Valresultat Hedemora 2010

I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Hedemora med 36,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (33,5 %). Valdeltagandet var 81,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Hedemora ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 8 valdistrikt.

Se Hedemora på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
81,8 %
Röstberättigade
12 006
Avgivna röster
9 820
Län
Dalarnas län

Riksdagsvalet 2010 i Hedemora

Riksdagsvalet 2010 i Hedemora: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 52536,4 %
MModeraterna2 31123,9 %
CCenterpartiet9269,6 %
SDSverigedemokraterna8038,3 %
VVänsterpartiet6236,4 %
MPMiljöpartiet de gröna5896,1 %
KDKristdemokraterna4464,6 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3413,5 %
Övriga partier1221,3 %

Landstingsvalet 2010 i Hedemora

Landstingsvalet 2010 i Hedemora: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 50037,8 %
MModeraterna1 94421,0 %
CCenterpartiet1 19512,9 %
MPMiljöpartiet de gröna5646,1 %
VVänsterpartiet5515,9 %
SDSverigedemokraterna5025,4 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3493,8 %
KDKristdemokraterna3483,8 %
dspdsp2692,9 %
Övriga partier480,5 %

Kommunvalet 2010 i Hedemora

Kommunvalet 2010 i Hedemora: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 17933,5 %
CCenterpartiet1 79918,9 %
MModeraterna1 63517,2 %
LhpLhp6607,0 %
SDSverigedemokraterna6036,4 %
MPMiljöpartiet de gröna5686,0 %
VVänsterpartiet4624,9 %
KDKristdemokraterna2482,6 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2192,3 %
HdpHdp1061,1 %
Övriga partier170,2 %

Partiernas utveckling i Hedemora 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Hedemora i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har SD gjort (+5,2 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • C
  • SD
  • V
  • MP
  • KD
  • L
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Hedemora per valår
Parti200620102014201820222026
S41,0 %36,4 %35,0 %30,6 %29,6 %28,2 %
M19,4 %23,9 %17,7 %15,2 %16,1 %17,1 %
C12,2 %9,6 %9,3 %10,0 %6,2 %6,3 %
SD3,1 %8,3 %17,5 %22,5 %28,8 %25,1 %
V7,4 %6,4 %6,1 %7,5 %5,6 %5,8 %
MP4,5 %6,1 %4,5 %2,9 %3,5 %4,3 %
KD5,2 %4,6 %3,1 %6,9 %6,2 %7,4 %
L4,1 %3,5 %2,8 %2,7 %2,1 %3,4 %
Övr3,0 %1,3 %4,1 %1,7 %1,7 %2,3 %
Valdeltagande77,1 %81,8 %84,6 %85,8 %83,3 %82,6 %

Valdeltagande i Hedemora 2006–2026

Kommunen mot länet (Dalarna).

75808590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Hedemora 2010

Så skiljer sig Hedemora från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Moderaterna, som fick 23,9 % i Hedemora mot 30,1 % i hela landet — en skillnad på 6,2 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +5,7
  • C +3,0
  • SD +2,6
  • V +0,8

Svagare än i riket

  • M −6,2
  • FP −3,5
  • MP −1,3
  • KD −1,0

Förändring sedan valet 2006

Mellan 2006 och 2010 ökade Sverigedemokraterna mest i Hedemora, från 3,1 % till 8,3 % (+5,2 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 41,0 % till 36,4 % (−4,6).

  • SD +5,2
  • S −4,6
  • M +4,5
  • C −2,7
  • MP +1,5
  • V −1,0
  • KD −0,6
  • FP −0,5

Valdeltagande i Hedemora

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 81,8 %, vilket är 2,8 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Hedemora på plats 249 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Hedemora är indelad i 8 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 75,0 % i Garpenberg till 86,6 % i Husby.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Långshyttan (52,3 %) och sitt svagaste i Husby (23,5 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 7, Moderaterna i 1 av 8 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Hedemora är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 18,9 % i kommunvalet mot 9,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 9,4 procentenheter.

  • C +9,4
  • M −6,6
  • S −2,9
  • KD −2,0
  • SD −1,9
  • V −1,6
  • FP −1,2
  • MP −0,1

Största parti i Hedemora sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Hedemora i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Hedemora per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna28,2 %82,6 %
2022Socialdemokraterna29,6 %83,3 %
2018Socialdemokraterna30,6 %85,8 %
2014Socialdemokraterna35,0 %84,6 %
2010Socialdemokraterna36,4 %81,8 %
2006Socialdemokraterna41,0 %77,1 %

Valresultat per valdistrikt i Hedemora 2010

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 8 valdistrikten i Hedemora. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Hedemora, riksdagsvalet och kommunvalet 2010
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
GarpenbergS41,2 %S39,8 %75,0 %
Hedemora NVS31,8 %S32,6 %78,9 %
Hedemora NÖS38,6 %S38,6 %79,2 %
Hedemora SVS33,8 %S35,5 %79,1 %
Hedemora SÖS33,5 %S33,8 %79,4 %
HusbyM25,3 %C35,4 %86,6 %
LångshyttanS52,3 %Lhp51,1 %80,9 %
VikmanshyttanS47,4 %S52,2 %79,8 %

Utforska valdistrikten i Hedemora på kartan

Fler kommuner i Dalarnas län

Hela valresultatet för Dalarnas län 2010 · Alla kommuner 2010