Valresultat Älvdalen 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Älvdalen med 32,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Centerpartiet flest röster (29,9 %). Valdeltagandet var 86,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Älvdalen ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 86,6 %
- Röstberättigade
- 5 527
- Avgivna röster
- 4 789
- Län
- Dalarnas län
Riksdagsvalet 2018 i Älvdalen
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 509 | 32,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 340 | 28,5 % |
| CCenterpartiet | 553 | 11,8 % |
| MModeraterna | 510 | 10,9 % |
| KDKristdemokraterna | 252 | 5,4 % |
| VVänsterpartiet | 251 | 5,3 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 121 | 2,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 76 | 1,6 % |
| Övriga partier | 84 | 1,8 % |
Landstingsvalet 2018 i Älvdalen
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 593 | 34,3 % |
| dspdsp | 721 | 15,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 649 | 14,0 % |
| CCenterpartiet | 639 | 13,8 % |
| MModeraterna | 476 | 10,3 % |
| KDKristdemokraterna | 245 | 5,3 % |
| VVänsterpartiet | 165 | 3,6 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 70 | 1,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 67 | 1,4 % |
| Övriga partier | 14 | 0,3 % |
Kommunvalet 2018 i Älvdalen
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| CCenterpartiet | 1 413 | 29,9 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 362 | 28,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 670 | 14,2 % |
| MModeraterna | 448 | 9,5 % |
| KLKL | 442 | 9,4 % |
| VVänsterpartiet | 148 | 3,1 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 115 | 2,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 78 | 1,7 % |
| Övriga partier | 46 | 1,0 % |
Partiernas utveckling i Älvdalen 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Älvdalen i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har S gjort (−9,3 procentenheter).
- S
- SD
- C
- M
- KD
- V
- L
- Övr
- MP
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 42,8 % | 41,7 % | 41,5 % | 32,1 % | 28,7 % | 25,3 % |
| SD | 3,2 % | 7,9 % | 21,8 % | 28,5 % | 35,9 % | 32,7 % |
| C | 14,5 % | 10,6 % | 9,6 % | 11,8 % | 6,6 % | 7,7 % |
| M | 17,5 % | 22,8 % | 13,5 % | 10,9 % | 10,6 % | 13,8 % |
| KD | 5,3 % | 3,7 % | 2,2 % | 5,4 % | 8,0 % | 9,3 % |
| V | 4,7 % | 5,3 % | 4,5 % | 5,3 % | 3,5 % | 3,4 % |
| L | 4,0 % | 3,1 % | 2,3 % | 2,6 % | 1,9 % | 3,5 % |
| Övr | 5,7 % | 1,2 % | 2,3 % | 1,8 % | 2,8 % | 1,6 % |
| MP | 2,5 % | 3,7 % | 2,3 % | 1,6 % | 2,1 % | 2,8 % |
| Valdeltagande | 74,0 % | 81,2 % | 85,6 % | 86,6 % | 85,5 % | 84,3 % |
Valdeltagande i Älvdalen 2006–2026
Kommunen mot länet (Dalarna).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Älvdalen 2018
Så skiljer sig Älvdalen från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Sverigedemokraterna, som fick 28,5 % i Älvdalen mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 11,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +11,0
- S +3,9
- C +3,2
Svagare än i riket
- M −9,0
- L −2,9
- MP −2,8
- V −2,7
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Älvdalen, från 21,8 % till 28,5 % (+6,7 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 41,5 % till 32,1 % (−9,3).
- S −9,3
- SD +6,7
- KD +3,1
- M −2,7
- C +2,2
- ÖVR −1,1
- FI −1,0
- V +0,9
Valdeltagande i Älvdalen
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 86,6 %, vilket är 0,5 procentenheter under riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Älvdalen på plats 185 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Älvdalen är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 70,2 % i Åsen till 87,8 % i Rot.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Åsen (36,9 %) och sitt svagaste i Väster-Myckeläng (27,2 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 4, Sverigedemokraterna i 2 av 6 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Älvdalen är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 29,9 % i kommunvalet mot 11,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 18,1 procentenheter.
- C +18,1
- SD −14,3
- KD −4,7
- S −3,3
- V −2,2
- M −1,4
Största parti i Älvdalen sedan 2006
Största parti har skiftat i Älvdalen under perioden 2006–2018: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 32,7 % | 84,3 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 35,9 % | 85,5 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 32,1 % | 86,6 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 41,5 % | 85,6 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 41,7 % | 81,2 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 42,8 % | 74,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Älvdalen 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Älvdalen. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Idre | S | 31,7 % | S | 35,3 % | 76,6 % |
| Kyrkbyn | S | 35,8 % | S | 33,4 % | 81,5 % |
| Rot | S | 33,0 % | C | 36,2 % | 87,8 % |
| Särna | SD | 36,9 % | KL | 43,6 % | 81,0 % |
| Väster-Myckeläng | SD | 36,0 % | C | 38,3 % | 76,8 % |
| Åsen | S | 36,9 % | C | 35,9 % | 70,2 % |
Fler kommuner i Dalarnas län
Hela valresultatet för Dalarnas län 2018 · Alla kommuner 2018