Valresultat Malung-Sälen 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Malung-Sälen med 29,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (41,1 %). Valdeltagandet var 87,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Malung-Sälen ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 7 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 87,0 %
- Röstberättigade
- 7 858
- Avgivna röster
- 6 835
- Län
- Dalarnas län
Riksdagsvalet 2018 i Malung-Sälen
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 958 | 29,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 660 | 24,6 % |
| MModeraterna | 1 282 | 19,0 % |
| CCenterpartiet | 627 | 9,3 % |
| VVänsterpartiet | 411 | 6,1 % |
| KDKristdemokraterna | 401 | 5,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 213 | 3,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 117 | 1,7 % |
| Övriga partier | 87 | 1,3 % |
Landstingsvalet 2018 i Malung-Sälen
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 928 | 29,2 % |
| MModeraterna | 1 455 | 22,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 930 | 14,1 % |
| CCenterpartiet | 622 | 9,4 % |
| dspdsp | 518 | 7,8 % |
| KDKristdemokraterna | 413 | 6,2 % |
| VVänsterpartiet | 404 | 6,1 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 229 | 3,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 89 | 1,3 % |
| Övriga partier | 26 | 0,4 % |
Kommunvalet 2018 i Malung-Sälen
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 800 | 41,1 % |
| MModeraterna | 1 282 | 18,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 106 | 16,3 % |
| CCenterpartiet | 523 | 7,7 % |
| VVänsterpartiet | 389 | 5,7 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 376 | 5,5 % |
| LPoLPo | 240 | 3,5 % |
| Övriga partier | 89 | 1,3 % |
Partiernas utveckling i Malung-Sälen 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Malung-Sälen i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har SD gjort (+7,3 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- V
- KD
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 37,9 % | 36,5 % | 36,2 % | 29,0 % | 26,2 % | 25,2 % |
| SD | 2,1 % | 5,7 % | 17,3 % | 24,6 % | 32,1 % | 27,5 % |
| M | 26,2 % | 30,0 % | 22,6 % | 19,0 % | 18,9 % | 21,8 % |
| C | 11,8 % | 8,2 % | 8,6 % | 9,3 % | 5,4 % | 5,0 % |
| V | 7,9 % | 6,7 % | 4,7 % | 6,1 % | 4,1 % | 3,5 % |
| KD | 3,7 % | 2,6 % | 2,4 % | 5,9 % | 6,5 % | 9,2 % |
| L | 6,2 % | 5,8 % | 3,7 % | 3,2 % | 3,3 % | 4,3 % |
| MP | 2,4 % | 3,0 % | 2,7 % | 1,7 % | 1,9 % | 2,3 % |
| Övr | 1,8 % | 1,5 % | 1,9 % | 1,3 % | 1,7 % | 1,2 % |
| Valdeltagande | 80,0 % | 82,8 % | 85,3 % | 87,0 % | 86,4 % | 85,3 % |
Valdeltagande i Malung-Sälen 2006–2026
Kommunen mot länet (Dalarna).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Malung-Sälen 2018
Så skiljer sig Malung-Sälen från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Sverigedemokraterna, som fick 24,6 % i Malung-Sälen mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 7,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +7,0
- S +0,7
- C +0,7
Svagare än i riket
- MP −2,7
- L −2,3
- V −1,9
- M −0,9
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Malung-Sälen, från 17,3 % till 24,6 % (+7,3 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 36,2 % till 29,0 % (−7,2).
- SD +7,3
- S −7,2
- M −3,6
- KD +3,6
- V +1,4
- MP −1,0
- C +0,7
- L −0,5
Valdeltagande i Malung-Sälen
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 87,0 %, vilket är 0,2 procentenheter under riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Malung-Sälen på plats 163 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Malung-Sälen är indelad i 7 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 83,7 % i Malung Ö till 87,9 % i Transtrand.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Malung Ö (38,3 %) och sitt svagaste i Transtrand (18,7 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 3, Sverigedemokraterna i 3, Moderaterna i 1 av 7 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Malung-Sälen är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 41,1 % i kommunvalet mot 29,0 % i riksdagsvalet — en skillnad på 12,2 procentenheter.
- S +12,2
- SD −8,3
- KD −5,1
- L +2,4
- C −1,6
- V −0,4
- M −0,1
Största parti i Malung-Sälen sedan 2006
Största parti har skiftat i Malung-Sälen under perioden 2006–2018: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 27,5 % | 85,3 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 32,1 % | 86,4 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 29,0 % | 87,0 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 36,2 % | 85,3 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 36,5 % | 82,8 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 37,9 % | 80,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Malung-Sälen 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 7 valdistrikten i Malung-Sälen. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Lima | SD | 30,0 % | S | 31,6 % | 85,4 % |
| Malung S | S | 36,4 % | S | 51,5 % | 84,7 % |
| Malung V | S | 28,5 % | S | 45,0 % | 85,1 % |
| Malung Ö | S | 38,3 % | S | 52,1 % | 83,7 % |
| Malungsfors | SD | 31,8 % | S | 39,9 % | 87,7 % |
| Transtrand | M | 29,8 % | M | 34,2 % | 87,9 % |
| Yttermalung | SD | 32,3 % | S | 37,3 % | 84,2 % |
Fler kommuner i Dalarnas län
Hela valresultatet för Dalarnas län 2018 · Alla kommuner 2018