Valresultat Avesta 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Avesta med 32,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (37,9 %). Valdeltagandet var 84,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Avesta ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 12 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 84,0 %
- Röstberättigade
- 17 400
- Avgivna röster
- 14 613
- Län
- Dalarnas län
Riksdagsvalet 2026 i Avesta
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 643 | 32,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 526 | 24,4 % |
| MModeraterna | 2 700 | 18,7 % |
| VVänsterpartiet | 900 | 6,2 % |
| KDKristdemokraterna | 853 | 5,9 % |
| CCenterpartiet | 713 | 4,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 518 | 3,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 380 | 2,6 % |
| Övriga partier | 213 | 1,5 % |
Regionvalet 2026 i Avesta
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 080 | 35,4 % |
| MModeraterna | 3 888 | 27,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 004 | 14,0 % |
| VVänsterpartiet | 928 | 6,5 % |
| KDKristdemokraterna | 745 | 5,2 % |
| CCenterpartiet | 656 | 4,6 % |
| DSDalarnas Sjukvårdsparti | 415 | 2,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 261 | 1,8 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 196 | 1,4 % |
| Övriga partier | 168 | 1,2 % |
Kommunvalet 2026 i Avesta — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Avesta har 41 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 16 mandat (−2 sedan 2022), följt av Moderaterna med 12 och Sverigedemokraterna med 6.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 493 | 37,9 % | 16(−2) |
| MModeraterna | 4 023 | 27,8 % | 12(+3) |
| SDSverigedemokraterna | 1 935 | 13,4 % | 6(−1) |
| CCenterpartiet | 837 | 5,8 % | 2(−1) |
| VVänsterpartiet | 817 | 5,6 % | 2(±0) |
| KDKristdemokraterna | 634 | 4,4 % | 2(±0) |
| MPMiljöpartiet de gröna | 296 | 2,0 % | 1(+1) |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 213 | 1,5 % | |
| MEDMedborgerlig Samling | 197 | 1,4 % | |
| Övriga partier | 48 | 0,3 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Avesta 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Avesta i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har S gjort (−3,6 procentenheter).
- S
- SD
- M
- V
- KD
- C
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 46,3 % | 44,1 % | 41,8 % | 34,8 % | 35,7 % | 32,1 % |
| SD | 4,0 % | 7,2 % | 19,4 % | 24,7 % | 27,9 % | 24,4 % |
| M | 19,2 % | 22,9 % | 15,4 % | 15,8 % | 15,3 % | 18,7 % |
| V | 6,7 % | 5,4 % | 5,6 % | 6,5 % | 4,6 % | 6,2 % |
| KD | 4,4 % | 3,5 % | 3,0 % | 5,0 % | 5,4 % | 5,9 % |
| C | 8,5 % | 6,3 % | 5,6 % | 6,7 % | 4,9 % | 4,9 % |
| L | 4,8 % | 4,8 % | 3,1 % | 2,9 % | 2,6 % | 3,6 % |
| MP | 3,3 % | 4,9 % | 3,6 % | 2,2 % | 2,2 % | 2,6 % |
| Övr | 2,8 % | 1,0 % | 2,5 % | 1,3 % | 1,4 % | 1,5 % |
| Valdeltagande | 79,4 % | 83,7 % | 86,0 % | 86,7 % | 84,1 % | 84,0 % |
Valdeltagande i Avesta 2006–2026
Kommunen mot länet (Dalarna).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Avesta 2026
Så skiljer sig Avesta från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 24,4 % i Avesta mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 6,9 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +6,9
- S +4,1
Svagare än i riket
- MP −3,5
- V −2,2
- C −2,1
- L −1,8
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Moderaterna mest i Avesta, från 15,3 % till 18,7 % (+3,4 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 35,7 % till 32,1 % (−3,6).
- S −3,6
- SD −3,5
- M +3,4
- V +1,6
- L +1,0
- KD +0,5
- MP +0,4
- C +0,1
Valdeltagande i Avesta
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 84,0 %, vilket är 0,9 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Avesta på plats 186 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Avesta är indelad i 12 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 72,3 % i Krylbo till 89,4 % i Folkärna.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Avesta centrum (39,5 %) och sitt svagaste i By (21,3 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 8, Sverigedemokraterna i 4 av 12 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Avesta är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 13,4 % i kommunvalet mot 24,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 11,1 procentenheter.
- SD −11,1
- M +9,1
- S +5,8
- L −2,1
- KD −1,5
- C +0,8
- V −0,6
Största parti i Avesta sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Avesta i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 32,1 % | 84,0 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 35,7 % | 84,1 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 34,8 % | 86,7 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 41,8 % | 86,0 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 44,1 % | 83,7 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 46,3 % | 79,4 % |
Valresultat per valdistrikt i Avesta 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 12 valdistrikten i Avesta. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Avesta centrum | S | 39,5 % | S | 46,7 % | 74,3 % |
| Avesta norra-Högbo | S | 35,0 % | S | 41,5 % | 84,7 % |
| Avesta södra | S | 39,4 % | S | 44,5 % | 73,9 % |
| Avesta västra | S | 34,3 % | S | 41,3 % | 81,3 % |
| By | SD | 25,4 % | M | 29,8 % | 84,5 % |
| Folkärna | SD | 24,9 % | M | 37,1 % | 89,4 % |
| Fors | SD | 30,2 % | M | 30,8 % | 88,0 % |
| Horndal | S | 31,2 % | S | 34,4 % | 79,9 % |
| Karlbo | SD | 29,1 % | S | 33,5 % | 85,6 % |
| Krylbo | S | 38,3 % | S | 44,0 % | 72,3 % |
| Skogsbo - Grytnäs gärde | S | 33,5 % | S | 39,9 % | 83,6 % |
| Skogsbo - Rutbo-Grytnäs | S | 29,4 % | S | 36,0 % | 89,0 % |
Fler kommuner i Dalarnas län
Hela valresultatet för Dalarnas län 2026 · Alla kommuner 2026