Valresultat Vansbro 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Vansbro med 36,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Centerpartiet flest röster (33,8 %). Valdeltagandet var 84,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Vansbro ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 4 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 84,4 %
- Röstberättigade
- 5 343
- Avgivna röster
- 4 508
- Län
- Dalarnas län
Riksdagsvalet 2014 i Vansbro
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 623 | 36,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 720 | 16,2 % |
| MModeraterna | 640 | 14,4 % |
| CCenterpartiet | 629 | 14,2 % |
| KDKristdemokraterna | 263 | 5,9 % |
| VVänsterpartiet | 253 | 5,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 121 | 2,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 96 | 2,2 % |
| OVRövriga partier | 59 | 1,3 % |
| Övriga partier | 37 | 0,8 % |
Landstingsvalet 2014 i Vansbro
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 538 | 35,7 % |
| CCenterpartiet | 821 | 19,1 % |
| MModeraterna | 436 | 10,1 % |
| KDKristdemokraterna | 400 | 9,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 390 | 9,1 % |
| VVänsterpartiet | 313 | 7,3 % |
| dspdsp | 177 | 4,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 110 | 2,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 107 | 2,5 % |
| Övriga partier | 11 | 0,3 % |
Kommunvalet 2014 i Vansbro
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| CCenterpartiet | 1 496 | 33,8 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 378 | 31,2 % |
| KDKristdemokraterna | 373 | 8,4 % |
| VVänsterpartiet | 329 | 7,4 % |
| KpKp | 322 | 7,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 194 | 4,4 % |
| MModeraterna | 158 | 3,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 99 | 2,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 62 | 1,4 % |
| Övriga partier | 9 | 0,2 % |
Partiernas utveckling i Vansbro 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Vansbro i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+10,2 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- KD
- V
- MP
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 39,5 % | 40,4 % | 36,5 % | 29,4 % | 28,7 % | 26,3 % |
| SD | 2,9 % | 6,0 % | 16,2 % | 20,8 % | 28,3 % | 26,3 % |
| M | 16,4 % | 19,7 % | 14,4 % | 13,3 % | 14,1 % | 15,9 % |
| C | 16,2 % | 13,9 % | 14,2 % | 14,6 % | 8,2 % | 6,7 % |
| KD | 9,3 % | 6,8 % | 5,9 % | 9,7 % | 10,7 % | 12,1 % |
| V | 7,3 % | 5,8 % | 5,7 % | 7,2 % | 4,8 % | 5,1 % |
| MP | 2,2 % | 2,6 % | 2,7 % | 1,2 % | 1,9 % | 2,2 % |
| L | 3,6 % | 3,5 % | 2,2 % | 2,1 % | 1,9 % | 3,1 % |
| Övr | 2,7 % | 1,2 % | 2,2 % | 1,6 % | 1,5 % | 2,3 % |
| Valdeltagande | 75,8 % | 82,1 % | 84,4 % | 86,2 % | 84,1 % | 82,1 % |
Valdeltagande i Vansbro 2006–2026
Kommunen mot länet (Dalarna).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Vansbro 2014
Så skiljer sig Vansbro från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Moderaterna, som fick 14,4 % i Vansbro mot 23,3 % i hela landet — en skillnad på 8,9 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- C +8,1
- S +5,5
- SD +3,4
- KD +1,4
Svagare än i riket
- M −8,9
- MP −4,2
- FP −3,3
- V −0,0
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Vansbro, från 6,0 % till 16,2 % (+10,2 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 19,7 % till 14,4 % (−5,3).
- SD +10,2
- M −5,3
- S −3,9
- FP −1,4
- OVR +0,9
- KD −0,9
- C +0,3
- MP +0,2
Valdeltagande i Vansbro
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 84,4 %, vilket är 1,4 procentenheter under riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Vansbro på plats 228 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Vansbro är indelad i 4 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 78,4 % i Nås till 84,0 % i Järna.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Nås (42,3 %) och sitt svagaste i Äppelbo (28,4 %). Partiet var största parti i samtliga 4 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Vansbro är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 33,8 % i kommunvalet mot 14,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 19,7 procentenheter.
- C +19,7
- SD −11,8
- M −10,8
- S −5,4
- KD +2,5
- V +1,7
Största parti i Vansbro sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Vansbro i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 26,3 % | 82,1 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 28,7 % | 84,1 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 29,4 % | 86,2 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 36,5 % | 84,4 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 40,4 % | 82,1 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 39,5 % | 75,8 % |
Valresultat per valdistrikt i Vansbro 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 4 valdistrikten i Vansbro. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Järna | S | 33,7 % | C | 38,4 % | 84,0 % |
| Nås | S | 42,3 % | S | 36,6 % | 78,4 % |
| Vansbro | S | 40,8 % | S | 36,0 % | 80,1 % |
| Äppelbo | S | 28,4 % | C | 43,8 % | 79,5 % |
Fler kommuner i Dalarnas län
Hela valresultatet för Dalarnas län 2014 · Alla kommuner 2014