | 33,4 % | S | 34,2 % | 83,5 % |
| Kristine | M | 34,9 % | M | 32,8 % | 79,6 % |
| Kvarnberget och Ö Främby | S | 38,0 % | S | 42,7 % | 81,4 % |
| Kyrkbacken | M | 28,4 % | S | 31,2 % | 85,3 % |
| Källviken och V Främby | M | 34,7 % | S | 33,0 % | 84,6 % |
| Kämparvet | M | 33,5 % | M | 31,3 % | 82,3 % |
| Linghed | M | 28,0 % | S | 31,9 % | 81,3 % |
| Lugnet | M | 33,1 % | M | 29,9 % | 88,1 % |
| Nedre Norslund | S | 43,4 % | S | 44,4 % | 76,7 % |
| Slätta | S | 37,0 % | S | 45,9 % | 87,9 % |
| Stenslund | M | 37,6 % | S | 33,7 % | 88,3 % |
| Sundbornsbyn | M | 37,8 % | S | 35,6 % | 84,6 % |
| Vika | M | 34,6 % | S | 29,7 % | 86,9 % |
| Ångbryggeriet | M | 29,3 % | S | 32,5 % | 82,7 % |
| Östanfors | M | 30,8 % | S | 42,4 % | 83,9 % |
| Övre Norslund | S | 36,2 % | S | 40,4 % | 84,7 % |
Fler kommuner i Dalarnas län
Hela valresultatet för Dalarnas län 2010 · Alla kommuner 2010