Valresultat Säter 2006

I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Säter med 37,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (39,8 %). Valdeltagandet var 78,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Säter ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.

Se Säter på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
78,6 %
Röstberättigade
8 524
Avgivna röster
6 696
Län
Dalarnas län

Riksdagsvalet 2006 i Säter

Riksdagsvalet 2006 i Säter: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 43237,3 %
MModeraterna1 31020,1 %
CCenterpartiet1 02115,7 %
VVänsterpartiet4326,6 %
KDKristdemokraterna3665,6 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3204,9 %
MPMiljöpartiet de gröna2453,8 %
SDSverigedemokraterna1632,5 %
Övriga partier2343,6 %

Landstingsvalet 2006 i Säter

Landstingsvalet 2006 i Säter: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 32236,9 %
MModeraterna1 16918,6 %
CCenterpartiet1 16518,5 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3806,0 %
VVänsterpartiet3485,5 %
KDKristdemokraterna3275,2 %
MPMiljöpartiet de gröna2203,5 %
DSPDSP1863,0 %
SDSverigedemokraterna1242,0 %
Övriga partier470,7 %

Kommunvalet 2006 i Säter

Kommunvalet 2006 i Säter: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 61939,8 %
CCenterpartiet1 54123,4 %
MModeraterna98114,9 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4597,0 %
VVänsterpartiet2944,5 %
KDKristdemokraterna2934,4 %
MPMiljöpartiet de gröna2423,7 %
SDSverigedemokraterna1111,7 %
Övriga partier390,6 %

Partiernas utveckling i Säter 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Säter i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • C
  • V
  • KD
  • L
  • MP
  • Övr
  • SD
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Säter per valår
Parti200620102014201820222026
S37,3 %33,8 %33,6 %29,8 %30,9 %28,4 %
M20,1 %26,2 %18,6 %17,0 %16,6 %18,8 %
C15,7 %11,7 %10,4 %12,4 %7,9 %7,5 %
V6,6 %5,6 %5,4 %6,3 %4,5 %4,5 %
KD5,6 %4,2 %3,2 %6,2 %6,5 %7,6 %
L4,9 %4,6 %2,9 %3,1 %2,6 %4,0 %
MP3,8 %4,9 %3,8 %2,5 %3,0 %3,9 %
Övr3,6 %1,2 %3,2 %1,1 %1,3 %1,5 %
SD2,5 %7,8 %18,8 %21,7 %26,7 %23,8 %
Valdeltagande78,6 %83,6 %87,3 %88,9 %87,3 %87,2 %

Valdeltagande i Säter 2006–2026

Kommunen mot länet (Dalarna).

75808590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Säter 2006

Så skiljer sig Säter från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Centerpartiet, som fick 15,7 % i Säter mot 7,9 % i hela landet — en skillnad på 7,8 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • C +7,8
  • S +2,1
  • V +0,8

Svagare än i riket

  • M −6,0
  • FP −2,6
  • MP −1,4
  • KD −1,0

Valdeltagande i Säter

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 78,6 %, vilket är 1,9 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Säter på plats 208 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Säter är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 73,4 % i Säter 1 till 82,0 % i Gustafs N.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Säter 2 (47,4 %) och sitt svagaste i Stora Skedvi (26,7 %). Partiet var största parti i samtliga 6 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Säter är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 23,4 % i kommunvalet mot 15,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,7 procentenheter.

  • C +7,7
  • M −5,2
  • S +2,5
  • V −2,2
  • FP +2,1
  • KD −1,2
  • MP −0,1

Största parti i Säter sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Säter i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Säter per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna28,4 %87,2 %
2022Socialdemokraterna30,9 %87,3 %
2018Socialdemokraterna29,8 %88,9 %
2014Socialdemokraterna33,6 %87,3 %
2010Socialdemokraterna33,8 %83,6 %
2006Socialdemokraterna37,3 %78,6 %

Valresultat per valdistrikt i Säter 2006

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Säter. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Säter, riksdagsvalet och kommunvalet 2006
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Gustafs NS29,2 %C31,5 %82,0 %
Gustafs SS40,6 %S41,4 %80,3 %
Stora SkedviS26,7 %C37,3 %78,2 %
Säter 1S45,0 %S47,4 %73,4 %
Säter 2S47,4 %S49,9 %77,5 %
Säter 3S41,7 %S46,3 %79,4 %

Utforska valdistrikten i Säter på kartan

Fler kommuner i Dalarnas län

Hela valresultatet för Dalarnas län 2006 · Alla kommuner 2006