Valresultat Orsa 2006

I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Orsa med 35,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (41,6 %). Valdeltagandet var 76,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Orsa ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 5 valdistrikt.

Se Orsa på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
76,0 %
Röstberättigade
5 417
Avgivna röster
4 119
Län
Dalarnas län

Riksdagsvalet 2006 i Orsa

Riksdagsvalet 2006 i Orsa: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 42735,4 %
MModeraterna84220,9 %
CCenterpartiet63615,8 %
VVänsterpartiet2786,9 %
KDKristdemokraterna2195,4 %
MPMiljöpartiet de gröna1994,9 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1644,1 %
SDSverigedemokraterna1283,2 %
Övriga partier1353,4 %

Landstingsvalet 2006 i Orsa

Landstingsvalet 2006 i Orsa: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 33134,2 %
CCenterpartiet66717,2 %
MModeraterna62716,1 %
KDKristdemokraterna3268,4 %
VVänsterpartiet2847,3 %
DSPDSP2265,8 %
MPMiljöpartiet de gröna1614,1 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1403,6 %
SDSverigedemokraterna1052,7 %
Övriga partier190,5 %

Kommunvalet 2006 i Orsa

Kommunvalet 2006 i Orsa: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 76041,6 %
CCenterpartiet1 05024,8 %
MModeraterna48411,4 %
KDKristdemokraterna2355,6 %
VVänsterpartiet2165,1 %
MPMiljöpartiet de gröna1694,0 %
SDSverigedemokraterna1603,8 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1403,3 %
Övriga partier160,4 %

Partiernas utveckling i Orsa 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Orsa i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • C
  • V
  • KD
  • MP
  • L
  • Övr
  • SD
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Orsa per valår
Parti200620102014201820222026
S35,4 %36,1 %33,1 %27,9 %26,8 %25,3 %
M20,9 %21,2 %14,5 %11,5 %13,4 %15,3 %
C15,8 %10,2 %10,7 %11,0 %6,5 %6,6 %
V6,9 %6,2 %5,7 %8,1 %5,3 %6,2 %
KD5,4 %4,7 %3,2 %7,2 %6,6 %7,1 %
MP4,9 %6,6 %5,0 %3,0 %3,7 %4,4 %
L4,1 %4,6 %2,8 %2,6 %2,8 %4,4 %
Övr3,4 %1,3 %4,4 %2,2 %2,0 %3,2 %
SD3,2 %9,0 %20,8 %26,6 %32,9 %27,4 %
Valdeltagande76,0 %82,5 %84,8 %86,7 %84,7 %83,2 %

Valdeltagande i Orsa 2006–2026

Kommunen mot länet (Dalarna).

75808590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Orsa 2006

Så skiljer sig Orsa från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Centerpartiet, som fick 15,8 % i Orsa mot 7,9 % i hela landet — en skillnad på 7,9 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • C +7,9
  • V +1,1
  • SD +0,2
  • S +0,2

Svagare än i riket

  • M −5,2
  • FP −3,4
  • KD −1,2
  • MP −0,2

Valdeltagande i Orsa

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 76,0 %, vilket är 4,4 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Orsa på plats 262 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.

Skillnader mellan valdistrikten

Orsa är indelad i 5 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 70,0 % i Skattungbyn-Kallmora till 79,9 % i Orsa Södra.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Orsa Östra (41,0 %) och sitt svagaste i Skattungbyn-Kallmora (25,1 %). Partiet var största parti i samtliga 5 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Orsa är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 11,4 % i kommunvalet mot 20,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 9,5 procentenheter.

  • M −9,5
  • C +9,0
  • S +6,2
  • V −1,8
  • MP −0,9
  • FP −0,8
  • SD +0,6
  • KD +0,1

Största parti i Orsa sedan 2006

Största parti har skiftat i Orsa under perioden 2006–2006: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Orsa per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Sverigedemokraterna27,4 %83,2 %
2022Sverigedemokraterna32,9 %84,7 %
2018Socialdemokraterna27,9 %86,7 %
2014Socialdemokraterna33,1 %84,8 %
2010Socialdemokraterna36,1 %82,5 %
2006Socialdemokraterna35,4 %76,0 %

Valresultat per valdistrikt i Orsa 2006

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 5 valdistrikten i Orsa. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Orsa, riksdagsvalet och kommunvalet 2006
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Orsa MellerstaS39,2 %S48,3 %72,8 %
Orsa SödraS30,1 %S38,0 %79,9 %
Orsa VästraS36,9 %S41,2 %76,5 %
Orsa ÖstraS41,0 %S47,3 %78,2 %
Skattungbyn-KallmoraS25,1 %C34,9 %70,0 %

Utforska valdistrikten i Orsa på kartan

Fler kommuner i Dalarnas län

Hela valresultatet för Dalarnas län 2006 · Alla kommuner 2006