Valresultat Smedjebacken 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Smedjebacken med 53,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (58,4 %). Valdeltagandet var 79,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Smedjebacken ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 7 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 79,7 %
- Röstberättigade
- 8 554
- Avgivna röster
- 6 817
- Län
- Dalarnas län
Riksdagsvalet 2006 i Smedjebacken
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 597 | 53,8 % |
| MModeraterna | 1 074 | 16,1 % |
| VVänsterpartiet | 511 | 7,6 % |
| CCenterpartiet | 493 | 7,4 % |
| KDKristdemokraterna | 233 | 3,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 207 | 3,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 189 | 2,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 141 | 2,1 % |
| JLJL | 72 | 1,1 % |
| Övriga partier | 164 | 2,5 % |
Landstingsvalet 2006 i Smedjebacken
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 363 | 51,9 % |
| MModeraterna | 1 003 | 15,5 % |
| CCenterpartiet | 652 | 10,1 % |
| DSPDSP | 428 | 6,6 % |
| VVänsterpartiet | 377 | 5,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 191 | 2,9 % |
| KDKristdemokraterna | 181 | 2,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 161 | 2,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 73 | 1,1 % |
| Övriga partier | 42 | 0,6 % |
Kommunvalet 2006 i Smedjebacken
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 887 | 58,4 % |
| MModeraterna | 895 | 13,4 % |
| CCenterpartiet | 815 | 12,2 % |
| VVänsterpartiet | 333 | 5,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 246 | 3,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 205 | 3,1 % |
| KDKristdemokraterna | 150 | 2,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 84 | 1,3 % |
| Övriga partier | 38 | 0,6 % |
Partiernas utveckling i Smedjebacken 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Smedjebacken i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- V
- C
- Övr
- KD
- L
- MP
- SD
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 53,8 % | 50,9 % | 44,1 % | 39,0 % | 36,3 % | 34,2 % |
| M | 16,1 % | 19,7 % | 15,0 % | 13,9 % | 14,1 % | 17,4 % |
| V | 7,6 % | 6,7 % | 6,7 % | 7,6 % | 5,3 % | 4,5 % |
| C | 7,4 % | 5,1 % | 5,4 % | 6,3 % | 4,1 % | 4,0 % |
| Övr | 3,6 % | 1,1 % | 2,6 % | 1,3 % | 1,2 % | 1,9 % |
| KD | 3,5 % | 2,7 % | 2,1 % | 4,5 % | 4,1 % | 5,5 % |
| L | 3,1 % | 3,4 % | 1,9 % | 2,5 % | 1,9 % | 3,3 % |
| MP | 2,8 % | 4,1 % | 3,6 % | 2,1 % | 2,4 % | 2,9 % |
| SD | 2,1 % | 6,4 % | 18,5 % | 22,9 % | 30,5 % | 26,2 % |
| Valdeltagande | 79,7 % | 85,2 % | 87,4 % | 88,1 % | 86,4 % | 85,1 % |
Valdeltagande i Smedjebacken 2006–2026
Kommunen mot länet (Dalarna).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Smedjebacken 2006
Så skiljer sig Smedjebacken från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Socialdemokraterna, som fick 53,8 % i Smedjebacken mot 35,2 % i hela landet — en skillnad på 18,6 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +18,6
- V +1,8
- JL +0,6
Svagare än i riket
- M −10,0
- FP −4,4
- KD −3,1
- MP −2,3
Valdeltagande i Smedjebacken
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 79,7 %, vilket är 0,7 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Smedjebacken på plats 167 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Smedjebacken är indelad i 7 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 77,8 % i Söderbärke-Malingsbo till 84,8 % i Sörbo-Vad.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Smedjebacken C (62,8 %) och sitt svagaste i Söderbärke-Malingsbo (36,2 %). Partiet var största parti i samtliga 7 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Smedjebacken är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 12,2 % i kommunvalet mot 7,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,9 procentenheter.
- C +4,9
- S +4,6
- V −2,6
- M −2,6
- KD −1,2
- FP −0,0
Största parti i Smedjebacken sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Smedjebacken i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 34,2 % | 85,1 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 36,3 % | 86,4 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 39,0 % | 88,1 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 44,1 % | 87,4 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 50,9 % | 85,2 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 53,8 % | 79,7 % |
Valresultat per valdistrikt i Smedjebacken 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 7 valdistrikten i Smedjebacken. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Hagge-Harnäs m.fl. | S | 51,1 % | S | 53,6 % | 81,2 % |
| Morgårdshammar-Gubbo | S | 59,1 % | S | 66,4 % | 78,7 % |
| Smedjebacken C | S | 62,8 % | S | 69,8 % | 81,7 % |
| Smedjebacken N | S | 60,1 % | S | 64,9 % | 78,5 % |
| Smedjebacken S | S | 61,1 % | S | 68,6 % | 79,8 % |
| Söderbärke-Malingsbo | S | 36,2 % | S | 36,6 % | 77,8 % |
| Sörbo-Vad | S | 44,7 % | S | 47,4 % | 84,8 % |
Fler kommuner i Dalarnas län
Hela valresultatet för Dalarnas län 2006 · Alla kommuner 2006