Valresultat Gagnef 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Gagnef med 32,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (26,0 %). Valdeltagandet var 88,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Gagnef ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 7 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 88,1 %
- Röstberättigade
- 7 791
- Avgivna röster
- 6 863
- Län
- Dalarnas län
Riksdagsvalet 2014 i Gagnef
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 214 | 32,7 % |
| MModeraterna | 1 225 | 18,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 170 | 17,3 % |
| CCenterpartiet | 786 | 11,6 % |
| VVänsterpartiet | 348 | 5,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 293 | 4,3 % |
| KDKristdemokraterna | 284 | 4,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 211 | 3,1 % |
| FIFeministiskt initiativ | 179 | 2,6 % |
| Övriga partier | 61 | 0,9 % |
Landstingsvalet 2014 i Gagnef
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 184 | 33,2 % |
| MModeraterna | 1 136 | 17,3 % |
| CCenterpartiet | 1 012 | 15,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 644 | 9,8 % |
| KDKristdemokraterna | 369 | 5,6 % |
| VVänsterpartiet | 346 | 5,3 % |
| dspdsp | 319 | 4,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 312 | 4,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 233 | 3,5 % |
| Övriga partier | 29 | 0,4 % |
Kommunvalet 2014 i Gagnef
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 743 | 26,0 % |
| CCenterpartiet | 1 457 | 21,7 % |
| KOSAKOSA | 1 284 | 19,1 % |
| MModeraterna | 728 | 10,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 505 | 7,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 341 | 5,1 % |
| KDKristdemokraterna | 277 | 4,1 % |
| VVänsterpartiet | 210 | 3,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 147 | 2,2 % |
| Övriga partier | 21 | 0,3 % |
Partiernas utveckling i Gagnef 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Gagnef i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+10,0 procentenheter).
- S
- M
- SD
- C
- V
- MP
- KD
- Övr
- L
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 38,7 % | 34,9 % | 32,7 % | 27,4 % | 27,0 % | 25,5 % |
| M | 18,1 % | 23,7 % | 18,1 % | 14,4 % | 15,3 % | 16,7 % |
| SD | 2,7 % | 7,3 % | 17,3 % | 21,8 % | 27,8 % | 24,8 % |
| C | 16,4 % | 12,3 % | 11,6 % | 13,7 % | 8,2 % | 8,0 % |
| V | 5,7 % | 5,0 % | 5,1 % | 6,1 % | 4,9 % | 4,0 % |
| MP | 3,9 % | 6,1 % | 4,3 % | 2,8 % | 3,9 % | 4,9 % |
| KD | 7,3 % | 5,7 % | 4,2 % | 8,5 % | 9,0 % | 10,3 % |
| Övr | 3,0 % | 1,1 % | 3,5 % | 1,6 % | 1,0 % | 1,7 % |
| L | 4,0 % | 4,1 % | 3,1 % | 3,8 % | 2,9 % | 4,2 % |
| Valdeltagande | 79,8 % | 85,8 % | 88,1 % | 89,3 % | 87,9 % | 86,2 % |
Valdeltagande i Gagnef 2006–2026
Kommunen mot länet (Dalarna).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Gagnef 2014
Så skiljer sig Gagnef från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Centerpartiet, som fick 11,6 % i Gagnef mot 6,1 % i hela landet — en skillnad på 5,5 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- C +5,5
- SD +4,4
- S +1,7
Svagare än i riket
- M −5,2
- MP −2,6
- FP −2,3
- V −0,6
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Gagnef, från 7,3 % till 17,3 % (+10,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 23,7 % till 18,1 % (−5,6).
- SD +10,0
- M −5,6
- FI +2,4
- S −2,2
- MP −1,7
- KD −1,5
- FP −0,9
- C −0,7
Valdeltagande i Gagnef
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 88,1 %, vilket är 2,3 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Gagnef på plats 49 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Gagnef är indelad i 7 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 80,6 % i Floda till 88,2 % i Gagnefs 4.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Mockfjärd (40,9 %) och sitt svagaste i Floda (25,9 %). Partiet var största parti i samtliga 7 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Gagnef är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 21,7 % i kommunvalet mot 11,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 10,1 procentenheter.
- C +10,1
- SD −9,8
- M −7,2
- S −6,7
- V −2,0
- FP −0,9
- MP +0,8
- KD −0,1
Största parti i Gagnef sedan 2006
Största parti har skiftat i Gagnef under perioden 2006–2014: Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 25,5 % | 86,2 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 27,8 % | 87,9 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 27,4 % | 89,3 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 32,7 % | 88,1 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 34,9 % | 85,8 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 38,7 % | 79,8 % |
Valresultat per valdistrikt i Gagnef 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 7 valdistrikten i Gagnef. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Björbo | S | 34,0 % | C | 32,4 % | 86,0 % |
| Floda | S | 25,9 % | C | 30,7 % | 80,6 % |
| Gagnefs 1 | S | 31,3 % | KOSA | 22,5 % | 86,1 % |
| Gagnefs 2 | S | 29,6 % | KOSA | 24,8 % | 85,6 % |
| Gagnefs 3 | S | 34,6 % | KOSA | 26,0 % | 86,8 % |
| Gagnefs 4 | S | 29,8 % | S | 25,8 % | 88,2 % |
| Mockfjärd | S | 40,9 % | S | 33,1 % | 85,0 % |
Fler kommuner i Dalarnas län
Hela valresultatet för Dalarnas län 2014 · Alla kommuner 2014