Valresultat Vansbro 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Vansbro med 40,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (30,6 %). Valdeltagandet var 82,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Vansbro ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 4 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 82,1 %
- Röstberättigade
- 5 465
- Avgivna röster
- 4 489
- Län
- Dalarnas län
Riksdagsvalet 2010 i Vansbro
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 777 | 40,4 % |
| MModeraterna | 868 | 19,7 % |
| CCenterpartiet | 610 | 13,9 % |
| KDKristdemokraterna | 299 | 6,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 266 | 6,0 % |
| VVänsterpartiet | 256 | 5,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 156 | 3,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 113 | 2,6 % |
| Övriga partier | 53 | 1,2 % |
Landstingsvalet 2010 i Vansbro
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 717 | 40,2 % |
| CCenterpartiet | 814 | 19,1 % |
| MModeraterna | 581 | 13,6 % |
| KDKristdemokraterna | 355 | 8,3 % |
| VVänsterpartiet | 267 | 6,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 157 | 3,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 148 | 3,5 % |
| dspdsp | 142 | 3,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 79 | 1,9 % |
| Övriga partier | 9 | 0,2 % |
Kommunvalet 2010 i Vansbro
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 348 | 30,6 % |
| CCenterpartiet | 1 208 | 27,4 % |
| KDKristdemokraterna | 460 | 10,4 % |
| KpKp | 425 | 9,7 % |
| VVänsterpartiet | 421 | 9,6 % |
| MModeraterna | 295 | 6,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 98 | 2,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 81 | 1,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 67 | 1,5 % |
| Övriga partier | 1 | 0,0 % |
Partiernas utveckling i Vansbro 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Vansbro i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har M gjort (+3,3 procentenheter).
- S
- M
- C
- KD
- SD
- V
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 39,5 % | 40,4 % | 36,5 % | 29,4 % | 28,7 % | 26,3 % |
| M | 16,4 % | 19,7 % | 14,4 % | 13,3 % | 14,1 % | 15,9 % |
| C | 16,2 % | 13,9 % | 14,2 % | 14,6 % | 8,2 % | 6,7 % |
| KD | 9,3 % | 6,8 % | 5,9 % | 9,7 % | 10,7 % | 12,1 % |
| SD | 2,9 % | 6,0 % | 16,2 % | 20,8 % | 28,3 % | 26,3 % |
| V | 7,3 % | 5,8 % | 5,7 % | 7,2 % | 4,8 % | 5,1 % |
| L | 3,6 % | 3,5 % | 2,2 % | 2,1 % | 1,9 % | 3,1 % |
| MP | 2,2 % | 2,6 % | 2,7 % | 1,2 % | 1,9 % | 2,2 % |
| Övr | 2,7 % | 1,2 % | 2,2 % | 1,6 % | 1,5 % | 2,3 % |
| Valdeltagande | 75,8 % | 82,1 % | 84,4 % | 86,2 % | 84,1 % | 82,1 % |
Valdeltagande i Vansbro 2006–2026
Kommunen mot länet (Dalarna).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Vansbro 2010
Så skiljer sig Vansbro från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Moderaterna, som fick 19,7 % i Vansbro mot 30,1 % i hela landet — en skillnad på 10,3 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 3 svagare.
Starkare än i riket
- S +9,7
- C +7,3
- KD +1,2
- SD +0,4
Svagare än i riket
- M −10,3
- MP −4,8
- FP −3,5
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Vansbro, från 16,4 % till 19,7 % (+3,3 procentenheter). Störst tapp gjorde Kristdemokraterna, som gick från 9,3 % till 6,8 % (−2,5).
- M +3,3
- SD +3,2
- KD −2,5
- C −2,3
- V −1,5
- S +0,9
- MP +0,4
- FP −0,0
Valdeltagande i Vansbro
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 82,1 %, vilket är 2,5 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Vansbro på plats 236 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Vansbro är indelad i 4 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 77,3 % i Vansbro till 81,9 % i Järna.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Nås (49,6 %) och sitt svagaste i Äppelbo (26,9 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 3, Centerpartiet i 1 av 4 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Vansbro är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 27,4 % i kommunvalet mot 13,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 13,6 procentenheter.
- C +13,6
- M −13,0
- S −9,8
- SD −4,2
- V +3,7
- KD +3,6
- FP −1,3
Största parti i Vansbro sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Vansbro i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 26,3 % | 82,1 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 28,7 % | 84,1 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 29,4 % | 86,2 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 36,5 % | 84,4 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 40,4 % | 82,1 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 39,5 % | 75,8 % |
Valresultat per valdistrikt i Vansbro 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 4 valdistrikten i Vansbro. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Järna | S | 38,7 % | C | 30,9 % | 81,9 % |
| Nås | S | 49,6 % | S | 40,3 % | 80,4 % |
| Vansbro | S | 44,3 % | S | 33,1 % | 77,3 % |
| Äppelbo | C | 27,2 % | C | 48,1 % | 77,9 % |
Fler kommuner i Dalarnas län
Hela valresultatet för Dalarnas län 2010 · Alla kommuner 2010