Valresultat Borlänge 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Borlänge med 39,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (38,6 %). Valdeltagandet var 84,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Borlänge ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 25 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 84,9 %
- Röstberättigade
- 36 721
- Avgivna röster
- 31 177
- Län
- Dalarnas län
Riksdagsvalet 2010 i Borlänge
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 12 164 | 39,6 % |
| MModeraterna | 7 142 | 23,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 842 | 9,2 % |
| VVänsterpartiet | 2 039 | 6,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 853 | 6,0 % |
| CCenterpartiet | 1 652 | 5,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 532 | 5,0 % |
| KDKristdemokraterna | 1 075 | 3,5 % |
| Övriga partier | 457 | 1,5 % |
Landstingsvalet 2010 i Borlänge
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 12 258 | 40,6 % |
| MModeraterna | 6 060 | 20,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 301 | 7,6 % |
| CCenterpartiet | 2 018 | 6,7 % |
| VVänsterpartiet | 1 977 | 6,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 425 | 4,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 422 | 4,7 % |
| KDKristdemokraterna | 1 053 | 3,5 % |
| SamvSamv | 951 | 3,1 % |
| dspdsp | 632 | 2,1 % |
| Övriga partier | 129 | 0,4 % |
Kommunvalet 2010 i Borlänge
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 11 821 | 38,6 % |
| MModeraterna | 5 554 | 18,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 329 | 10,9 % |
| VVänsterpartiet | 2 326 | 7,6 % |
| CCenterpartiet | 2 093 | 6,8 % |
| OfaOfa | 1 880 | 6,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 338 | 4,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 329 | 4,3 % |
| KDKristdemokraterna | 891 | 2,9 % |
| Övriga partier | 39 | 0,1 % |
Partiernas utveckling i Borlänge 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Borlänge i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har S gjort (−6,1 procentenheter).
- S
- M
- SD
- V
- MP
- C
- L
- KD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 45,7 % | 39,6 % | 37,3 % | 32,7 % | 34,0 % | 33,0 % |
| M | 18,7 % | 23,2 % | 18,0 % | 17,1 % | 16,7 % | 18,0 % |
| SD | 3,6 % | 9,2 % | 17,7 % | 20,3 % | 24,5 % | 20,8 % |
| V | 7,1 % | 6,6 % | 6,2 % | 7,6 % | 6,0 % | 7,7 % |
| MP | 4,3 % | 6,0 % | 5,6 % | 3,9 % | 3,7 % | 4,6 % |
| C | 7,3 % | 5,4 % | 5,1 % | 7,4 % | 5,3 % | 5,2 % |
| L | 5,6 % | 5,0 % | 3,7 % | 4,4 % | 3,5 % | 3,9 % |
| KD | 4,4 % | 3,5 % | 3,2 % | 5,1 % | 4,8 % | 5,1 % |
| Övr | 3,2 % | 1,5 % | 3,4 % | 1,5 % | 1,5 % | 1,9 % |
| Valdeltagande | 79,7 % | 84,9 % | 86,2 % | 87,2 % | 83,1 % | 83,7 % |
Valdeltagande i Borlänge 2006–2026
Kommunen mot länet (Dalarna).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Borlänge 2010
Så skiljer sig Borlänge från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 39,6 % i Borlänge mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 8,9 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +8,9
- SD +3,5
- V +1,0
Svagare än i riket
- M −6,8
- KD −2,1
- FP −2,1
- MP −1,3
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Sverigedemokraterna mest i Borlänge, från 3,6 % till 9,2 % (+5,7 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 45,7 % till 39,6 % (−6,1).
- S −6,1
- SD +5,7
- M +4,5
- C −1,9
- MP +1,7
- KD −0,9
- FP −0,7
- V −0,5
Valdeltagande i Borlänge
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 84,9 %, vilket är 0,3 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Borlänge på plats 118 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Borlänge är indelad i 25 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 75,9 % i Bullermyren till 90,1 % i Ornäs.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Bullermyren (52,7 %) och sitt svagaste i Torsång (24,6 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 24, Moderaterna i 1 av 25 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Borlänge är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 18,2 % i kommunvalet mot 23,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,1 procentenheter.
- M −5,1
- MP −1,7
- SD +1,6
- C +1,5
- V +1,0
- S −0,9
- FP −0,6
- KD −0,6
Största parti i Borlänge sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Borlänge i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 33,0 % | 83,7 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 34,0 % | 83,1 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 32,7 % | 87,2 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 37,3 % | 86,2 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 39,6 % | 84,9 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 45,7 % | 79,7 % |
Valresultat per valdistrikt i Borlänge 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 25 valdistrikten i Borlänge. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bergslagsbyn | S | 41,2 % | S | 38,6 % | 89,4 % |
| Bullermyren | S | 52,7 % | S | 48,2 % | 75,9 % |
| Centrum - Mjälga | S | 35,3 % | S | 36,4 % | 77,3 % |
| Domnarvet V | S | 40,4 % | S | 41,9 % | 83,8 % |
| Domnarvet Ö | S | 43,2 % | S | 42,8 % | 82,0 % |
| Färjegårdarna - Årby - Hytting | S | 36,8 % | S | 36,6 % | 89,7 % |
| Gylle - Åselby | S | 35,5 % | S | 33,0 % | 86,5 % |
| Gylletäppan | S | 44,7 % | S | 42,1 % | 83,4 % |
| Hagalund N | S | 40,0 % | S | 40,5 % | 79,3 % |
| Hagalund V | S | 47,1 % | S | 43,2 % | 83,1 % |
| Hagalund Ö - Ringen | S | 45,8 % | S | 42,1 % | 81,6 % |
| Hushagen - Forssa | S | 43,0 % | S | 41,1 % | 82,5 % |
| Jakobsgårdarna | S | 46,5 % | S | 47,1 % | 80,0 % |
| Kvarnsveden V | S | 44,7 % | S | 41,1 % | 86,3 % |
| Kvarnsveden Ö | S | 51,9 % | S | 48,8 % | 82,1 % |
| Kyrkbygden - Söder Tuna | S | 30,7 % | S | 27,4 % | 83,2 % |
| Mats Knuts - Nygårdarna | S | 32,7 % | S | 34,1 % | 89,9 % |
| Norr Amsberg | S | 33,0 % | S | 33,3 % | 83,0 % |
| Ornäs | S | 30,4 % | S | 31,0 % | 90,1 % |
| Skräddarbacken | S | 37,0 % | S | 38,6 % | 85,5 % |
| Tjärna Ängar - Paradiset | S | 45,3 % | S | 46,7 % | 79,2 % |
| Tjärna Ängar - Övre Tjärna | S | 41,4 % | S | 40,6 % | 85,4 % |
| Torsång | M | 35,8 % | M | 29,0 % | 89,7 % |
| Väster Tuna - Idkerberget | S | 32,7 % | S | 30,9 % | 82,7 % |
| Östermalm | S | 36,2 % | S | 34,3 % | 81,4 % |
Fler kommuner i Dalarnas län
Hela valresultatet för Dalarnas län 2010 · Alla kommuner 2010