Valresultat Falun 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Falun med 30,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (31,2 %). Valdeltagandet var 87,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Falun ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 35 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 87,4 %
- Röstberättigade
- 44 325
- Avgivna röster
- 38 729
- Län
- Dalarnas län
Riksdagsvalet 2014 i Falun
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 11 555 | 30,2 % |
| MModeraterna | 8 871 | 23,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 4 912 | 12,8 % |
| CCenterpartiet | 3 058 | 8,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 749 | 7,2 % |
| VVänsterpartiet | 2 271 | 5,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 711 | 4,5 % |
| KDKristdemokraterna | 1 466 | 3,8 % |
| FIFeministiskt initiativ | 1 278 | 3,3 % |
| Övriga partier | 380 | 1,0 % |
Landstingsvalet 2014 i Falun
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 10 989 | 29,3 % |
| MModeraterna | 8 934 | 23,8 % |
| CCenterpartiet | 3 902 | 10,4 % |
| VVänsterpartiet | 3 240 | 8,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 783 | 7,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 679 | 7,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 191 | 5,8 % |
| KDKristdemokraterna | 1 405 | 3,7 % |
| dspdsp | 1 198 | 3,2 % |
| Övriga partier | 187 | 0,5 % |
Kommunvalet 2014 i Falun
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 11 781 | 31,2 % |
| MModeraterna | 8 109 | 21,5 % |
| CCenterpartiet | 4 301 | 11,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 137 | 8,3 % |
| VVänsterpartiet | 3 062 | 8,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 778 | 7,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 976 | 5,2 % |
| FAPFAP | 1 411 | 3,7 % |
| KDKristdemokraterna | 996 | 2,6 % |
| Övriga partier | 229 | 0,6 % |
Partiernas utveckling i Falun 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Falun i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+7,4 procentenheter).
- S
- M
- SD
- C
- MP
- V
- L
- Övr
- KD
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 34,1 % | 31,5 % | 30,2 % | 28,0 % | 31,4 % | 29,1 % |
| M | 25,4 % | 28,9 % | 23,2 % | 19,7 % | 18,6 % | 19,6 % |
| SD | 2,5 % | 5,5 % | 12,8 % | 15,3 % | 18,6 % | 16,4 % |
| C | 10,5 % | 8,0 % | 8,0 % | 11,8 % | 8,1 % | 8,4 % |
| MP | 5,9 % | 8,1 % | 7,2 % | 4,9 % | 6,2 % | 7,7 % |
| V | 5,8 % | 5,5 % | 5,9 % | 8,2 % | 6,0 % | 6,0 % |
| L | 6,2 % | 5,7 % | 4,5 % | 4,6 % | 4,0 % | 4,6 % |
| Övr | 3,6 % | 1,8 % | 4,3 % | 1,5 % | 1,5 % | 1,5 % |
| KD | 6,0 % | 5,0 % | 3,8 % | 6,0 % | 5,6 % | 6,8 % |
| Valdeltagande | 80,4 % | 85,4 % | 87,4 % | 88,8 % | 87,0 % | 87,2 % |
Valdeltagande i Falun 2006–2026
Kommunen mot länet (Dalarna).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Falun 2014
Så skiljer sig Falun från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Centerpartiet, som fick 8,0 % i Falun mot 6,1 % i hela landet — en skillnad på 1,9 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- C +1,9
- MP +0,3
- V +0,2
- FI +0,2
Svagare än i riket
- FP −0,9
- S −0,8
- KD −0,7
- M −0,1
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Falun, från 5,5 % till 12,8 % (+7,4 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 28,9 % till 23,2 % (−5,7).
- SD +7,4
- M −5,7
- FI +2,9
- S −1,3
- FP −1,2
- KD −1,1
- MP −0,9
- V +0,4
Valdeltagande i Falun
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 87,4 %, vilket är 1,6 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Falun på plats 74 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Falun är indelad i 35 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 76,3 % i Herrhagen till 92,1 % i Slätta.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Grycksbo (46,9 %) och sitt svagaste i Aspeboda (20,0 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 25, Moderaterna i 9, Sverigedemokraterna i 1 av 35 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Falun är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 8,3 % i kommunvalet mot 12,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,5 procentenheter.
- SD −4,5
- C +3,4
- FI −3,1
- V +2,2
- M −1,7
- KD −1,2
- S +1,0
- FP +0,8
Största parti i Falun sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Falun i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 29,1 % | 87,2 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 31,4 % | 87,0 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 28,0 % | 88,8 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 30,2 % | 87,4 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 31,5 % | 85,4 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 34,1 % | 80,4 % |
Valresultat per valdistrikt i Falun 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 35 valdistrikten i Falun. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Aspeboda | M | 27,4 % | M | 23,6 % | 90,3 % |
| Bjursås V | S | 31,8 % | S | 29,3 % | 84,4 % |
| Bjursås Ö och Sågmyra | S | 36,0 % | S | 32,8 % | 85,8 % |
| Boda och Toftbyn | S | 24,4 % | S | 23,9 % | 88,9 % |
| Bojsenburg | S | 42,7 % | S | 40,8 % | 76,7 % |
| Borgärdet och Lumsheden | S | 29,1 % | S | 26,5 % | 81,4 % |
| Britsarvet | S | 28,2 % | S | 30,8 % | 87,4 % |
| Danholn och Karlsbyheden | S | 30,7 % | S | 31,2 % | 85,8 % |
| Elsborg | S | 37,7 % | S | 38,9 % | 81,9 % |
| Enviken | S | 27,6 % | C | 31,2 % | 81,5 % |
| Gruvan | M | 28,9 % | S | 30,8 % | 86,6 % |
| Gruvriset | S | 30,9 % | S | 31,4 % | 86,9 % |
| Grycksbo | S | 46,9 % | S | 47,2 % | 82,6 % |
| Herrhagen | S | 44,2 % | S | 43,9 % | 76,3 % |
| Hosjö Näs | S | 31,8 % | S | 32,9 % | 87,9 % |
| Hosjö Sandviken | S | 30,8 % | S | 31,5 % | 87,6 % |
| Hyttgården | S | 30,8 % | S | 32,0 % | 86,5 % |
| Hälsingberg | S | 30,6 % | S | 31,8 % | 83,8 % |
| Hälsinggården | S | 29,7 % | S | 31,6 % | 85,8 % |
| Karlberg | S | 26,3 % | S | 28,4 % | 85,5 % |
| Kristine | M | 31,0 % | M | 30,6 % | 80,0 % |
| Kvarnberget och Ö Främby | S | 35,5 % | S | 35,4 % | 84,7 % |
| Kyrkbacken | M | 23,6 % | S | 23,7 % | 87,2 % |
| Källviken och V Främby | M | 29,1 % | M | 29,4 % | 89,2 % |
| Kämparvet | S | 29,1 % | S | 31,9 % | 84,2 % |
| Linghed | SD | 22,1 % | C | 38,0 % | 85,7 % |
| Lugnet | M | 27,5 % | S | 27,0 % | 86,7 % |
| Nedre Norslund | S | 40,4 % | S | 40,2 % | 76,3 % |
| Slätta | S | 37,4 % | S | 40,9 % | 92,1 % |
| Stenslund | M | 29,3 % | S | 28,9 % | 88,4 % |
| Sundbornsbyn | M | 30,6 % | M | 30,5 % | 89,6 % |
| Vika | M | 26,9 % | M | 26,1 % | 87,3 % |
| Ångbryggeriet | S | 28,0 % | S | 27,1 % | 84,7 % |
| Östanfors | S | 26,6 % | S | 30,5 % | 88,7 % |
| Övre Norslund | S | 33,9 % | S | 36,9 % | 88,2 % |
Fler kommuner i Dalarnas län
Hela valresultatet för Dalarnas län 2014 · Alla kommuner 2014