Valresultat Borlänge 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Borlänge med 32,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (32,2 %). Valdeltagandet var 87,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Borlänge ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 25 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 87,2 %
- Röstberättigade
- 37 646
- Avgivna röster
- 32 837
- Län
- Dalarnas län
Riksdagsvalet 2018 i Borlänge
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 10 617 | 32,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 6 594 | 20,3 % |
| MModeraterna | 5 547 | 17,1 % |
| VVänsterpartiet | 2 460 | 7,6 % |
| CCenterpartiet | 2 411 | 7,4 % |
| KDKristdemokraterna | 1 661 | 5,1 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 421 | 4,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 273 | 3,9 % |
| Övriga partier | 476 | 1,5 % |
Landstingsvalet 2018 i Borlänge
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 10 126 | 30,5 % |
| MModeraterna | 6 381 | 19,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 4 590 | 13,8 % |
| CCenterpartiet | 2 788 | 8,4 % |
| VVänsterpartiet | 2 689 | 8,1 % |
| KDKristdemokraterna | 1 972 | 5,9 % |
| dspdsp | 1 431 | 4,3 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 429 | 4,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 365 | 4,1 % |
| Övriga partier | 403 | 1,2 % |
Kommunvalet 2018 i Borlänge
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 10 719 | 32,2 % |
| MModeraterna | 6 410 | 19,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 5 352 | 16,1 % |
| CCenterpartiet | 2 696 | 8,1 % |
| VVänsterpartiet | 2 372 | 7,1 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 818 | 5,5 % |
| KDKristdemokraterna | 1 477 | 4,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 163 | 3,5 % |
| OfaOfa | 725 | 2,2 % |
| MPPSMPPS | 381 | 1,1 % |
| Övriga partier | 129 | 0,4 % |
Partiernas utveckling i Borlänge 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Borlänge i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har S gjort (−4,5 procentenheter).
- S
- SD
- M
- V
- C
- KD
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 45,7 % | 39,6 % | 37,3 % | 32,7 % | 34,0 % | 33,0 % |
| SD | 3,6 % | 9,2 % | 17,7 % | 20,3 % | 24,5 % | 20,8 % |
| M | 18,7 % | 23,2 % | 18,0 % | 17,1 % | 16,7 % | 18,0 % |
| V | 7,1 % | 6,6 % | 6,2 % | 7,6 % | 6,0 % | 7,7 % |
| C | 7,3 % | 5,4 % | 5,1 % | 7,4 % | 5,3 % | 5,2 % |
| KD | 4,4 % | 3,5 % | 3,2 % | 5,1 % | 4,8 % | 5,1 % |
| L | 5,6 % | 5,0 % | 3,7 % | 4,4 % | 3,5 % | 3,9 % |
| MP | 4,3 % | 6,0 % | 5,6 % | 3,9 % | 3,7 % | 4,6 % |
| Övr | 3,2 % | 1,5 % | 3,4 % | 1,5 % | 1,5 % | 1,9 % |
| Valdeltagande | 79,7 % | 84,9 % | 86,2 % | 87,2 % | 83,1 % | 83,7 % |
Valdeltagande i Borlänge 2006–2026
Kommunen mot länet (Dalarna).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Borlänge 2018
Så skiljer sig Borlänge från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Socialdemokraterna, som fick 32,7 % i Borlänge mot 28,3 % i hela landet — en skillnad på 4,4 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +4,4
- SD +2,8
Svagare än i riket
- M −2,7
- KD −1,2
- C −1,2
- L −1,1
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Borlänge, från 17,7 % till 20,3 % (+2,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 37,3 % till 32,7 % (−4,5).
- S −4,5
- SD +2,6
- C +2,3
- KD +2,0
- FI −2,0
- MP −1,6
- V +1,4
- ÖVR −1,0
Valdeltagande i Borlänge
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 87,2 %, vilket är 0,0 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Borlänge på plats 152 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Borlänge är indelad i 25 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 76,2 % i Bullermyren till 92,3 % i Färjegårdarna - Årby - Hytting.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Kvarnsveden Ö (43,0 %) och sitt svagaste i Torsång (22,8 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 21, Sverigedemokraterna i 3, Moderaterna i 1 av 25 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Borlänge är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 16,1 % i kommunvalet mot 20,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,2 procentenheter.
- SD −4,2
- M +2,2
- L +1,1
- C +0,7
- KD −0,7
- S −0,5
- V −0,4
- MP −0,4
Största parti i Borlänge sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Borlänge i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 33,0 % | 83,7 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 34,0 % | 83,1 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 32,7 % | 87,2 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 37,3 % | 86,2 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 39,6 % | 84,9 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 45,7 % | 79,7 % |
Valresultat per valdistrikt i Borlänge 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 25 valdistrikten i Borlänge. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bergslagsbyn | S | 31,9 % | S | 29,3 % | 89,9 % |
| Bullermyren | S | 41,7 % | S | 45,6 % | 76,2 % |
| Centrum - Mjälga | S | 29,1 % | S | 26,8 % | 81,8 % |
| Domnarvet V | S | 33,3 % | S | 31,1 % | 86,9 % |
| Domnarvet Ö | S | 35,8 % | S | 33,0 % | 85,2 % |
| Färjegårdarna - Årby - Hytting | S | 34,3 % | S | 30,9 % | 92,3 % |
| Gylle - Åselby | S | 29,4 % | S | 26,4 % | 89,6 % |
| Gylletäppan | S | 34,0 % | S | 32,7 % | 86,3 % |
| Hagalund N | S | 33,3 % | S | 36,7 % | 77,1 % |
| Hagalund V | S | 36,5 % | S | 35,1 % | 82,9 % |
| Hagalund Ö - Ringen | S | 38,4 % | S | 37,4 % | 79,1 % |
| Hushagen - Forssa | S | 36,9 % | S | 34,4 % | 84,6 % |
| Jakobsgårdarna | S | 37,0 % | S | 39,7 % | 79,8 % |
| Kvarnsveden V | S | 36,0 % | S | 34,6 % | 88,4 % |
| Kvarnsveden Ö | S | 43,0 % | S | 39,3 % | 84,2 % |
| Kyrkbygden - Söder Tuna | SD | 25,5 % | M | 23,2 % | 86,0 % |
| Mats Knuts - Nygårdarna | S | 30,7 % | S | 30,0 % | 91,4 % |
| Norr Amsberg | SD | 28,5 % | S | 25,8 % | 89,9 % |
| Ornäs | S | 27,4 % | M | 24,8 % | 92,0 % |
| Skräddarbacken | S | 30,1 % | S | 28,8 % | 88,5 % |
| Tjärna Ängar - Paradiset | S | 38,8 % | S | 48,0 % | 80,7 % |
| Tjärna Ängar - Övre Tjärna | S | 35,8 % | S | 40,5 % | 87,2 % |
| Torsång | M | 27,4 % | M | 31,3 % | 92,1 % |
| Väster Tuna - Idkerberget | SD | 34,1 % | SD | 28,3 % | 86,1 % |
| Östermalm | S | 29,4 % | S | 27,8 % | 82,9 % |
Fler kommuner i Dalarnas län
Hela valresultatet för Dalarnas län 2018 · Alla kommuner 2018