Valresultat Leksand 2006

I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Leksand med 31,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Centerpartiet flest röster (30,8 %). Valdeltagandet var 81,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Leksand ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 11 valdistrikt.

Se Leksand på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
81,1 %
Röstberättigade
12 129
Avgivna röster
9 836
Län
Dalarnas län

Riksdagsvalet 2006 i Leksand

Riksdagsvalet 2006 i Leksand: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 02531,4 %
MModeraterna2 44025,3 %
CCenterpartiet1 31013,6 %
KDKristdemokraterna1 02510,6 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4805,0 %
MPMiljöpartiet de gröna4614,8 %
VVänsterpartiet4574,7 %
SDSverigedemokraterna1441,5 %
Övriga partier2802,9 %

Landstingsvalet 2006 i Leksand

Landstingsvalet 2006 i Leksand: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 65028,6 %
MModeraterna1 87920,3 %
CCenterpartiet1 61317,4 %
KDKristdemokraterna1 15312,5 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)6096,6 %
VVänsterpartiet4655,0 %
MPMiljöpartiet de gröna3904,2 %
DSPDSP3393,7 %
Övriga partier1561,7 %

Kommunvalet 2006 i Leksand

Kommunvalet 2006 i Leksand: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
CCenterpartiet2 98230,8 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 46625,4 %
MModeraterna1 36314,1 %
KDKristdemokraterna1 28413,2 %
VVänsterpartiet6026,2 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)5625,8 %
MPMiljöpartiet de gröna3083,2 %
Övriga partier1251,3 %

Partiernas utveckling i Leksand 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Leksand i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • C
  • KD
  • L
  • MP
  • V
  • Övr
  • SD
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Leksand per valår
Parti200620102014201820222026
S31,4 %28,9 %29,4 %26,1 %29,8 %26,7 %
M25,3 %31,4 %23,7 %19,6 %18,6 %19,9 %
C13,6 %9,4 %10,0 %12,9 %7,9 %8,5 %
KD10,6 %8,8 %7,4 %9,5 %8,1 %10,1 %
L5,0 %5,3 %3,8 %3,6 %3,6 %5,0 %
MP4,8 %6,5 %5,8 %3,6 %4,2 %5,4 %
V4,7 %4,1 %4,9 %7,0 %5,1 %4,7 %
Övr3,0 %1,5 %3,2 %1,4 %1,2 %1,3 %
SD1,5 %4,0 %11,8 %16,2 %21,4 %18,3 %
Valdeltagande81,1 %85,0 %87,5 %89,5 %87,8 %87,3 %

Valdeltagande i Leksand 2006–2026

Kommunen mot länet (Dalarna).

75808590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Leksand 2006

Så skiljer sig Leksand från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Centerpartiet, som fick 13,6 % i Leksand mot 7,9 % i hela landet — en skillnad på 5,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • C +5,7
  • KD +4,0

Svagare än i riket

  • S −3,8
  • FP −2,5
  • SD −1,4
  • V −1,1

Valdeltagande i Leksand

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 81,1 %, vilket är 0,7 procentenheter över riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Leksand på plats 108 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Leksand är indelad i 11 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 76,5 % i Rönnäs 1 till 84,5 % i Åsbygge 2.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Åls 2 (38,0 %) och sitt svagaste i Åsbygge 1 (23,6 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 9, Moderaterna i 2 av 11 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Leksand är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 30,8 % i kommunvalet mot 13,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 17,2 procentenheter.

  • C +17,2
  • M −11,3
  • S −6,0
  • KD +2,6
  • MP −1,6
  • V +1,5
  • FP +0,8

Största parti i Leksand sedan 2006

Största parti har skiftat i Leksand under perioden 2006–2006: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Leksand per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna26,7 %87,3 %
2022Socialdemokraterna29,8 %87,8 %
2018Socialdemokraterna26,1 %89,5 %
2014Socialdemokraterna29,4 %87,5 %
2010Moderaterna31,4 %85,0 %
2006Socialdemokraterna31,4 %81,1 %

Valresultat per valdistrikt i Leksand 2006

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 11 valdistrikten i Leksand. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Leksand, riksdagsvalet och kommunvalet 2006
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
DjuraS31,6 %C36,4 %82,2 %
Häradsbygdens 1M30,7 %C31,8 %80,3 %
Häradsbygdens 2S30,2 %C32,5 %82,6 %
Rönnäs 1S33,2 %S27,4 %76,5 %
Rönnäs 2S33,3 %C38,3 %83,2 %
Rönnäs 3S31,3 %C32,5 %81,4 %
SiljansnäsS30,0 %S27,5 %82,2 %
Åls 1S35,4 %S32,0 %81,7 %
Åls 2S38,0 %S31,8 %77,4 %
Åsbygge 1M32,3 %C32,0 %82,0 %
Åsbygge 2S34,4 %C43,0 %84,5 %

Utforska valdistrikten i Leksand på kartan

Fler kommuner i Dalarnas län

Hela valresultatet för Dalarnas län 2006 · Alla kommuner 2006