Valresultat Gagnef 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Gagnef med 34,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (34,8 %). Valdeltagandet var 85,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Gagnef ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 7 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 85,8 %
- Röstberättigade
- 7 744
- Avgivna röster
- 6 642
- Län
- Dalarnas län
Riksdagsvalet 2010 i Gagnef
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 284 | 34,9 % |
| MModeraterna | 1 548 | 23,7 % |
| CCenterpartiet | 802 | 12,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 475 | 7,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 396 | 6,1 % |
| KDKristdemokraterna | 373 | 5,7 % |
| VVänsterpartiet | 326 | 5,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 266 | 4,1 % |
| Övriga partier | 72 | 1,1 % |
Landstingsvalet 2010 i Gagnef
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 288 | 36,0 % |
| CCenterpartiet | 1 398 | 22,0 % |
| MModeraterna | 1 105 | 17,4 % |
| KDKristdemokraterna | 337 | 5,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 314 | 4,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 304 | 4,8 % |
| VVänsterpartiet | 222 | 3,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 207 | 3,3 % |
| dspdsp | 151 | 2,4 % |
| Övriga partier | 37 | 0,6 % |
Kommunvalet 2010 i Gagnef
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 245 | 34,8 % |
| CCenterpartiet | 2 107 | 32,7 % |
| MModeraterna | 888 | 13,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 343 | 5,3 % |
| KDKristdemokraterna | 332 | 5,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 257 | 4,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 190 | 2,9 % |
| VVänsterpartiet | 78 | 1,2 % |
| Övriga partier | 8 | 0,1 % |
Partiernas utveckling i Gagnef 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Gagnef i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har M gjort (+5,5 procentenheter).
- S
- M
- C
- SD
- MP
- KD
- V
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 38,7 % | 34,9 % | 32,7 % | 27,4 % | 27,0 % | 25,5 % |
| M | 18,1 % | 23,7 % | 18,1 % | 14,4 % | 15,3 % | 16,7 % |
| C | 16,4 % | 12,3 % | 11,6 % | 13,7 % | 8,2 % | 8,0 % |
| SD | 2,7 % | 7,3 % | 17,3 % | 21,8 % | 27,8 % | 24,8 % |
| MP | 3,9 % | 6,1 % | 4,3 % | 2,8 % | 3,9 % | 4,9 % |
| KD | 7,3 % | 5,7 % | 4,2 % | 8,5 % | 9,0 % | 10,3 % |
| V | 5,7 % | 5,0 % | 5,1 % | 6,1 % | 4,9 % | 4,0 % |
| L | 4,0 % | 4,1 % | 3,1 % | 3,8 % | 2,9 % | 4,2 % |
| Övr | 3,0 % | 1,1 % | 3,5 % | 1,6 % | 1,0 % | 1,7 % |
| Valdeltagande | 79,8 % | 85,8 % | 88,1 % | 89,3 % | 87,9 % | 86,2 % |
Valdeltagande i Gagnef 2006–2026
Kommunen mot länet (Dalarna).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Gagnef 2010
Så skiljer sig Gagnef från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Moderaterna, som fick 23,7 % i Gagnef mot 30,1 % i hela landet — en skillnad på 6,4 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- C +5,7
- S +4,3
- SD +1,6
- KD +0,1
Svagare än i riket
- M −6,4
- FP −3,0
- MP −1,3
- V −0,6
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Gagnef, från 18,1 % till 23,7 % (+5,5 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 16,4 % till 12,3 % (−4,2).
- M +5,5
- SD +4,5
- C −4,2
- S −3,8
- MP +2,1
- KD −1,6
- V −0,7
- FP +0,0
Valdeltagande i Gagnef
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 85,8 %, vilket är 1,1 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Gagnef på plats 78 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Gagnef är indelad i 7 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 78,9 % i Floda till 86,9 % i Gagnefs 4.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Mockfjärd (44,7 %) och sitt svagaste i Floda (30,2 %). Partiet var största parti i samtliga 7 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Gagnef är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 32,7 % i kommunvalet mot 12,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 20,4 procentenheter.
- C +20,4
- M −9,9
- V −3,8
- SD −3,3
- FP −1,1
- MP −0,7
- KD −0,6
- S −0,1
Största parti i Gagnef sedan 2006
Största parti har skiftat i Gagnef under perioden 2006–2010: Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 25,5 % | 86,2 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 27,8 % | 87,9 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 27,4 % | 89,3 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 32,7 % | 88,1 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 34,9 % | 85,8 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 38,7 % | 79,8 % |
Valresultat per valdistrikt i Gagnef 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 7 valdistrikten i Gagnef. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Björbo | S | 39,9 % | S | 40,3 % | 84,3 % |
| Floda | S | 30,2 % | C | 39,1 % | 78,9 % |
| Gagnefs 1 | S | 30,6 % | C | 34,3 % | 81,9 % |
| Gagnefs 2 | S | 31,1 % | C | 36,1 % | 83,1 % |
| Gagnefs 3 | S | 34,9 % | S | 34,3 % | 86,2 % |
| Gagnefs 4 | S | 30,3 % | S | 31,5 % | 86,9 % |
| Mockfjärd | S | 44,7 % | S | 45,6 % | 84,6 % |
Fler kommuner i Dalarnas län
Hela valresultatet för Dalarnas län 2010 · Alla kommuner 2010