Valresultat Säter 2014

I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Säter med 33,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (41,1 %). Valdeltagandet var 87,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Säter ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.

Se Säter på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
87,3 %
Röstberättigade
8 594
Avgivna röster
7 502
Län
Dalarnas län

Riksdagsvalet 2014 i Säter

Riksdagsvalet 2014 i Säter: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 48933,6 %
SDSverigedemokraterna1 39318,8 %
MModeraterna1 37618,6 %
CCenterpartiet77210,4 %
VVänsterpartiet3985,4 %
MPMiljöpartiet de gröna2843,8 %
KDKristdemokraterna2393,2 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2172,9 %
FIFeministiskt initiativ1712,3 %
Övriga partier660,9 %

Landstingsvalet 2014 i Säter

Landstingsvalet 2014 i Säter: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 58835,8 %
MModeraterna1 27817,7 %
CCenterpartiet96813,4 %
SDSverigedemokraterna82611,4 %
VVänsterpartiet3995,5 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3244,5 %
MPMiljöpartiet de gröna2753,8 %
dspdsp2703,7 %
KDKristdemokraterna2553,5 %
Övriga partier450,6 %

Kommunvalet 2014 i Säter

Kommunvalet 2014 i Säter: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 00541,1 %
CCenterpartiet1 29917,8 %
MModeraterna1 04714,3 %
SDSverigedemokraterna76510,5 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4125,6 %
VVänsterpartiet3244,4 %
MPMiljöpartiet de gröna2563,5 %
KDKristdemokraterna1682,3 %
Övriga partier310,4 %

Partiernas utveckling i Säter 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Säter i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+11,0 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • C
  • V
  • MP
  • KD
  • Övr
  • L
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Säter per valår
Parti200620102014201820222026
S37,3 %33,8 %33,6 %29,8 %30,9 %28,4 %
SD2,5 %7,8 %18,8 %21,7 %26,7 %23,8 %
M20,1 %26,2 %18,6 %17,0 %16,6 %18,8 %
C15,7 %11,7 %10,4 %12,4 %7,9 %7,5 %
V6,6 %5,6 %5,4 %6,3 %4,5 %4,5 %
MP3,8 %4,9 %3,8 %2,5 %3,0 %3,9 %
KD5,6 %4,2 %3,2 %6,2 %6,5 %7,6 %
Övr3,6 %1,2 %3,2 %1,1 %1,3 %1,5 %
L4,9 %4,6 %2,9 %3,1 %2,6 %4,0 %
Valdeltagande78,6 %83,6 %87,3 %88,9 %87,3 %87,2 %

Valdeltagande i Säter 2006–2026

Kommunen mot länet (Dalarna).

75808590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Säter 2014

Så skiljer sig Säter från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Sverigedemokraterna, som fick 18,8 % i Säter mot 12,9 % i hela landet — en skillnad på 6,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +6,0
  • C +4,3
  • S +2,6

Svagare än i riket

  • M −4,7
  • MP −3,1
  • FP −2,5
  • KD −1,3

Förändring sedan valet 2010

Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Säter, från 7,8 % till 18,8 % (+11,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 26,2 % till 18,6 % (−7,6).

  • SD +11,0
  • M −7,6
  • FI +1,9
  • FP −1,6
  • C −1,3
  • MP −1,1
  • KD −1,0
  • V −0,3

Valdeltagande i Säter

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 87,3 %, vilket är 1,5 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Säter på plats 77 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Säter är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 83,1 % i Säter 2 till 88,4 % i Säter 3.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Säter 2 (45,7 %) och sitt svagaste i Stora Skedvi (22,9 %). Partiet var största parti i samtliga 6 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Säter är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 10,5 % i kommunvalet mot 18,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 8,3 procentenheter.

  • SD −8,3
  • S +7,5
  • C +7,4
  • M −4,3
  • V −0,9
  • KD −0,9
  • MP −0,3

Största parti i Säter sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Säter i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Säter per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna28,4 %87,2 %
2022Socialdemokraterna30,9 %87,3 %
2018Socialdemokraterna29,8 %88,9 %
2014Socialdemokraterna33,6 %87,3 %
2010Socialdemokraterna33,8 %83,6 %
2006Socialdemokraterna37,3 %78,6 %

Valresultat per valdistrikt i Säter 2014

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Säter. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Säter, riksdagsvalet och kommunvalet 2014
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Gustafs NS28,8 %S32,1 %86,8 %
Gustafs SS34,0 %S37,1 %84,5 %
Stora SkedviS22,9 %C34,3 %84,9 %
Säter 1S41,9 %S52,3 %83,6 %
Säter 2S45,7 %S53,2 %83,1 %
Säter 3S35,3 %S46,5 %88,4 %

Utforska valdistrikten i Säter på kartan

Fler kommuner i Dalarnas län

Hela valresultatet för Dalarnas län 2014 · Alla kommuner 2014