Valresultat Avesta 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Avesta med 44,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (44,4 %). Valdeltagandet var 83,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Avesta ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 12 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 83,7 %
- Röstberättigade
- 17 393
- Avgivna röster
- 14 553
- Län
- Dalarnas län
Riksdagsvalet 2010 i Avesta
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 320 | 44,1 % |
| MModeraterna | 3 289 | 22,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 034 | 7,2 % |
| CCenterpartiet | 897 | 6,3 % |
| VVänsterpartiet | 778 | 5,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 710 | 4,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 684 | 4,8 % |
| KDKristdemokraterna | 496 | 3,5 % |
| Övriga partier | 137 | 1,0 % |
Landstingsvalet 2010 i Avesta
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 190 | 44,4 % |
| MModeraterna | 2 815 | 20,2 % |
| CCenterpartiet | 1 100 | 7,9 % |
| dspdsp | 844 | 6,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 734 | 5,3 % |
| VVänsterpartiet | 691 | 5,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 565 | 4,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 515 | 3,7 % |
| KDKristdemokraterna | 461 | 3,3 % |
| Övriga partier | 27 | 0,2 % |
Kommunvalet 2010 i Avesta
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 311 | 44,4 % |
| MModeraterna | 3 220 | 22,6 % |
| CCenterpartiet | 1 206 | 8,5 % |
| VVänsterpartiet | 686 | 4,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 644 | 4,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 612 | 4,3 % |
| AILAIL | 588 | 4,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 555 | 3,9 % |
| KDKristdemokraterna | 386 | 2,7 % |
| Övriga partier | 10 | 0,1 % |
Partiernas utveckling i Avesta 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Avesta i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har M gjort (+3,7 procentenheter).
- S
- M
- SD
- C
- V
- MP
- L
- KD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 46,3 % | 44,1 % | 41,8 % | 34,8 % | 35,7 % | 32,1 % |
| M | 19,2 % | 22,9 % | 15,4 % | 15,8 % | 15,3 % | 18,7 % |
| SD | 4,0 % | 7,2 % | 19,4 % | 24,7 % | 27,9 % | 24,4 % |
| C | 8,5 % | 6,3 % | 5,6 % | 6,7 % | 4,9 % | 4,9 % |
| V | 6,7 % | 5,4 % | 5,6 % | 6,5 % | 4,6 % | 6,2 % |
| MP | 3,3 % | 4,9 % | 3,6 % | 2,2 % | 2,2 % | 2,6 % |
| L | 4,8 % | 4,8 % | 3,1 % | 2,9 % | 2,6 % | 3,6 % |
| KD | 4,4 % | 3,5 % | 3,0 % | 5,0 % | 5,4 % | 5,9 % |
| Övr | 2,8 % | 1,0 % | 2,5 % | 1,3 % | 1,4 % | 1,5 % |
| Valdeltagande | 79,4 % | 83,7 % | 86,0 % | 86,7 % | 84,1 % | 84,0 % |
Valdeltagande i Avesta 2006–2026
Kommunen mot länet (Dalarna).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Avesta 2010
Så skiljer sig Avesta från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 44,1 % i Avesta mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 13,4 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +13,4
- SD +1,5
Svagare än i riket
- M −7,1
- MP −2,4
- FP −2,3
- KD −2,1
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Avesta, från 19,2 % till 22,9 % (+3,7 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 46,3 % till 44,1 % (−2,2).
- M +3,7
- SD +3,2
- S −2,2
- C −2,2
- MP +1,6
- V −1,3
- KD −1,0
- FP −0,1
Valdeltagande i Avesta
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 83,7 %, vilket är 1,0 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Avesta på plats 178 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Avesta är indelad i 12 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 75,9 % i Krylbo till 85,9 % i Karlbo.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Avesta S (50,9 %) och sitt svagaste i By (32,7 %). Partiet var största parti i samtliga 12 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Avesta är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 4,3 % i kommunvalet mot 7,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 2,9 procentenheter.
- SD −2,9
- C +2,2
- MP −1,0
- KD −0,7
- V −0,6
- S +0,3
- M −0,3
- FP −0,2
Största parti i Avesta sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Avesta i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 32,1 % | 84,0 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 35,7 % | 84,1 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 34,8 % | 86,7 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 41,8 % | 86,0 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 44,1 % | 83,7 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 46,3 % | 79,4 % |
Valresultat per valdistrikt i Avesta 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 12 valdistrikten i Avesta. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Avesta C | S | 44,8 % | S | 46,4 % | 78,5 % |
| Avesta N-Högbo | S | 45,7 % | S | 47,0 % | 83,1 % |
| Avesta S | S | 50,9 % | S | 53,7 % | 78,2 % |
| Avesta V-Bengtsbo-Nyhyttan | S | 48,6 % | S | 52,1 % | 80,5 % |
| By | S | 32,7 % | S | 28,1 % | 83,5 % |
| Folkärna | S | 33,7 % | S | 34,6 % | 84,1 % |
| Fors | S | 38,5 % | S | 34,0 % | 85,4 % |
| Horndal | S | 47,3 % | S | 45,0 % | 82,5 % |
| Karlbo | S | 42,9 % | S | 40,5 % | 85,9 % |
| Krylbo | S | 50,6 % | S | 48,3 % | 75,9 % |
| Skogsbo C-Grytnäs gärde | S | 50,1 % | S | 51,6 % | 84,6 % |
| Skogsbo N-Rutbo-Grytnäs | S | 37,2 % | S | 39,8 % | 85,7 % |
Fler kommuner i Dalarnas län
Hela valresultatet för Dalarnas län 2010 · Alla kommuner 2010