Valresultat Mora 2010

I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Mora med 36,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (30,8 %). Valdeltagandet var 81,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Mora ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 11 valdistrikt.

Se Mora på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
81,5 %
Röstberättigade
16 127
Avgivna röster
13 138
Län
Dalarnas län

Riksdagsvalet 2010 i Mora

Riksdagsvalet 2010 i Mora: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna4 66636,1 %
MModeraterna3 46826,8 %
CCenterpartiet1 1699,0 %
SDSverigedemokraterna7876,1 %
MPMiljöpartiet de gröna7726,0 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)6314,9 %
VVänsterpartiet6004,6 %
KDKristdemokraterna5844,5 %
Övriga partier2532,0 %

Landstingsvalet 2010 i Mora

Landstingsvalet 2010 i Mora: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 96232,3 %
MModeraterna2 39519,5 %
CCenterpartiet1 71214,0 %
dspdsp1 24410,1 %
KDKristdemokraterna1 0088,2 %
MPMiljöpartiet de gröna4924,0 %
VVänsterpartiet4663,8 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4583,7 %
SDSverigedemokraterna4173,4 %
Övriga partier1100,9 %

Kommunvalet 2010 i Mora

Kommunvalet 2010 i Mora: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 87830,8 %
CCenterpartiet3 37926,9 %
MModeraterna1 78714,2 %
MOPMOP1 1319,0 %
KDKristdemokraterna5114,1 %
MPMiljöpartiet de gröna4843,8 %
VVänsterpartiet4723,8 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4223,4 %
SDSverigedemokraterna4033,2 %
Övriga partier1060,8 %

Partiernas utveckling i Mora 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Mora i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har C gjort (−4,6 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • C
  • SD
  • MP
  • L
  • V
  • KD
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Mora per valår
Parti200620102014201820222026
S36,5 %36,1 %35,5 %29,2 %29,6 %27,3 %
M23,2 %26,8 %19,5 %15,7 %16,0 %18,5 %
C13,7 %9,0 %9,9 %11,8 %7,1 %6,7 %
SD1,8 %6,1 %16,9 %22,5 %29,0 %25,1 %
MP4,6 %6,0 %4,6 %2,9 %3,3 %4,2 %
L4,8 %4,9 %2,9 %3,4 %2,9 %4,6 %
V5,2 %4,6 %4,5 %6,1 %4,3 %4,4 %
KD4,9 %4,5 %3,1 %6,8 %6,5 %7,6 %
Övr5,3 %2,0 %3,0 %1,6 %1,3 %1,6 %
Valdeltagande76,1 %81,5 %84,5 %86,6 %85,3 %84,8 %

Valdeltagande i Mora 2006–2026

Kommunen mot länet (Dalarna).

75808590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Mora 2010

Så skiljer sig Mora från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 36,1 % i Mora mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 5,4 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +5,4
  • C +2,5
  • SD +0,4

Svagare än i riket

  • M −3,2
  • FP −2,2
  • MP −1,4
  • KD −1,1

Förändring sedan valet 2006

Mellan 2006 och 2010 ökade Sverigedemokraterna mest i Mora, från 1,8 % till 6,1 % (+4,2 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 13,7 % till 9,0 % (−4,6).

  • C −4,6
  • SD +4,2
  • M +3,6
  • SJVP −1,4
  • MP +1,4
  • SPI −0,7
  • V −0,5
  • S −0,4

Valdeltagande i Mora

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 81,5 %, vilket är 3,2 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Mora på plats 254 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Mora är indelad i 11 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 75,7 % i Klockarhagen till 85,6 % i Utmeland-Hånåkni.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Klockarhagen (41,9 %) och sitt svagaste i Vika-Venjan (33,2 %). Partiet var största parti i samtliga 11 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Mora är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 26,9 % i kommunvalet mot 9,0 % i riksdagsvalet — en skillnad på 17,8 procentenheter.

  • C +17,8
  • M −12,6
  • S −5,2
  • SD −2,9
  • MP −2,1
  • FP −1,5
  • V −0,9
  • KD −0,5

Största parti i Mora sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Mora i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Mora per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna27,3 %84,8 %
2022Socialdemokraterna29,6 %85,3 %
2018Socialdemokraterna29,2 %86,6 %
2014Socialdemokraterna35,5 %84,5 %
2010Socialdemokraterna36,1 %81,5 %
2006Socialdemokraterna36,5 %76,1 %

Valresultat per valdistrikt i Mora 2010

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 11 valdistrikten i Mora. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Mora, riksdagsvalet och kommunvalet 2010
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Färnäs-Nusnäs-GarsåsS36,2 %S29,3 %77,9 %
KlockarhagenS41,9 %S35,3 %75,7 %
Morkarlby-Långlet-OxbergS35,9 %C31,3 %82,6 %
Noret Norra-BergkarlåsS39,5 %S33,9 %80,7 %
Noret SödraS36,3 %S31,5 %77,4 %
SolleröS33,5 %S27,9 %79,7 %
StrandenS34,2 %S29,5 %78,3 %
Utmeland-HånåkniS39,0 %S32,7 %85,6 %
Vika-VenjanS33,2 %C31,2 %79,3 %
Våmhus-BonäsS37,8 %C34,3 %80,6 %
Öna-ÖstnorS33,2 %S30,3 %78,5 %

Utforska valdistrikten i Mora på kartan

Fler kommuner i Dalarnas län

Hela valresultatet för Dalarnas län 2010 · Alla kommuner 2010