Valresultat Älvdalen 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Älvdalen med 42,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (41,2 %). Valdeltagandet var 74,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Älvdalen ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 74,0 %
- Röstberättigade
- 5 947
- Avgivna röster
- 4 403
- Län
- Dalarnas län
Riksdagsvalet 2006 i Älvdalen
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 827 | 42,8 % |
| MModeraterna | 745 | 17,5 % |
| CCenterpartiet | 617 | 14,5 % |
| KDKristdemokraterna | 225 | 5,3 % |
| VVänsterpartiet | 201 | 4,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 170 | 4,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 135 | 3,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 106 | 2,5 % |
| SJVPSJVP | 79 | 1,9 % |
| JLJL | 61 | 1,4 % |
| Övriga partier | 101 | 2,4 % |
Landstingsvalet 2006 i Älvdalen
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 707 | 41,4 % |
| CCenterpartiet | 598 | 14,5 % |
| MModeraterna | 550 | 13,3 % |
| DSPDSP | 418 | 10,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 271 | 6,6 % |
| KDKristdemokraterna | 228 | 5,5 % |
| VVänsterpartiet | 135 | 3,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 108 | 2,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 84 | 2,0 % |
| Övriga partier | 21 | 0,5 % |
Kommunvalet 2006 i Älvdalen
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 807 | 41,2 % |
| CCenterpartiet | 784 | 17,9 % |
| MModeraterna | 438 | 10,0 % |
| KLKL | 343 | 7,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 314 | 7,2 % |
| ÄPÄP | 173 | 3,9 % |
| FRKFRK | 143 | 3,3 % |
| KDKristdemokraterna | 122 | 2,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 116 | 2,6 % |
| VVänsterpartiet | 74 | 1,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 57 | 1,3 % |
| Övriga partier | 9 | 0,2 % |
Partiernas utveckling i Älvdalen 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Älvdalen i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- C
- Övr
- KD
- V
- L
- SD
- MP
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 42,8 % | 41,7 % | 41,5 % | 32,1 % | 28,7 % | 25,3 % |
| M | 17,5 % | 22,8 % | 13,5 % | 10,9 % | 10,6 % | 13,8 % |
| C | 14,5 % | 10,6 % | 9,6 % | 11,8 % | 6,6 % | 7,7 % |
| Övr | 5,7 % | 1,2 % | 2,3 % | 1,8 % | 2,8 % | 1,6 % |
| KD | 5,3 % | 3,7 % | 2,2 % | 5,4 % | 8,0 % | 9,3 % |
| V | 4,7 % | 5,3 % | 4,5 % | 5,3 % | 3,5 % | 3,4 % |
| L | 4,0 % | 3,1 % | 2,3 % | 2,6 % | 1,9 % | 3,5 % |
| SD | 3,2 % | 7,9 % | 21,8 % | 28,5 % | 35,9 % | 32,7 % |
| MP | 2,5 % | 3,7 % | 2,3 % | 1,6 % | 2,1 % | 2,8 % |
| Valdeltagande | 74,0 % | 81,2 % | 85,6 % | 86,6 % | 85,5 % | 84,3 % |
Valdeltagande i Älvdalen 2006–2026
Kommunen mot länet (Dalarna).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Älvdalen 2006
Så skiljer sig Älvdalen från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Moderaterna, som fick 17,5 % i Älvdalen mot 26,1 % i hela landet — en skillnad på 8,6 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +7,6
- C +6,6
- SJVP +1,6
- JL +1,0
Svagare än i riket
- M −8,6
- FP −3,5
- MP −2,7
- KD −1,3
Valdeltagande i Älvdalen
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 74,0 %, vilket är 6,4 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Älvdalen på plats 281 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Älvdalen är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 71,8 % i Åsen till 75,9 % i Idre.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Särna (47,8 %) och sitt svagaste i Väster-Myckeläng (36,1 %). Partiet var största parti i samtliga 6 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Älvdalen är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 10,0 % i kommunvalet mot 17,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,5 procentenheter.
- M −7,5
- C +3,4
- FP +3,2
- V −3,0
- KD −2,5
- SD −1,9
- S −1,6
Största parti i Älvdalen sedan 2006
Största parti har skiftat i Älvdalen under perioden 2006–2006: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 32,7 % | 84,3 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 35,9 % | 85,5 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 32,1 % | 86,6 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 41,5 % | 85,6 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 41,7 % | 81,2 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 42,8 % | 74,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Älvdalen 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Älvdalen. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Idre | S | 46,3 % | S | 58,6 % | 75,9 % |
| Kyrkbyn | S | 41,1 % | S | 41,9 % | 74,0 % |
| Rot | S | 44,2 % | S | 38,8 % | 75,0 % |
| Särna | S | 47,8 % | KL | 36,2 % | 72,5 % |
| Väster-Myckeläng | S | 36,1 % | C | 34,3 % | 74,1 % |
| Åsen | S | 40,1 % | S | 39,7 % | 71,8 % |
Fler kommuner i Dalarnas län
Hela valresultatet för Dalarnas län 2006 · Alla kommuner 2006