Valresultat Orsa 2010

I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Orsa med 36,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (36,5 %). Valdeltagandet var 82,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Orsa ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 5 valdistrikt.

Se Orsa på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
82,5 %
Röstberättigade
5 447
Avgivna röster
4 492
Län
Dalarnas län

Riksdagsvalet 2010 i Orsa

Riksdagsvalet 2010 i Orsa: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 59936,1 %
MModeraterna94021,2 %
CCenterpartiet45310,2 %
SDSverigedemokraterna4009,0 %
MPMiljöpartiet de gröna2926,6 %
VVänsterpartiet2736,2 %
KDKristdemokraterna2074,7 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2024,6 %
Övriga partier581,3 %

Landstingsvalet 2010 i Orsa

Landstingsvalet 2010 i Orsa: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 52035,4 %
MModeraterna64815,1 %
CCenterpartiet63414,7 %
dspdsp3147,3 %
KDKristdemokraterna2746,4 %
SDSverigedemokraterna2576,0 %
MPMiljöpartiet de gröna2465,7 %
VVänsterpartiet2135,0 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1874,3 %
Övriga partier60,1 %

Kommunvalet 2010 i Orsa

Kommunvalet 2010 i Orsa: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 61036,5 %
CCenterpartiet1 31229,8 %
MModeraterna3357,6 %
SDSverigedemokraterna3257,4 %
KDKristdemokraterna2335,3 %
MPMiljöpartiet de gröna2245,1 %
VVänsterpartiet2225,0 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1443,3 %
Övriga partier50,1 %

Partiernas utveckling i Orsa 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Orsa i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har SD gjort (+5,9 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • C
  • SD
  • MP
  • V
  • KD
  • L
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Orsa per valår
Parti200620102014201820222026
S35,4 %36,1 %33,1 %27,9 %26,8 %25,3 %
M20,9 %21,2 %14,5 %11,5 %13,4 %15,3 %
C15,8 %10,2 %10,7 %11,0 %6,5 %6,6 %
SD3,2 %9,0 %20,8 %26,6 %32,9 %27,4 %
MP4,9 %6,6 %5,0 %3,0 %3,7 %4,4 %
V6,9 %6,2 %5,7 %8,1 %5,3 %6,2 %
KD5,4 %4,7 %3,2 %7,2 %6,6 %7,1 %
L4,1 %4,6 %2,8 %2,6 %2,8 %4,4 %
Övr3,4 %1,3 %4,4 %2,2 %2,0 %3,2 %
Valdeltagande76,0 %82,5 %84,8 %86,7 %84,7 %83,2 %

Valdeltagande i Orsa 2006–2026

Kommunen mot länet (Dalarna).

75808590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Orsa 2010

Så skiljer sig Orsa från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Moderaterna, som fick 21,2 % i Orsa mot 30,1 % i hela landet — en skillnad på 8,8 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +5,5
  • C +3,7
  • SD +3,3
  • V +0,6

Svagare än i riket

  • M −8,8
  • FP −2,5
  • KD −0,9
  • MP −0,7

Förändring sedan valet 2006

Mellan 2006 och 2010 ökade Sverigedemokraterna mest i Orsa, från 3,2 % till 9,0 % (+5,9 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 15,8 % till 10,2 % (−5,5).

  • SD +5,9
  • C −5,5
  • MP +1,7
  • KD −0,8
  • V −0,7
  • S +0,7
  • FP +0,5
  • M +0,3

Valdeltagande i Orsa

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 82,5 %, vilket är 2,2 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Orsa på plats 226 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Orsa är indelad i 5 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 74,2 % i Skattungbyn-Kallmora till 81,3 % i Orsa Västra.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Orsa Mellersta (43,6 %) och sitt svagaste i Skattungbyn-Kallmora (24,1 %). Partiet var största parti i samtliga 5 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Orsa är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 29,8 % i kommunvalet mot 10,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 19,5 procentenheter.

  • C +19,5
  • M −13,7
  • SD −1,7
  • MP −1,5
  • FP −1,3
  • V −1,1
  • KD +0,6
  • S +0,4

Största parti i Orsa sedan 2006

Största parti har skiftat i Orsa under perioden 2006–2010: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Orsa per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Sverigedemokraterna27,4 %83,2 %
2022Sverigedemokraterna32,9 %84,7 %
2018Socialdemokraterna27,9 %86,7 %
2014Socialdemokraterna33,1 %84,8 %
2010Socialdemokraterna36,1 %82,5 %
2006Socialdemokraterna35,4 %76,0 %

Valresultat per valdistrikt i Orsa 2010

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 5 valdistrikten i Orsa. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Orsa, riksdagsvalet och kommunvalet 2010
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Orsa MellerstaS43,6 %S43,0 %75,1 %
Orsa SödraS31,2 %C34,0 %80,6 %
Orsa VästraS37,1 %C35,2 %81,3 %
Orsa ÖstraS40,3 %S43,9 %81,1 %
Skattungbyn-KallmoraS24,1 %C34,9 %74,2 %

Utforska valdistrikten i Orsa på kartan

Fler kommuner i Dalarnas län

Hela valresultatet för Dalarnas län 2010 · Alla kommuner 2010