Valresultat Ludvika 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Ludvika med 49,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (50,0 %). Valdeltagandet var 77,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Ludvika ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 18 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 77,5 %
- Röstberättigade
- 20 317
- Avgivna röster
- 15 742
- Län
- Dalarnas län
Riksdagsvalet 2006 i Ludvika
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 7 570 | 49,4 % |
| MModeraterna | 2 525 | 16,5 % |
| VVänsterpartiet | 1 528 | 10,0 % |
| CCenterpartiet | 929 | 6,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 664 | 4,3 % |
| KDKristdemokraterna | 620 | 4,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 483 | 3,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 453 | 3,0 % |
| Övriga partier | 551 | 3,6 % |
Landstingsvalet 2006 i Ludvika
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 598 | 44,4 % |
| MModeraterna | 3 116 | 21,0 % |
| VVänsterpartiet | 1 389 | 9,3 % |
| CCenterpartiet | 915 | 6,2 % |
| DSPDSP | 872 | 5,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 656 | 4,4 % |
| KDKristdemokraterna | 518 | 3,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 397 | 2,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 335 | 2,3 % |
| Övriga partier | 72 | 0,5 % |
Kommunvalet 2006 i Ludvika
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 7 637 | 50,0 % |
| MModeraterna | 2 246 | 14,7 % |
| VVänsterpartiet | 1 294 | 8,5 % |
| CCenterpartiet | 887 | 5,8 % |
| BOPBOP | 795 | 5,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 601 | 3,9 % |
| KDKristdemokraterna | 471 | 3,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 404 | 2,6 % |
| FksFks | 373 | 2,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 336 | 2,2 % |
| ÖVRövriga partier | 186 | 1,2 % |
| Övriga partier | 38 | 0,2 % |
Partiernas utveckling i Ludvika 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Ludvika i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- V
- C
- L
- KD
- Övr
- MP
- SD
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 49,4 % | 45,1 % | 40,6 % | 35,4 % | 35,2 % | 32,4 % |
| M | 16,5 % | 20,7 % | 15,4 % | 14,1 % | 14,1 % | 16,9 % |
| V | 10,0 % | 8,2 % | 7,6 % | 8,3 % | 6,2 % | 7,4 % |
| C | 6,1 % | 3,9 % | 4,1 % | 6,6 % | 4,6 % | 4,7 % |
| L | 4,3 % | 5,0 % | 3,1 % | 3,5 % | 2,9 % | 3,1 % |
| KD | 4,0 % | 3,3 % | 2,4 % | 4,5 % | 4,7 % | 5,7 % |
| Övr | 3,6 % | 1,1 % | 2,2 % | 1,6 % | 1,4 % | 1,9 % |
| MP | 3,2 % | 5,1 % | 4,6 % | 2,9 % | 2,8 % | 3,3 % |
| SD | 3,0 % | 7,6 % | 20,0 % | 23,2 % | 28,1 % | 24,6 % |
| Valdeltagande | 77,5 % | 82,6 % | 85,5 % | 87,1 % | 84,3 % | 83,1 % |
Valdeltagande i Ludvika 2006–2026
Kommunen mot länet (Dalarna).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Ludvika 2006
Så skiljer sig Ludvika från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Socialdemokraterna, som fick 49,4 % i Ludvika mot 35,2 % i hela landet — en skillnad på 14,2 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +14,2
- V +4,1
- SD +0,0
Svagare än i riket
- M −9,6
- FP −3,2
- KD −2,6
- MP −2,0
Valdeltagande i Ludvika
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 77,5 %, vilket är 2,9 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Ludvika på plats 236 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Ludvika är indelad i 18 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 61,8 % i Näset till 88,5 % i Knutsbo.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Fredriksberg (68,2 %) och sitt svagaste i Sunnansjö (38,9 %). Partiet var största parti i samtliga 18 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Ludvika är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 14,7 % i kommunvalet mot 16,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 1,8 procentenheter.
- M −1,8
- V −1,5
- KD −1,0
- S +0,6
- MP −0,5
- FP −0,4
- C −0,3
Största parti i Ludvika sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Ludvika i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 32,4 % | 83,1 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 35,2 % | 84,3 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 35,4 % | 87,1 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 40,6 % | 85,5 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 45,1 % | 82,6 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 49,4 % | 77,5 % |
Valresultat per valdistrikt i Ludvika 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 18 valdistrikten i Ludvika. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Björkås | S | 61,3 % | S | 62,6 % | 75,4 % |
| Blötberget-Gonäs | S | 49,5 % | S | 51,4 % | 79,5 % |
| Fredriksberg | S | 68,2 % | S | 73,2 % | 74,2 % |
| Högberget | S | 39,8 % | S | 42,9 % | 79,9 % |
| Karlberg | S | 47,7 % | S | 47,9 % | 74,1 % |
| Knutsbo | S | 42,9 % | S | 42,9 % | 88,5 % |
| Kyrkbyn-Nyhammar | S | 50,3 % | S | 50,7 % | 76,0 % |
| Lorentsberga | S | 45,3 % | S | 43,3 % | 84,9 % |
| Ludvika gård | S | 49,9 % | S | 50,3 % | 75,4 % |
| Ludvika Ulrika | S | 39,1 % | S | 39,8 % | 73,4 % |
| Magneten | S | 54,3 % | S | 54,0 % | 75,8 % |
| Marnäs | S | 50,1 % | S | 48,3 % | 74,5 % |
| Näset | S | 56,6 % | S | 58,4 % | 61,8 % |
| Rävvåla | S | 50,2 % | S | 54,1 % | 78,5 % |
| Stallbacken | S | 54,5 % | S | 52,8 % | 79,8 % |
| Sunnansjö | S | 38,9 % | S | 39,8 % | 76,2 % |
| Sörvik-Håksberg | S | 44,4 % | S | 47,5 % | 82,3 % |
| Öraberget | S | 62,4 % | S | 60,6 % | 78,0 % |
Fler kommuner i Dalarnas län
Hela valresultatet för Dalarnas län 2006 · Alla kommuner 2006