Valresultat Borlänge 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Borlänge med 45,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (45,3 %). Valdeltagandet var 79,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Borlänge ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 25 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 79,7 %
- Röstberättigade
- 35 866
- Avgivna röster
- 28 568
- Län
- Dalarnas län
Riksdagsvalet 2006 i Borlänge
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 12 777 | 45,7 % |
| MModeraterna | 5 244 | 18,7 % |
| CCenterpartiet | 2 035 | 7,3 % |
| VVänsterpartiet | 1 984 | 7,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 577 | 5,6 % |
| KDKristdemokraterna | 1 242 | 4,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 209 | 4,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 002 | 3,6 % |
| Övriga partier | 896 | 3,2 % |
Landstingsvalet 2006 i Borlänge
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 11 930 | 43,3 % |
| MModeraterna | 4 765 | 17,3 % |
| CCenterpartiet | 2 127 | 7,7 % |
| VVänsterpartiet | 1 998 | 7,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 542 | 5,6 % |
| KDKristdemokraterna | 1 302 | 4,7 % |
| ÖVRövriga partier | 1 174 | 4,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 088 | 4,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 904 | 3,3 % |
| DSPDSP | 499 | 1,8 % |
| Övriga partier | 194 | 0,7 % |
Kommunvalet 2006 i Borlänge
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 12 733 | 45,3 % |
| MModeraterna | 4 544 | 16,2 % |
| CCenterpartiet | 2 351 | 8,4 % |
| VVänsterpartiet | 2 025 | 7,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 587 | 5,6 % |
| OfaOfa | 1 177 | 4,2 % |
| KDKristdemokraterna | 1 138 | 4,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 133 | 4,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 074 | 3,8 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 282 | 1,0 % |
| Övriga partier | 70 | 0,2 % |
Partiernas utveckling i Borlänge 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Borlänge i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- C
- V
- L
- KD
- MP
- SD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 45,7 % | 39,6 % | 37,3 % | 32,7 % | 34,0 % | 33,0 % |
| M | 18,7 % | 23,2 % | 18,0 % | 17,1 % | 16,7 % | 18,0 % |
| C | 7,3 % | 5,4 % | 5,1 % | 7,4 % | 5,3 % | 5,2 % |
| V | 7,1 % | 6,6 % | 6,2 % | 7,6 % | 6,0 % | 7,7 % |
| L | 5,6 % | 5,0 % | 3,7 % | 4,4 % | 3,5 % | 3,9 % |
| KD | 4,4 % | 3,5 % | 3,2 % | 5,1 % | 4,8 % | 5,1 % |
| MP | 4,3 % | 6,0 % | 5,6 % | 3,9 % | 3,7 % | 4,6 % |
| SD | 3,6 % | 9,2 % | 17,7 % | 20,3 % | 24,5 % | 20,8 % |
| Övr | 3,2 % | 1,5 % | 3,4 % | 1,5 % | 1,5 % | 1,9 % |
| Valdeltagande | 79,7 % | 84,9 % | 86,2 % | 87,2 % | 83,1 % | 83,7 % |
Valdeltagande i Borlänge 2006–2026
Kommunen mot länet (Dalarna).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Borlänge 2006
Så skiljer sig Borlänge från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Socialdemokraterna, som fick 45,7 % i Borlänge mot 35,2 % i hela landet — en skillnad på 10,5 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +10,5
- V +1,3
- SD +0,6
Svagare än i riket
- M −7,3
- KD −2,2
- FP −1,9
- MP −0,8
Valdeltagande i Borlänge
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 79,7 %, vilket är 0,8 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Borlänge på plats 168 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Borlänge är indelad i 25 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 71,8 % i Bullermyren till 88,9 % i Torsång.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Kvarnsveden Ö (59,2 %) och sitt svagaste i Torsång (29,3 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 24, Moderaterna i 1 av 25 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Borlänge är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 16,2 % i kommunvalet mot 18,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 2,6 procentenheter.
- M −2,6
- C +1,1
- MP −0,5
- SD +0,4
- KD −0,4
- S −0,4
- V +0,1
- FP +0,0
Största parti i Borlänge sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Borlänge i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 33,0 % | 83,7 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 34,0 % | 83,1 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 32,7 % | 87,2 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 37,3 % | 86,2 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 39,6 % | 84,9 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 45,7 % | 79,7 % |
Valresultat per valdistrikt i Borlänge 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 25 valdistrikten i Borlänge. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bergslagsbyn | S | 48,0 % | S | 48,0 % | 86,0 % |
| Bullermyren | S | 57,5 % | S | 55,1 % | 71,8 % |
| Centrum - Mjälga | S | 39,9 % | S | 40,0 % | 71,8 % |
| Domnarvet V | S | 47,2 % | S | 47,2 % | 81,0 % |
| Domnarvet Ö | S | 52,7 % | S | 51,8 % | 76,8 % |
| Färjegårdarna - Årby - Hytting | S | 45,7 % | S | 45,0 % | 86,7 % |
| Gylle - Åselby | S | 41,1 % | S | 40,0 % | 83,6 % |
| Gylletäppan | S | 49,5 % | S | 47,7 % | 79,4 % |
| Hagalund N | S | 46,5 % | S | 47,7 % | 74,6 % |
| Hagalund V | S | 49,1 % | S | 49,2 % | 77,9 % |
| Hagalund Ö - Ringen | S | 48,2 % | S | 48,6 % | 77,7 % |
| Hushagen - Forssa | S | 51,1 % | S | 49,0 % | 75,5 % |
| Jakobsgårdarna | S | 51,6 % | S | 51,1 % | 77,8 % |
| Kvarnsveden V | S | 51,2 % | S | 48,5 % | 80,8 % |
| Kvarnsveden Ö | S | 59,2 % | S | 56,4 % | 80,8 % |
| Kyrkbygden - Söder Tuna | S | 36,0 % | S | 33,9 % | 79,2 % |
| Mats Knuts - Nygårdarna | S | 43,3 % | S | 47,4 % | 86,2 % |
| Norr Amsberg | S | 38,9 % | S | 37,5 % | 81,7 % |
| Ornäs | S | 37,0 % | S | 39,3 % | 84,8 % |
| Skräddarbacken | S | 43,0 % | S | 44,1 % | 82,1 % |
| Tjärna Ängar - Paradiset | S | 47,2 % | S | 50,0 % | 74,0 % |
| Tjärna Ängar - Övre Tjärna | S | 48,8 % | S | 46,8 % | 81,9 % |
| Torsång | M | 29,8 % | S | 30,3 % | 88,9 % |
| Väster Tuna - Idkerberget | S | 38,7 % | S | 36,2 % | 80,0 % |
| Östermalm | S | 40,2 % | S | 42,8 % | 76,1 % |
Fler kommuner i Dalarnas län
Hela valresultatet för Dalarnas län 2006 · Alla kommuner 2006