Valresultat Malung 2006

I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Malung med 37,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (32,5 %). Valdeltagandet var 80,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Malung ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 12 valdistrikt.

Se Malung på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
80,0 %
Röstberättigade
8 263
Avgivna röster
6 611
Län
Dalarnas län

Riksdagsvalet 2006 i Malung

Riksdagsvalet 2006 i Malung: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 45237,9 %
MModeraterna1 69226,2 %
CCenterpartiet76511,8 %
VVänsterpartiet5117,9 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4046,2 %
KDKristdemokraterna2423,7 %
MPMiljöpartiet de gröna1522,4 %
SDSverigedemokraterna1332,1 %
Övriga partier1121,7 %

Landstingsvalet 2006 i Malung

Landstingsvalet 2006 i Malung: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 36937,5 %
MModeraterna1 51824,0 %
CCenterpartiet86313,7 %
VVänsterpartiet5578,8 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4246,7 %
KDKristdemokraterna2383,8 %
DSPDSP1392,2 %
MPMiljöpartiet de gröna1051,7 %
SDSverigedemokraterna701,1 %
Övriga partier300,5 %

Kommunvalet 2006 i Malung

Kommunvalet 2006 i Malung: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 12432,5 %
MModeraterna1 43121,9 %
VVänsterpartiet96214,7 %
CCenterpartiet77411,8 %
m s pm s p5017,7 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4146,3 %
KDKristdemokraterna2023,1 %
MPMiljöpartiet de gröna661,0 %
Övriga partier661,0 %

Partiernas utveckling i Malung 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Malung i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • C
  • V
  • L
  • KD
  • MP
  • SD
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Malung per valår
Parti200620102014201820222026
S37,9 %36,5 %36,2 %29,0 %26,2 %25,2 %
M26,2 %30,0 %22,6 %19,0 %18,9 %21,8 %
C11,8 %8,2 %8,6 %9,3 %5,4 %5,0 %
V7,9 %6,7 %4,7 %6,1 %4,1 %3,5 %
L6,2 %5,8 %3,7 %3,2 %3,3 %4,3 %
KD3,7 %2,6 %2,4 %5,9 %6,5 %9,2 %
MP2,4 %3,0 %2,7 %1,7 %1,9 %2,3 %
SD2,1 %5,7 %17,3 %24,6 %32,1 %27,5 %
Övr1,8 %1,5 %1,9 %1,3 %1,7 %1,2 %
Valdeltagande80,0 %82,8 %85,3 %87,0 %86,4 %85,3 %

Valdeltagande i Malung 2006–2026

Kommunen mot länet (Dalarna).

77,58082,58587,590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Malung 2006

Så skiljer sig Malung från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Centerpartiet, som fick 11,8 % i Malung mot 7,9 % i hela landet — en skillnad på 3,9 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • C +3,9
  • S +2,7
  • V +2,1
  • M +0,1

Svagare än i riket

  • KD −2,9
  • MP −2,8
  • FP −1,3
  • SD −0,9

Valdeltagande i Malung

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 80,0 %, vilket är 0,4 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Malung på plats 148 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Malung är indelad i 12 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 76,4 % i Lima till 85,0 % i Grimsåker.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Yttermalung (46,7 %) och sitt svagaste i Limedsforsen (26,3 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 8, Moderaterna i 4 av 12 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Malung är skillnaden störst för Vänsterpartiet, som fick 14,7 % i kommunvalet mot 7,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,8 procentenheter.

  • V +6,8
  • S −5,5
  • M −4,3
  • KD −0,7
  • FP +0,1
  • C +0,0

Största parti i Malung sedan 2006

Största parti har skiftat i Malung under perioden 2006–2006: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Malung per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Sverigedemokraterna27,5 %85,3 %
2022Sverigedemokraterna32,1 %86,4 %
2018Socialdemokraterna29,0 %87,0 %
2014Socialdemokraterna36,2 %85,3 %
2010Socialdemokraterna36,5 %82,8 %
2006Socialdemokraterna37,9 %80,0 %

Valresultat per valdistrikt i Malung 2006

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 12 valdistrikten i Malung. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Malung, riksdagsvalet och kommunvalet 2006
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
GrimsåkerS40,7 %S29,5 %85,0 %
Grönlands NorraS43,6 %S42,8 %80,2 %
Grönlands SödraS45,6 %S40,4 %79,3 %
IdbäckS33,5 %S28,7 %81,6 %
LimaM32,7 %S29,1 %76,4 %
LimedsforsenM35,6 %M31,3 %82,7 %
MalungsforsS42,8 %S33,7 %80,2 %
MobynS39,3 %S32,6 %77,1 %
Transtrands NorraM43,1 %M45,7 %78,3 %
Transtrands SödraM31,9 %M27,6 %81,1 %
TällbynS38,9 %S32,9 %80,7 %
YttermalungS46,7 %S36,2 %78,7 %

Utforska valdistrikten i Malung på kartan

Fler kommuner i Dalarnas län

Hela valresultatet för Dalarnas län 2006 · Alla kommuner 2006