Valresultat Ludvika 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Ludvika med 45,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (47,1 %). Valdeltagandet var 82,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Ludvika ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 18 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 82,6 %
- Röstberättigade
- 20 340
- Avgivna röster
- 16 810
- Län
- Dalarnas län
Riksdagsvalet 2010 i Ludvika
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 7 466 | 45,1 % |
| MModeraterna | 3 425 | 20,7 % |
| VVänsterpartiet | 1 363 | 8,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 251 | 7,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 842 | 5,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 833 | 5,0 % |
| CCenterpartiet | 641 | 3,9 % |
| KDKristdemokraterna | 549 | 3,3 % |
| Övriga partier | 182 | 1,1 % |
Landstingsvalet 2010 i Ludvika
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 7 422 | 46,9 % |
| MModeraterna | 3 231 | 20,4 % |
| VVänsterpartiet | 1 320 | 8,3 % |
| CCenterpartiet | 788 | 5,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 756 | 4,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 727 | 4,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 641 | 4,0 % |
| KDKristdemokraterna | 418 | 2,6 % |
| dspdsp | 402 | 2,5 % |
| Övriga partier | 130 | 0,8 % |
Kommunvalet 2010 i Ludvika
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 7 590 | 47,1 % |
| MModeraterna | 3 010 | 18,7 % |
| VVänsterpartiet | 1 192 | 7,4 % |
| CCenterpartiet | 842 | 5,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 769 | 4,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 742 | 4,6 % |
| BOPBOP | 691 | 4,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 679 | 4,2 % |
| KDKristdemokraterna | 317 | 2,0 % |
| KK | 161 | 1,0 % |
| Övriga partier | 106 | 0,7 % |
Partiernas utveckling i Ludvika 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Ludvika i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har SD gjort (+4,6 procentenheter).
- S
- M
- V
- SD
- MP
- L
- C
- KD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 49,4 % | 45,1 % | 40,6 % | 35,4 % | 35,2 % | 32,4 % |
| M | 16,5 % | 20,7 % | 15,4 % | 14,1 % | 14,1 % | 16,9 % |
| V | 10,0 % | 8,2 % | 7,6 % | 8,3 % | 6,2 % | 7,4 % |
| SD | 3,0 % | 7,6 % | 20,0 % | 23,2 % | 28,1 % | 24,6 % |
| MP | 3,2 % | 5,1 % | 4,6 % | 2,9 % | 2,8 % | 3,3 % |
| L | 4,3 % | 5,0 % | 3,1 % | 3,5 % | 2,9 % | 3,1 % |
| C | 6,1 % | 3,9 % | 4,1 % | 6,6 % | 4,6 % | 4,7 % |
| KD | 4,0 % | 3,3 % | 2,4 % | 4,5 % | 4,7 % | 5,7 % |
| Övr | 3,6 % | 1,1 % | 2,2 % | 1,6 % | 1,4 % | 1,9 % |
| Valdeltagande | 77,5 % | 82,6 % | 85,5 % | 87,1 % | 84,3 % | 83,1 % |
Valdeltagande i Ludvika 2006–2026
Kommunen mot länet (Dalarna).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Ludvika 2010
Så skiljer sig Ludvika från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 45,1 % i Ludvika mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 14,4 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +14,4
- V +2,6
- SD +1,9
Svagare än i riket
- M −9,4
- C −2,7
- KD −2,3
- MP −2,3
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Sverigedemokraterna mest i Ludvika, från 3,0 % till 7,6 % (+4,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 49,4 % till 45,1 % (−4,3).
- SD +4,6
- S −4,3
- M +4,2
- C −2,2
- MP +1,9
- V −1,7
- KD −0,7
- FP +0,7
Valdeltagande i Ludvika
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 82,6 %, vilket är 2,0 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Ludvika på plats 218 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Ludvika är indelad i 18 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 70,1 % i Näset till 89,8 % i Knutsbo.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Fredriksberg (63,5 %) och sitt svagaste i Ludvika Ulrika (35,5 %). Partiet var största parti i samtliga 18 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Ludvika är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 4,8 % i kommunvalet mot 7,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 2,8 procentenheter.
- SD −2,8
- S +2,0
- M −2,0
- C +1,4
- KD −1,3
- V −0,8
- FP −0,8
- MP −0,5
Största parti i Ludvika sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Ludvika i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 32,4 % | 83,1 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 35,2 % | 84,3 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 35,4 % | 87,1 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 40,6 % | 85,5 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 45,1 % | 82,6 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 49,4 % | 77,5 % |
Valresultat per valdistrikt i Ludvika 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 18 valdistrikten i Ludvika. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Björkås | S | 51,9 % | S | 51,8 % | 79,2 % |
| Blötberget-Gonäs | S | 49,0 % | S | 49,0 % | 79,2 % |
| Fredriksberg | S | 63,5 % | S | 72,5 % | 85,9 % |
| Högberget | S | 35,7 % | S | 38,5 % | 84,3 % |
| Karlberg | S | 49,2 % | S | 49,0 % | 76,2 % |
| Knutsbo | S | 38,3 % | S | 39,6 % | 89,8 % |
| Kyrkbyn-Nyhammar | S | 46,9 % | S | 48,7 % | 81,2 % |
| Lorentsberga | S | 41,8 % | S | 41,5 % | 87,1 % |
| Ludvika gård | S | 48,4 % | S | 50,1 % | 78,7 % |
| Ludvika Ulrika | S | 35,5 % | S | 38,7 % | 77,3 % |
| Magneten | S | 45,5 % | S | 47,6 % | 78,3 % |
| Marnäs | S | 48,6 % | S | 50,6 % | 75,6 % |
| Näset | S | 54,0 % | S | 54,4 % | 70,1 % |
| Rävvåla | S | 45,2 % | S | 52,7 % | 79,9 % |
| Stallbacken | S | 47,9 % | S | 48,4 % | 83,5 % |
| Sunnansjö | S | 36,0 % | S | 35,3 % | 82,0 % |
| Sörvik-Håksberg | S | 36,5 % | S | 39,9 % | 85,4 % |
| Öraberget | S | 56,6 % | S | 57,3 % | 74,9 % |
Fler kommuner i Dalarnas län
Hela valresultatet för Dalarnas län 2010 · Alla kommuner 2010