Valresultat Hedemora 2006

I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Hedemora med 41,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (41,3 %). Valdeltagandet var 77,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Hedemora ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 8 valdistrikt.

Se Hedemora på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
77,1 %
Röstberättigade
11 945
Avgivna röster
9 205
Län
Dalarnas län

Riksdagsvalet 2006 i Hedemora

Riksdagsvalet 2006 i Hedemora: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 70441,0 %
MModeraterna1 75219,4 %
CCenterpartiet1 10612,2 %
VVänsterpartiet6717,4 %
KDKristdemokraterna4745,2 %
MPMiljöpartiet de gröna4104,5 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3664,1 %
SDSverigedemokraterna2823,1 %
Övriga partier2662,9 %

Landstingsvalet 2006 i Hedemora

Landstingsvalet 2006 i Hedemora: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 51740,3 %
MModeraterna1 53017,5 %
CCenterpartiet1 28814,7 %
VVänsterpartiet6637,6 %
KDKristdemokraterna4645,3 %
MPMiljöpartiet de gröna3934,5 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3253,7 %
DSPDSP2953,4 %
SDSverigedemokraterna2082,4 %
Övriga partier470,5 %

Kommunvalet 2006 i Hedemora

Kommunvalet 2006 i Hedemora: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 71341,3 %
CCenterpartiet1 69518,9 %
MModeraterna1 37215,3 %
VVänsterpartiet5966,6 %
MPMiljöpartiet de gröna4795,3 %
KDKristdemokraterna4475,0 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2753,1 %
HdpHdp1912,1 %
SDSverigedemokraterna1711,9 %
Övriga partier360,4 %

Partiernas utveckling i Hedemora 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Hedemora i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • C
  • V
  • KD
  • MP
  • L
  • SD
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Hedemora per valår
Parti200620102014201820222026
S41,0 %36,4 %35,0 %30,6 %29,6 %28,2 %
M19,4 %23,9 %17,7 %15,2 %16,1 %17,1 %
C12,2 %9,6 %9,3 %10,0 %6,2 %6,3 %
V7,4 %6,4 %6,1 %7,5 %5,6 %5,8 %
KD5,2 %4,6 %3,1 %6,9 %6,2 %7,4 %
MP4,5 %6,1 %4,5 %2,9 %3,5 %4,3 %
L4,1 %3,5 %2,8 %2,7 %2,1 %3,4 %
SD3,1 %8,3 %17,5 %22,5 %28,8 %25,1 %
Övr3,0 %1,3 %4,1 %1,7 %1,7 %2,3 %
Valdeltagande77,1 %81,8 %84,6 %85,8 %83,3 %82,6 %

Valdeltagande i Hedemora 2006–2026

Kommunen mot länet (Dalarna).

75808590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Hedemora 2006

Så skiljer sig Hedemora från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Moderaterna, som fick 19,4 % i Hedemora mot 26,1 % i hela landet — en skillnad på 6,7 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +5,8
  • C +4,3
  • V +1,6
  • SD +0,2

Svagare än i riket

  • M −6,7
  • FP −3,5
  • KD −1,4
  • MP −0,6

Valdeltagande i Hedemora

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 77,1 %, vilket är 3,4 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Hedemora på plats 242 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Hedemora är indelad i 8 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 75,1 % i Garpenberg till 84,3 % i Husby.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Långshyttan (60,3 %) och sitt svagaste i Husby (27,9 %). Partiet var största parti i samtliga 8 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Hedemora är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 18,9 % i kommunvalet mot 12,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,6 procentenheter.

  • C +6,6
  • M −4,1
  • SD −1,2
  • FP −1,0
  • MP +0,8
  • V −0,8
  • S +0,3
  • KD −0,3

Största parti i Hedemora sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Hedemora i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Hedemora per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna28,2 %82,6 %
2022Socialdemokraterna29,6 %83,3 %
2018Socialdemokraterna30,6 %85,8 %
2014Socialdemokraterna35,0 %84,6 %
2010Socialdemokraterna36,4 %81,8 %
2006Socialdemokraterna41,0 %77,1 %

Valresultat per valdistrikt i Hedemora 2006

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 8 valdistrikten i Hedemora. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Hedemora, riksdagsvalet och kommunvalet 2006
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
GarpenbergS49,3 %S48,4 %75,1 %
Hedemora NVS34,1 %S33,7 %76,3 %
Hedemora NÖS42,1 %S42,3 %76,9 %
Hedemora SVS37,7 %S37,6 %75,7 %
Hedemora SÖS36,4 %S34,4 %76,7 %
HusbyS27,9 %C32,4 %84,3 %
LångshyttanS60,3 %S64,5 %76,3 %
VikmanshyttanS53,6 %S55,0 %76,6 %

Utforska valdistrikten i Hedemora på kartan

Fler kommuner i Dalarnas län

Hela valresultatet för Dalarnas län 2006 · Alla kommuner 2006