Valresultat Vansbro 2006

I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Vansbro med 39,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (28,7 %). Valdeltagandet var 75,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Vansbro ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 7 valdistrikt.

Se Vansbro på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
75,8 %
Röstberättigade
5 515
Avgivna röster
4 180
Län
Dalarnas län

Riksdagsvalet 2006 i Vansbro

Riksdagsvalet 2006 i Vansbro: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 60139,5 %
MModeraterna66616,4 %
CCenterpartiet65516,2 %
KDKristdemokraterna3769,3 %
VVänsterpartiet2957,3 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1453,6 %
SDSverigedemokraterna1162,9 %
MPMiljöpartiet de gröna892,2 %
Övriga partier1102,7 %

Landstingsvalet 2006 i Vansbro

Landstingsvalet 2006 i Vansbro: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 35633,6 %
CCenterpartiet94623,5 %
KDKristdemokraterna51312,7 %
MModeraterna43410,8 %
VVänsterpartiet3017,5 %
DSPDSP1844,6 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1323,3 %
SDSverigedemokraterna832,1 %
MPMiljöpartiet de gröna661,6 %
Övriga partier120,3 %

Kommunvalet 2006 i Vansbro

Kommunvalet 2006 i Vansbro: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 22828,7 %
CCenterpartiet93021,7 %
KDKristdemokraterna84419,7 %
VVänsterpartiet43210,1 %
MModeraterna3418,0 %
KpKp2836,6 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1323,1 %
SDSverigedemokraterna551,3 %
Övriga partier370,9 %

Partiernas utveckling i Vansbro 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Vansbro i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • C
  • KD
  • V
  • L
  • SD
  • Övr
  • MP
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Vansbro per valår
Parti200620102014201820222026
S39,5 %40,4 %36,5 %29,4 %28,7 %26,3 %
M16,4 %19,7 %14,4 %13,3 %14,1 %15,9 %
C16,2 %13,9 %14,2 %14,6 %8,2 %6,7 %
KD9,3 %6,8 %5,9 %9,7 %10,7 %12,1 %
V7,3 %5,8 %5,7 %7,2 %4,8 %5,1 %
L3,6 %3,5 %2,2 %2,1 %1,9 %3,1 %
SD2,9 %6,0 %16,2 %20,8 %28,3 %26,3 %
Övr2,7 %1,2 %2,2 %1,6 %1,5 %2,3 %
MP2,2 %2,6 %2,7 %1,2 %1,9 %2,2 %
Valdeltagande75,8 %82,1 %84,4 %86,2 %84,1 %82,1 %

Valdeltagande i Vansbro 2006–2026

Kommunen mot länet (Dalarna).

75808590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Vansbro 2006

Så skiljer sig Vansbro från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Moderaterna, som fick 16,4 % i Vansbro mot 26,1 % i hela landet — en skillnad på 9,6 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • C +8,3
  • S +4,3
  • KD +2,7
  • V +1,4

Svagare än i riket

  • M −9,6
  • FP −3,9
  • MP −3,0
  • SD −0,1

Valdeltagande i Vansbro

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 75,8 %, vilket är 4,6 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Vansbro på plats 267 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.

Skillnader mellan valdistrikten

Vansbro är indelad i 7 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 72,4 % i Vansbro 2 till 84,4 % i Järna 3.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Vansbro 2 (46,9 %) och sitt svagaste i Äppelbo (29,1 %). Partiet var största parti i samtliga 7 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Vansbro är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 28,7 % i kommunvalet mot 39,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 10,8 procentenheter.

  • S −10,8
  • KD +10,4
  • M −8,5
  • C +5,6
  • V +2,8
  • FP −0,5

Största parti i Vansbro sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Vansbro i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Vansbro per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna26,3 %82,1 %
2022Socialdemokraterna28,7 %84,1 %
2018Socialdemokraterna29,4 %86,2 %
2014Socialdemokraterna36,5 %84,4 %
2010Socialdemokraterna40,4 %82,1 %
2006Socialdemokraterna39,5 %75,8 %

Valresultat per valdistrikt i Vansbro 2006

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 7 valdistrikten i Vansbro. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Vansbro, riksdagsvalet och kommunvalet 2006
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Järna 1S29,8 %C27,2 %72,4 %
Järna 2S36,5 %KD31,2 %80,8 %
Järna 3S40,6 %S31,3 %84,4 %
NåsS45,3 %S32,3 %74,3 %
Vansbro 1S43,1 %S33,5 %74,4 %
Vansbro 2S46,9 %S33,7 %72,4 %
ÄppelboS29,1 %C34,9 %74,9 %

Utforska valdistrikten i Vansbro på kartan

Fler kommuner i Dalarnas län

Hela valresultatet för Dalarnas län 2006 · Alla kommuner 2006