Valresultat Vansbro 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Vansbro med 26,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Centerpartiet flest röster (24,3 %). Valdeltagandet var 82,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Vansbro ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 4 valdistrikt.

Se Vansbro på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
82,1 %
Röstberättigade
5 332
Avgivna röster
4 376
Län
Dalarnas län

Riksdagsvalet 2026 i Vansbro

Riksdagsvalet 2026 i Vansbro: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 13126,3 %
SDSverigedemokraterna1 13126,3 %
MModeraterna68415,9 %
KDKristdemokraterna52112,1 %
CCenterpartiet2886,7 %
VVänsterpartiet2195,1 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1343,1 %
MPMiljöpartiet de gröna952,2 %
ÖrebrÖrebropartiet451,0 %
Övriga partier561,3 %

Regionvalet 2026 i Vansbro

Regionvalet 2026 i Vansbro: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 10826,3 %
MModeraterna77918,5 %
KDKristdemokraterna62414,8 %
SDSverigedemokraterna62014,7 %
CCenterpartiet46110,9 %
VVänsterpartiet2636,2 %
DSDalarnas Sjukvårdsparti2455,8 %
MPMiljöpartiet de gröna581,4 %
Övriga partier601,4 %

Kommunvalet 2026 i Vansbro — röster och mandat

Kommunfullmäktige i Vansbro har 31 mandat. Centerpartiet fick flest, 8 mandat (+2 sedan 2022), följt av Socialdemokraterna med 7 och Moderaterna med 6.

Kommunvalet 2026 i Vansbro: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
CCenterpartiet1 05224,3 %8(+2)
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna93621,6 %7(−1)
MModeraterna80518,6 %6(±0)
KDKristdemokraterna76717,7 %5(−1)
SDSverigedemokraterna43210,0 %3(±0)
VVänsterpartiet2796,4 %2(±0)
Övriga partier601,4 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Partiernas utveckling i Vansbro 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Vansbro i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har S gjort (−2,4 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • KD
  • C
  • V
  • L
  • Övr
  • MP
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Vansbro per valår
Parti200620102014201820222026
S39,5 %40,4 %36,5 %29,4 %28,7 %26,3 %
SD2,9 %6,0 %16,2 %20,8 %28,3 %26,3 %
M16,4 %19,7 %14,4 %13,3 %14,1 %15,9 %
KD9,3 %6,8 %5,9 %9,7 %10,7 %12,1 %
C16,2 %13,9 %14,2 %14,6 %8,2 %6,7 %
V7,3 %5,8 %5,7 %7,2 %4,8 %5,1 %
L3,6 %3,5 %2,2 %2,1 %1,9 %3,1 %
Övr2,7 %1,2 %2,2 %1,6 %1,5 %2,3 %
MP2,2 %2,6 %2,7 %1,2 %1,9 %2,2 %
Valdeltagande75,8 %82,1 %84,4 %86,2 %84,1 %82,1 %

Valdeltagande i Vansbro 2006–2026

Kommunen mot länet (Dalarna).

75808590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Vansbro 2026

Så skiljer sig Vansbro från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 26,3 % i Vansbro mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 8,8 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +8,8
  • KD +5,9
  • Örebr +0,5

Svagare än i riket

  • M −4,0
  • MP −3,9
  • V −3,3
  • L −2,2

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Moderaterna mest i Vansbro, från 14,1 % till 15,9 % (+1,8 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 28,7 % till 26,3 % (−2,4).

  • S −2,4
  • SD −2,0
  • M +1,8
  • C −1,5
  • KD +1,4
  • L +1,2
  • Örebr +1,0
  • MP +0,3

Valdeltagande i Vansbro

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 82,1 %, vilket är 2,8 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Vansbro på plats 245 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Vansbro är indelad i 4 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 64,6 % i Vansbro till 80,6 % i Äppelbo.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Nås (29,0 %) och sitt svagaste i Järna (22,5 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 2, Sverigedemokraterna i 2 av 4 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Vansbro är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 24,3 % i kommunvalet mot 6,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 17,6 procentenheter.

  • C +17,6
  • SD −16,3
  • KD +5,6
  • S −4,7
  • L −2,8
  • M +2,7
  • V +1,4

Största parti i Vansbro sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Vansbro i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Vansbro per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna26,3 %82,1 %
2022Socialdemokraterna28,7 %84,1 %
2018Socialdemokraterna29,4 %86,2 %
2014Socialdemokraterna36,5 %84,4 %
2010Socialdemokraterna40,4 %82,1 %
2006Socialdemokraterna39,5 %75,8 %

Valresultat per valdistrikt i Vansbro 2026

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 4 valdistrikten i Vansbro. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Vansbro, riksdagsvalet och kommunvalet 2026
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
JärnaSD26,4 %C29,1 %75,6 %
NåsS29,0 %S25,9 %78,9 %
VansbroS27,6 %S24,3 %64,6 %
ÄppelboSD26,8 %C26,5 %80,6 %

Utforska valdistrikten i Vansbro på kartan

Fler kommuner i Dalarnas län

Hela valresultatet för Dalarnas län 2026 · Alla kommuner 2026