Valresultat Älvdalen 2010

I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Älvdalen med 41,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (38,4 %). Valdeltagandet var 81,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Älvdalen ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.

Se Älvdalen på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
81,2 %
Röstberättigade
5 790
Avgivna röster
4 699
Län
Dalarnas län

Riksdagsvalet 2010 i Älvdalen

Riksdagsvalet 2010 i Älvdalen: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 92341,7 %
MModeraterna1 05222,8 %
CCenterpartiet48910,6 %
SDSverigedemokraterna3637,9 %
VVänsterpartiet2455,3 %
KDKristdemokraterna1733,7 %
MPMiljöpartiet de gröna1713,7 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1423,1 %
Övriga partier571,2 %

Landstingsvalet 2010 i Älvdalen

Landstingsvalet 2010 i Älvdalen: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 95944,0 %
MModeraterna76417,2 %
CCenterpartiet51111,5 %
dspdsp47310,6 %
SDSverigedemokraterna1884,2 %
KDKristdemokraterna1603,6 %
MPMiljöpartiet de gröna1282,9 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1222,7 %
VVänsterpartiet1202,7 %
Övriga partier280,6 %

Kommunvalet 2010 i Älvdalen

Kommunvalet 2010 i Älvdalen: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 74038,4 %
CCenterpartiet92420,4 %
MModeraterna70315,5 %
KLKL4499,9 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1904,2 %
MPMiljöpartiet de gröna1613,6 %
KDKristdemokraterna1573,5 %
SDSverigedemokraterna1222,7 %
Övriga partier811,8 %

Partiernas utveckling i Älvdalen 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Älvdalen i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har M gjort (+5,3 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • C
  • SD
  • V
  • KD
  • MP
  • L
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Älvdalen per valår
Parti200620102014201820222026
S42,8 %41,7 %41,5 %32,1 %28,7 %25,3 %
M17,5 %22,8 %13,5 %10,9 %10,6 %13,8 %
C14,5 %10,6 %9,6 %11,8 %6,6 %7,7 %
SD3,2 %7,9 %21,8 %28,5 %35,9 %32,7 %
V4,7 %5,3 %4,5 %5,3 %3,5 %3,4 %
KD5,3 %3,7 %2,2 %5,4 %8,0 %9,3 %
MP2,5 %3,7 %2,3 %1,6 %2,1 %2,8 %
L4,0 %3,1 %2,3 %2,6 %1,9 %3,5 %
Övr5,7 %1,2 %2,3 %1,8 %2,8 %1,6 %
Valdeltagande74,0 %81,2 %85,6 %86,6 %85,5 %84,3 %

Valdeltagande i Älvdalen 2006–2026

Kommunen mot länet (Dalarna).

7075808590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Älvdalen 2010

Så skiljer sig Älvdalen från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 41,7 % i Älvdalen mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 11,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +11,0
  • C +4,0
  • SD +2,2

Svagare än i riket

  • M −7,3
  • FP −4,0
  • MP −3,6
  • KD −1,8

Förändring sedan valet 2006

Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Älvdalen, från 17,5 % till 22,8 % (+5,3 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 14,5 % till 10,6 % (−3,9).

  • M +5,3
  • SD +4,7
  • C −3,9
  • SJVP −1,9
  • KD −1,5
  • JL −1,4
  • MP +1,2
  • S −1,1

Valdeltagande i Älvdalen

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 81,2 %, vilket är 3,5 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Älvdalen på plats 258 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Älvdalen är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 75,7 % i Särna till 80,8 % i Rot.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Särna (48,4 %) och sitt svagaste i Väster-Myckeläng (39,1 %). Partiet var största parti i samtliga 6 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Älvdalen är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 20,4 % i kommunvalet mot 10,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 9,8 procentenheter.

  • C +9,8
  • M −7,3
  • SD −5,2
  • V −4,5
  • S −3,2
  • FP +1,1
  • KD −0,3
  • MP −0,1

Största parti i Älvdalen sedan 2006

Största parti har skiftat i Älvdalen under perioden 2006–2010: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Älvdalen per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Sverigedemokraterna32,7 %84,3 %
2022Sverigedemokraterna35,9 %85,5 %
2018Socialdemokraterna32,1 %86,6 %
2014Socialdemokraterna41,5 %85,6 %
2010Socialdemokraterna41,7 %81,2 %
2006Socialdemokraterna42,8 %74,0 %

Valresultat per valdistrikt i Älvdalen 2010

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Älvdalen. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Älvdalen, riksdagsvalet och kommunvalet 2010
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
IdreS39,2 %S40,7 %80,1 %
KyrkbynS40,2 %S39,6 %77,7 %
RotS44,2 %S39,9 %80,8 %
SärnaS48,4 %KL42,1 %75,7 %
Väster-MyckelängS39,1 %C39,6 %76,2 %
ÅsenS40,9 %S34,7 %78,9 %

Utforska valdistrikten i Älvdalen på kartan

Fler kommuner i Dalarnas län

Hela valresultatet för Dalarnas län 2010 · Alla kommuner 2010